Do ucha

Trnavské rádio

Kultúra, cestovanie, veda, lokálne osobnosti a aj všetko to, čo sa nevošlo do rádia. Jeden podcast, pestrý obsah.

All Episodes

V talkšou Dobré rady privítali dvojica Dália Šaškovičová a Michal Šiška tentokrát Marcelu Gregorovičovú, s ktorou sa rozprávali na tému Hračky. Hostka sa viac ako 10 rokov sa venuje montessori pedagogike. V súčasnosti navštevuje medzinárodný kurz montessori pedagogiky v Prahe, kde sa špecializuje na vek 0-3 roky.  V rámci OZ Montemama sa venuje vzdelávaniu rodičov v kurze s  názvom "Ako na to?" V rozhovore hovorí o tom, čo je pre každé dieťa prvou hračkou a po akých typoch hračiek by rodičia mali siahnuť v závislosti od veku dieťaťa. Talkšou Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri šišky. 

Dec 7

21 min 8 sec

V rannom vysielaní Trnavského rádia sme sa rozprávali s Miroslavom Dzurechom, riaditeľom Trnavskej arcidiecéznej charity. Priblížil nám aktuálnu situáciu v charite nielen v trnavskom regióne. Predstavil tiež, čo pre klientov charity znamená zrušenie najväčšej potravinovej zbierky, ktorá sa koná každoročne v novembri, no tentokrát sa pre lockdown neuskutočnila. Mnohí ľudia tak ostali bez základných životných potrieb a potrebujú našu pomoc. Návod ponúka riaditeľ charity v rozhovore.

Dec 1

5 min 36 sec

V Rannej šou bol hosťom primár Urgentného príjmu Fakultnej nemocnice v Trnave MUDr. Viliam Vadrna, MBA a dal nám niekoľko typov, s čím nechodiť na urgent a zvoliť radšej pohotovosť. Tiež predstavil červený urgentný príjem, ktorý vznikol v nemocnici pre covidových pacientov a prezradil aj úsmevnú situáciu, s ktorou sa lekári na tomto oddelení stretli.

Nov 30

7 min 49 sec

V Rannej šou nám o prvej detskej online knižnici porozprával jej zakladateľ Ondrej Bagin. So svojou manželkou Jankou vytvorili pred dvomi rokmi koncept aplikácie KUBO - detské knihy a dnes už obsahuje takmer 900 detských titulov. Ako funguje, kde knižnicu hľadať a či ponúka aj obsah zadarmo sa dozviete v rozhovore. 

Nov 30

8 min 11 sec

Hostkou v talkšou Dobré rady je fyzioterapeutka Tereza Šimovičová Korbeľová, ktorá sa 14 rokov venuje detičkám a špecializuje sa na Vojtovu metódu. Tvrdí, že ak sa venujeme nožičkám od narodenia, odvďačia sa nám v dospelosti.  Talkšou Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri šišky. 

Nov 29

26 min 13 sec

V talkšou Dobré rady sme hostili Zuzku Tatárovú, s ktorou sme sa rozprávali o slastiach aj strastiach súrodenectva. Zistili sme, ako pripraviť prvorodené dieťa na príchod mladšieho súrodenca do rodiny, a tiež, aké dôležité je zvoliť vhodný typ komunikácie s dieťaťom v závislosti od jeho veku. Zuzka Tatárová je psychoterapeutka a zakladateľka Inštitútu terapie hrou.   Talkšou Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri Šišky

Nov 27

25 min 49 sec

Podcast, ktorý pripravujeme v spolupráci s Ústavom výskumu progresívnych technológií MTF STU v Trnave. Po minulom úvode do teórie relativity prejdeme k čiernym dieram. Rozprava o týchto zdanlivo "tmavých" objektoch sa dobre hodí k blížiacim sa tmavým zimným večerom. A prečo zdanlivo? Aj to opäť priblíži fyzik Kamil Tokár.

Nov 21

1 hr 15 min

V talkšou Dobré rady sme sa tentokrát rozprávali so Zuzkou Guzmickou o zdravom spánku detí. Povie nám niekoľko rád, ako dieťaťu spríjemniť nočný spánok a prezradí aj tipy na bezpečný spánok detí s rodičmi v posteli.  V druhej polovici relácie Zuzka povie aj niekoľko rád na odplienkovanie, prezradí, kedy je na to vhodný čas a čo robiť, ak sa dieťa chce po čase opäť vrátiť k plienkam.  Talkšou Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri Šišky

Nov 16

26 min 40 sec

V Rannej šou Trnavského rádia bol hosťom riaditeľ OR HaZZ v Trnave plk. PhDr. Zoltán Takács. Povedal nám, ako si hasiči filtrujú hlavu, čo si myslia o tých, ktorí blokujú križovatku počas cesty na zásah, ale prezradil aj, ako vyzerá taký nábor nových členov. Vyspovedali ho Tomáš a Nikol.

Nov 15

9 min 38 sec

V Rannej šou sa Tomáš s Nikol rozprávali s majiteľom kaštieľa vo Voderadoch o aktuálnej rekonštrukcii tejto národnej kultúrnej pamiatky. Dozviete sa, ako bude vyzerať kaštieľ po obnove, ako ho bude môcť využívať verejnosť, ale aj to, ako ho v súčasnosti ničia vandali. Majiteľ kaštieľa Pavel Bohdal prezradil aj to, že historický priestor kaštieľa zaplnia modernými technológiami.

Nov 12

7 min 58 sec

Hostkou v talkšou Dobré rady je tentokrát Deana Simeonová. Venuje sa primárne gynekologickej fyzioterapii. Pracuje najmä s tehotnými ženami a so ženami po pôrode. Prezradí, aké ťažkosti najčastejšie trápia tehotné ženy a ako vyzerá príprava na pôrod.  Talkšou Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri šišky.

Nov 11

26 min 37 sec

Hostkou v relácii Dobré rady je tentokrát Andrea Poloková - certifikovaná laktačná poradkyňa. Vedie občianske združenie Mamila a Kurzy pre laktačné poradkyne. Ma viac ako 20 rokov skúsenosť s profesionálnym laktačným poradenstvom pre ženy s problémami s dojčením.  Talkšou Dobré rady vzniká v spolupráci s centrom pre rodiny s deťmi Tri šišky.

Nov 2

27 min 4 sec

V dušičkovom období odkrývame kúsok tajomna z nášho regiónu a na tému bosoráctva sme sa rozprávali s riaditeľkou Západoslovenského múzea PhDr. Martinou Bocánovou, PhD. Charakterizovali sme si niekdajšiu ženu - bosorku, bosorácke aktivity aj spôsoby dokazovania jej viny. Najhlbšie sa bosoráctvo v trnavskom regióne spája s obcou Ružindol a v podcaste dokonca konkretizujeme jednotlivé prípady známe zo zápiskov.

Nov 1

28 min 50 sec

V štúdiu nás navštívila psychoterapeutka Romana Mrázová. S Viky sa rozprávali o tom, kedy už je čas, aby sme sa podelili o svoje problémy s odborníkom, prezradila nám, ako vyzerá prvé stretnutie u psychoterapeuta, ale aj to, či sú duševné problémy dedičné. Podelila sa aj o niekoľko rád, čo robiť pri pocite vyhorenia. 

Oct 27

22 min 33 sec

Pedostomatologička Iveta Letenayová z Andel Elite Dental Center porozprávala o tom, kedy je vhodné začať so starostlivosťou o prvé zúbky dieťaťa, ako ich správne čistiť a ako si na to vyhradiť čas. Radí tiež štýl čistenia a polohy, v ktorých je dieťa najpokojnejšie pri čistení zúbkov.  Talkšou Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri šišky.

Oct 26

23 min 15 sec

Hosťom v talkšou Dobré rady s Dáliou Šaškovičovou a Michalom Šiškom je tentokrát Jozef Filípek. Dodo je zakladateľ a predseda občianskeho združenia Training Academy, FitKids Trnava a Judo Academy. Aktuálne vedie športové organizácie, tvorí športové cykly na mieru pre predškolákov, staršie deti aj mužov. Porozprával, ako sa dostal k práci s deťmi a podelí sa o niekoľko rád pre športové začiatky našich ratolestí. 

Oct 19

26 min 42 sec

 Podcast, ktorý pripravujeme v spolupráci s Ústavom výskumu  progresívnych technológií MTF STU v Trnave. V tomto vydaní sa Kamil  Tokár snaží priblížiť o čom je teória relativity. Konkrétnymi  príkladmi zo sveta astronómie mu pomáha Jozef Magdolen. Relativita je  síce pomerne známa medzi ľuďmi, ale nie dobre pochopená, pretože  vyžaduje viac ako základné matematicko-fyzikálne znalosti. Skúsili sme  problematiku zjednodušiť a či sa nám to podarilo je relatívne...tak  ako sa na relativitu patrí.

Oct 13

1 hr 15 min

Tentokrát sme sa v talkšou rozprávali s hostkou Alexandrou Patay, ktorá je v súčasnosti poradkyňou pre výživu. Založila projekt Čo jedia zdravé deti a vedie tiež kuchyňu s názvom Zdravý dom, v ktorej denne varia pre deti zo škôl. V rozhovore ponúka niekoľko rád, kde a ako začať so zdravou výživou u detí.  Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri šišky.

Oct 12

28 min 32 sec

V talkšou Dobré rady tentokrát Dália Šaškovičová s Michalom Šiškom privítali ďalšiu zaujímavú hostku. Saša Ragas je odborníčka a celistvý vývin dieťaťa v ranom období. V relácii vysvetľuje radikálne zmeny, ktorými prechádza dieťa pri narodení a radí, ako si má rodič s týmito zmenami poradiť. Pripomína tiež dôležitosť prvého kontaktu dieťaťa s matkou, čo je základným krokom pri adaptácii bábätka na nové prostredie. Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri šišky.

Oct 5

30 min 13 sec

V Rannej šou sme privítali MUDr. Mateja Rusinu, vedúceho skríningového mamologického centra FN Trnava, ktoré získalo cenu Amazonka 2021 za mamografický skríning. Porozprával nám o tom, kedy majú ženy nárok na pravidelné mamologické vyšetrenie a povzbudil poslucháčky, aby prekonali strach či predsudky a využili túto možnosť. Iba vlastným príkladom dokážu presvedčiť ostatné ženy v okolí.

Sep 28

11 min 42 sec

Hostkou v relácii Dobré rady je tentokrát logopedička PhDr. Dana Buntová, PhD., ktorá sa venuje práci s deťmi raného a predškolského veku. Je zakladateľka Centra detskej reči, venuje sa tiež výskumu detskej reči a fonologických porúch. Porozprávali sme sa s ňou o tom, kde pramenia poruchy reči, aj kedy je potrebné obrátiť sa na odborníka.  Dobré rady pripravujeme v spolupráci s priestorom pre rodiny s deťmi Tri Šišky.

Sep 27

24 min 56 sec

Speváčka Fejbs nám prišla do štúdia predstaviť svoju novinku s Kalim. Pieseň Pocit viny má aj videoklip, ktorý vznikol v Trnave, v priestoroch školy V Jame. Fejbs nám porozprávala aj o tom, prečo mení štýly tvorby, a že to ešte nemusí byť konečná, ale prezradila aj čo to o novinkách z jej osobného života. 

Sep 25

9 min 50 sec

Našou hostkou v Popoludní s Viky bola speváčka Lucie Vondráčková, ktorá nám porozprávala o jej aktuálnom živote, o novinkách aj o bežnom prežívaní. Predstavila nám aj svoju horúcu novinku Vzkaz v láhvi. Vypočujte si celý rozhovor a dozviete sa ešte oveľa viac.

Sep 22

9 min 56 sec

V ďalšej epizóde Dobrých rád sa Dália Šaškovičová porozpráva na tému VZDOR s psychologičkou a poradkyňou Silviou Érsekovou. Povie nám, čo možno považovať za vzdor, ako riešiť situácie, keď dieťa vzdoruje a naučí nás tiež, ako sa s rozhnevaným dieťaťom rozprávať.

Sep 20

23 min 10 sec

Nová posila Spartaka Trnava, Martin Škrtel, nám porozprával o svojich prvých dojmoch v novom tíme, o tom, čo bolo ťažké vo veľkom svete futbalu, priznal sa tiež, že odchod z Turecka bol náročný a komu chýba táto krajina najviac. No a Viky ho stihla tiež vyskúšať, či už je z neho pravý Trnafčan. 

Sep 16

14 min 22 sec

Hostkou je Katarína Karelová, s ktorou sa v novej epizóde rozprávame o adaptácii detí na jasle a škôlku. Odkedy dať deti do škôlky? Ako ich na to pripravovať? A povieme si aj o tom, ako sa s dieťaťom pred odovzdaním do škôlky rozlúčiť, či prečo je lepšie pri lúčení neplakať.

Sep 13

22 min 38 sec

Mesto Trnava chystá rekonštrukciu prírodného kúpaliska Kamenný mlyn. Nostalgický areál je srdcovou záležitosťou viacerých generácií Trnavčaniek a Trnavčanov. Hosťom podcastu Do ucha bol bývalý dlhoročný správca Peter Pejkovič. Areál spravoval od roku 1982. V rozhovore spomína, ako sa kúpalisko stavalo, ale aj ako tam za socializmu takmer vznikli športoviská a hala za 200 miliónov korún československých.

Sep 7

13 min 7 sec

S primárkou Očného oddelenia vo Fakultnej nemocnici v Trnave MUDr. Dagmar Kutnárovou PhD. sme si konečne zodpovedali otázky, či nám mrkva zlepší zrak, či očiam škodí televízia alebo či ženy vidia farebnejšie. Doktorka nám dala tiež rady, ako sa starať o oči v lete a poučila nás, že slnečné okuliare by sme rozhodne nemali zanedbávať počas celého roka, nie iba počas slnečných dní.

Jul 30

11 min 45 sec

Nová nemocničná kaviareň, kompletná rekonštrukcia nemocničnej lekárne, voňavé priestory a lepšia komunikácia medzi lekármi a pacientami. To okrem iného plánuje Fakultná nemocnica Trnava. V Trnavskom rádiu to povedal jej riaditeľ Vladislav Šrojta.

Jul 2

12 min 5 sec

Podcast, ktorý pripravujeme v spolupráci s Ústavom výskumu progresívnych technológií MTF STU v Trnave. V tejto epizóde sa porozprávame s Martinom Venhartom z Fyzikálneho ústavu SAV o technéciu. Je to veľmi zvláštny chemický prvok, ktorý sa nenachádza na Zemi v prirodzenej forme a má úžasné praktické vlastnosti.

Jun 29

1 hr 1 min

Cestovateľské tipy a triky nám dala Marika Srnánková z www.cestujsdetmi.sk. Porozprávali sme sa o tom, kedy je vhodný čas na prvú cestu s dieťaťom, aký dopravný prostriedok zvoliť, či ako vybrať vhodný typ ubytovania. Marika nám prezradila aj niekoľko tipov na dovolenku s deťmi na Slovensku.

Jun 27

31 min 8 sec

Tipy a triky ako si zabezpečiť súkromie na internete, ktoré sa nezmestili do vysielania. Odborník na cyber security Karol Suchánek nám prezradil, ako si zjednodušiť vytváranie silných hesiel, či si máme heslá ukladať v telefóne, ale aj to, či sa dá vrátiť ukradnutý instagramový účet. V našom podcaste Do ucha si vypočujete rady, ktoré vám môžu ušetriť veľa síl a peňazí.

Jun 25

22 min 5 sec

Pediater MUDr. Mário Moro nám prezradil, ako prežiť horúčavy s deťmi a aké prekvapenie si naše ratolesti môžu domov priniesť z návštevy kúpaliska. Poradil aj, ako sa popasovať s vyťahovaním kliešťa a priznal sa, že práca pediatra sa v dobe internetu a všade dostupných informácii robí ťažšie ako kedysi. O tom, ale aj o ďalších témach sa rozprával s Dáliou Šaškovičovou v nedeľných Dobrých radách.

Jun 20

30 min 59 sec

Hosťom v našej rannej šou bol imunológ a alergológ z Fakultnej nemocnice v Trnave - MUDr. Miroslav Bajer. Rozprávali sme sa o trápeniach alergikov počas letných mesiacov, predstavili sme si liečbu včelím jedom aj experimentálnu liečbu pacientov s ochorením COVID-19, ktorú ako prví na Slovensku realizovali odborníci v trnavskej nemocnici.

Jun 15

15 min 4 sec

S hosťom Júliusom Kováčom sme sa rozprávali o tom, ako prežiť s našimi ratolesťami pobyt pri/vo vode. Dozviete sa, kedy je vhodný čas začať s plávaním, ale napríklad aj to, na čo by ste v horúcich mesiacoch nemali zabúdať. 

Jun 13

27 min 14 sec

Detská fyzioterapeutka Edita Vlkovičová, známa tiež aj ako Fyziomama nám v talkšou Dobré rady s Dáliou Šaškovičovou porozprávala, ako si plní svoj detský sen. Vo svojom centre sa venuje rehabilitáciám bábätiek, detí a mamičiek. V terapii je pre ňu dôležitá vzájomná spolupráca s rodičom a rešpektujúci prístup k deťom. 

Jun 6

29 min 17 sec

Silvia Holeczyova na skúsenostiach s takmer 1000 detmi v jazykových kurzoch si uvedomila a zistila, že malé dieťa sa prirodzene naučí cudzí jazyk – aj na Slovensku a s native speakerom bez použitia slovenčiny. Dokážu to ale maminky s dieťaťom doma! Viac už v našom podcaste.

May 30

39 min

Ako viesť deti k udržateľnému spôsobu života? O tom sme sa rozprávali v talkšou Dobré Rady s Janou Rehákovou - srdcom a spoluzakladateľkou Baterkárne. Baterkáreň je prvé reuse centrum na Slovensku.

May 23

33 min 18 sec

Podcast, ktorý pripravujeme v spolupráci s Ústavom výskumu progresívnych technológií MTF STU v Trnave. V tejto epizóde Dušan Vaňa porozpráva o tom, ako sa majstruje okolo urýchľovača a traktorov. "Zahráme" aj na trubke.

May 19

56 min 51 sec

Náš ďalší hosť, Zuzana Guzmická, je certifikovaná spánková poradkyňa pre bábätká a deti. Vďaka nej majú lepší spánok nie len detičky, ale aj ich rodičia. Okrem individuálneho poradenstva tiež o spánku prednáša a my od nej budeme chcieť vedieť, prečo sa bábätká často budia, ako na skoré ranné vstávanie a ako nastaviť spánok našich drobcov tak, aby sme si aj my rodičia stihli oddýchnuť.

May 16

31 min 50 sec

Tanec je prirodzený a pre deti najmä veľmi zábavný pohyb. No zároveň je skvelým prostriedkom ako v dieťati rozvíjať koordinácu, rytmus a kreativitu. A práve na prvé tanečné kroky s deťmi sa budeme pýtať tanečníkov a tanečných lektorov, našich hostí, ktorými budú Kristína Palanská, Marek Marow Homola a Marcel Macej Komárňanský.

May 9

24 min 36 sec

Deti všetkému rozumejú. Aj keď sa ešte nenaučili rozprávať, už dávno vám chcú toho veľa povedať. Znakovanie je spôsob, ako im dať možnosť s vami komunikovať dávno pred tým, ako povedia prvé slová. Viac o znakovaní nám povie Zuzka Šutová. Mama dvoch chlapcov, ktorá sa okrem ekológie a minimalizmu venuje práve znakovaniu detí a takto umožňuje deťom zdieľať svoj svet.  

May 2

26 min 36 sec

Od černobyľskej apokalypsy dnes uplynulo 35 rokov. Atómová elektráreň v Černobyli sa stala synonymom najväčšej havárie v oblasti jadrovej energetiky. V Rannej šou sme sa rozprávali s Antonom Fedorkom, ktorý pred pár rokmi navštívil Černobyl ako turista.

Apr 26

15 min 19 sec

Dobré rady tentokrát dostaneme od pôrodnej asistentky Romany Kopčíkovej, ktorá nám povie, ako sa pripraviť na pôrod. Pôsobila vo Fakultnej nemocnici v Trnave, no pracovala tiež v poľnej nemocnici v Južnom Sudáne či v Saudskej Arábii. Skúseností má teda na rozdávanie a my budeme chcieť vedieť, ako sa na ten dôležitý deň v živote každého rodiča pripraviť. 

Apr 25

24 min 7 sec

Vyštudovaná psychologička, poradkyňa, ktorá sa venuje deťom, Silvia Érseková, nám porozpráva, prečo odmeny a tresty majú na deti len krátkodobý účinok a aké iné možnosti ako rodičia máme. Tiež sa budeme chcieť dozvedieť, ako ich naučiť robiť správne rozhodnutia z vlastnej motivácie.

Apr 19

23 min 20 sec

Nová nedeľná talkšou s Dáliou Šaškovičovou, dnes s hostkou Sašou Prajovou. Saša je držiteľkou viacerých medailí z majstrovstiev Slovenska v plávaní: jednoducho - ryba vo vode. Tridsať rokov trénuje plavcov, z toho viac ako 15 rokov tých úplne najmenších. Svoje povolanie berie ako poslanie a dnes nám povie, prečo je voda v živote detí dôležitá.

Apr 19

18 min 56 sec

Dobré rady pre rodičov a budúcich rodičov, ktorým nie sú ich deti ukradnuté. Hostkou Dálie Šaškovičovej v prvej časti talkshow bude Saša Ragas, ktorá už viac ako desať rokov pracuje s deťmi od narodenia do troch rokov. Čo s malým človiečikom a ako nezmeškať jeho dôležité míľniky? Nová nedeľná talkšou Trnavského rádia Dobré rady. Program vzniká v spolupráci s Tri Šišky.

Apr 19

24 min 12 sec

Podcast, ktorý pripravujeme v spolupráci s Ústavom výskumu progresívnych technológií MTF STU v Trnave. V tejto epizóde sa  dozviete, ako sa skúma vesmír v Trnave pomocou röntgenových družíc.  Vypočujete si ako sa pracuje s vesmírnymi ďalekohľadmi NuSTAR a SWIFT z dielne NASA. Svoj pohľad na problematiku priblíži už po druhý krát  doktorand MTF Jozef Magdolen.

Mar 11

59 min 25 sec

Trnavská univerzita je univerzita s tradíciou nadväzujúcou na historickú Universitas Tyrnaviensis, ktorá bola založená v roku 1635. Čo všetko sa dá na nej študovať v roku 2021 a aké možnosti majú študenti po škole? O tom sme sa rozprávali v Rannej šou s prof. Reném Bílikom, rektorom Trnavskej univerzity a prof. Milošom Lichnerom, prorektorom Trnavskej univerzity.

Mar 9

16 min 56 sec

Pomáhajú, aby život nevyliečiteľne chorých, zomierajúcich a smútiacich detí bol radostnejší. Zlepšujú spoločenskú informovanosť a citlivosť k témam ako je život a smrť, láska a smútok, pomoc a sloboda na konci života. Počúvate Podcast Po Ucha. Dnes o neziskovej organizacii Plamienok s Nikol Kaňukovou.

Mar 5

22 min 35 sec