Poradna

Český rozhlas

Odborníci vám poradí, jak v konkrétních situacích postupovat.

All Episodes

Nezisková organizace Modrý kříž už téměř 20 let pomáhá lidem se závislostí – na alkoholu i dalších návykových látkách či na hazardních hrách. Jak z bludného kruhu ven a ještě lépe jak do něj vůbec nespadnout, radí terapeut Matouš Bilík.

Nov 30

20 min 28 sec

Myslíte, že věk je vaší největší překážkou v učení cizích jazyků? Existuje několik hypotéz, podle kterých hraje velkou roli náš věk při osvojování jazyka mateřského, ale ne cizího!

Nov 23

22 min 3 sec

Ostravský zahradník Kristián Korner poradí, co se zahradou v zimě, jak se připravit na tuhé mrazy a které rostliny, keře a stromy  jsou na změnu počasí nejchoulostivější.

Nov 16

25 min 40 sec

S policejním preventistou Miroslavem Kolátkem probereme případy majetkové trestné činností, jejichž obětí se lidé stávají nejčastěji. Řeč bude o krádežích, podvodech i o tom, jak se třeba nestát obětí loupeže. Připojíme i radu, jak se v takových situacích zachovat.

Nov 9

22 min 13 sec

Krajský koordinátor BESIP Pavel Blahut upozorní na to, jak je důležité v autě správně sedět. Špatná poloha řidiče má totiž podíl na vzniku zbytečných nehod a kromě toho je nevhodná pro naše zdraví.

Nov 2

27 min 47 sec

Bydlení v družstevním bytě. Téma pro Radovana Peterku ze Svazu českých a moravských bytových družstev a právníka Lukáše Kavana. Co všechno může bytové družstvo zajistit pro své členy a jaké jsou naopak jejich povinnosti?

Oct 26

28 min 52 sec

Dáme vám tipy na výlety v Moravskoslezském kraji. Dlouholetý člen KČT Břetislav Boháč nás zavede do Poodří a odkrývat budeme především méně známá zákoutí regionu.

Oct 12

28 min 27 sec

Podzim je obdobím, kdy se dříve stmívá a později rozednívá a bezpečnost těch, kteří jsou na silnicích hůře viditelní, je tak v ohrožení.

Oct 5

22 min 1 sec

Zimní období vyžaduje, aby svým vozům majitelé věnovali daleko větší pozornost než v jiných obdobích roku. Jak se tedy o auto postarat, aby nás nenechalo na holičkách v tom nejnevhodnějším okamžiku?

Sep 21

26 min 50 sec

Patříte k lidem, pro které je podzimní a zimní nachlazení každoroční samozřejmostí? Chladné dny jsou pro naši obranyschopnost zatěžkávací zkouškou.

Sep 14

28 min 10 sec

Na co všechno se připravit, pokud se stanete takzvaným oprávněným dědicem? Které dokumenty jsou pro notáře zabývající se touto agendou důležité a jak lze předem dědické řízení zjednodušit - třeba v podobě závěti?

Sep 7

29 min 40 sec

Léto se překulilo do své poslední třetiny a svědomitý zahrádkář už myslí na podzimní práce. Co všechno bychom na podzim měli na zahradě udělat?

Aug 31

28 min 2 sec

Policejního preventistu Miroslava Kolátka jsme pozvali k mikrofonu, abychom s ním probrali bezpečnost dětí v kyberprostoru.

Aug 24

19 min 56 sec

Poslechněte si rady, kam zamířit, pokud si chcete užít nejvyšší moravské hory jinak než komerční turisté. Objevíme malebná, odlehlá a tajemná místa stranou nejznámějších turistických tras. 

Aug 17

29 min 57 sec

Jaké jsou nejčastější nešvary chodců? A jaká pravidla platí tam, kde se setkávají na společné komunikaci s bruslaři, koloběžkáři nebo třeba cyklisty?

Aug 10

29 min 9 sec

Genealog Tomáš Kempný poradí, jak zjistit, po kom zdědily povahu vaše děti nebo vnoučata. Uslyšíte také, jak sestavit nebo získat rodokmen své rodiny.

Aug 3

28 min 55 sec

Nebezpečné pronásledování alias stalking. Oběťmi jsou muži i ženy, teenageři, mladí i senioři. Stalking je také druhým nejčastějším důvodem volání na Linku pomoci obětem, kterou provozuje Bílý kruh bezpečí.

Jul 27

23 min 54 sec

Čeští řidiči nejsou žádní svatouškové. Mnozí za volantem telefonují, jedí, pijí a některé dopravní situace vyprovokují motoristy k agresivnímu chování. Je to nebezpečné.

Jul 20

26 min 25 sec

Doba dovolených je tady  a není na škodu připomenout si základní pravidla, jak zabezpečit dům či byt před zloději. A jak tím ochránit svoji domácnost v době nepřítomnosti. Poradí policejní preventistka Martina Jablońská.

Jul 13

21 min 13 sec

Ať je venku teplo nebo zima, léto je v plném proudu a to je čas, kdy rádi posedáváme venku a grilujeme. Grilování ale zdaleka není jen plátek krkovičky či špekáček nad žhavými uhlíky.

Jul 6

20 min 32 sec

Měsíce, které museli mnozí kvůli riziku nákazy strávit v izolaci, si vybírají svou daň. U mnohých lidí se začaly projevovat úzkostné stavy. Kde najít první pomoc? V případě lehčích stavů třeba i u lékárníka.

Jun 29

29 min 16 sec

Břetislav Boháč z Klubu českých turistů prozradí, kam můžeme zamířit na procházku či malý výlet v okolí našeho bydliště. Seznámí nás s malebnými místy, která jsou neprávem opomíjena a možná vyvrátí mýty o černé Ostravě. Naše moravskoslezská metropole totiž v sobě ukrývá mnoho přírodních zajímavostí.

Jun 22

22 min 33 sec

Cyklistická sezóna je v plném proudu a v ulicích měst a obcí usedají za řídítka kol v poslední době stále častěji i ti, kteří dříve tomuto druhu pohybu příliš neholdovali.

Jun 15

27 min 38 sec

Pokud patříte k nadšeným zahrádkářům, určitě již máte zaseto a zasazeno všechno, co chcete na své zahrádce sklízet. Správný zahrádkář ale nečeká na úrodu se založenýma rukama.

Jun 8

29 min 26 sec

Blížíte se k důchodovému věku, ale plánujete, že byste do penze odešli dříve? V tom případě vás určitě bude zajímat, jaká pravidla platí pro takzvaný předčasný důchod anebo předdůchod. Detaily nám prozradí Michal Ztratil, ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení v Ostravě.

Jun 1

28 min 10 sec

Domácí násilí je vážný problém, zvláště proto, že je ukryt uprostřed rodin. Jedna věc je ale pozitivní. Domácí násilí už umíme pojmenovat, ukázat na něj a jeho obětem pomoci.

May 25

22 min

Chřest, bylinky, mladé maso, zeleninové saláty. Na jaře v kuchyni odlehčujeme a těšíme se třeba i na úrodu prvních jahod. V naší Poradně jsme po nějaké době opět vařili.

May 11

28 min 27 sec

Podle statistik dochází ke skokovému nárůstu dopravních nehod u lidí nad 75 let. Čím to je? Dá se tomu předcházet a třeba i natrénovat zvládání možné krizové situace na silnicích?

May 4

22 min 20 sec

Pandemie covidu změnila lidem způsoby trávení volného času. Častěji vyrážíme do přírody, když jiných možností je poskrovnu.

Apr 27

29 min 33 sec

Exekuce. V tuzemsku jdou jejich každoroční statistiky do řádů milionů případů a stále jich přibývá. Jste v podobné situaci nebo vám hrozí? Poslechněte si rady našeho hosta.

Apr 20

27 min 54 sec

Dáme vám pár dobrých rad, jak si na jaře na zahradě počínat. Eva Panošová přivítá majitele rodinného zahradnictví Kristiána Kornera.

Apr 13

26 min 32 sec

Není kolo jako kolo. Jak vybrat to správné? A co by mělo umět? I na tyto otázky odpoví Josef Gelnar ze společnosti Madeja sport.

Apr 6

25 min 25 sec

Expert na informační technologie Adam Koudela upozorní na nebezpečí číhající v kyberprostoru. Kriminalita se totiž stále častěji přesouvá z reálného světa do online prostředí.

Mar 30

28 min 50 sec

Podepsal se nouzový stav na množství případů domácího násilí? Jak domácí násilí včas rozpoznat, jak se mu bránit, jaké možnosti pomoci mají jeho oběti?

Mar 23

27 min 20 sec

Teď už skutečně můžeme s čistým svědomím říci, že jaro je za dveřmi. Už brzy se příroda zazelená a nabídne nám byliny a další rostliny, které podpoří naši imunitu a vlijí po dlouhé zimě energii do žil. Není tedy náhodou, že naším hostem je odbornice na byliny paní Jana Kaletová.

Mar 16

26 min 45 sec

Stejně jako vázne v této době plné protikoronavirových opatření vzdělávání dětí, tak i mladí psi v těchto časech na výchově velmi ztrácejí. A taky trpí sociální izolací.

Mar 9

28 min 32 sec

Dubnové zápisy dětí do prvních tříd proběhnou letos netradičně. Kvůli opatřením proti koronaviru se uskuteční bez přítomnosti dětí a učitelé se nebudou muset sejít dokonce ani s rodiči.

Mar 2

21 min 32 sec

Zaměříme se na zpracování zásob loňské úrody. Dáme vám například tip na to, jak vykouzlit skvělý pokrm ze sušených či sterilovaných hub a poradíme, jak správně připravit jídlo ze zamražené zeleniny.

Feb 23

25 min 44 sec

Kvalitu života lidí ve zralém věku ovlivňuje mnoho faktorů: zdraví, finanční situace, ale také morální a etické postoje okolí. Senioři, kteří jsou v mnoha ohledech zranitelnější, však potřebují i práva, chráněná zákonem.

Feb 16

21 min 49 sec

Jak budou letos vypadat přijímací zkoušky na střední školy v Moravskoslezském kraji? Nakolik je ovlivní současná situace a jaké obory na budoucí středoškoláky čekají?

Feb 9

27 min 20 sec

Mít každý den na stole k snídani čerstvá domácí vejce je velmi lákavé. Chov slepic na zahradě přitom není až tak složitý. Pokud se chystáte začít, máme pro vás užitečné rady zkušeného chovatele.

Feb 2

29 min 30 sec

Současná protikoronavirová omezení mají velký dopad i na psychiku lidí. Odloučení od rodiny a přátel, práce doma a chybějící sociální kontakty v zaměstnání vhání mnohé do depresí.

Jan 26

30 min 30 sec

Říká se, že není bylina, která by na něco nebyla. A je to pravda. Vždyť na užívání léčivých rostlin byla v dávných dobách postavena medicína, která se vyvíjela tisíce let do současné podoby.

Jan 19

27 min 37 sec

Tématem je prodej a koupě nemovitostí, naším hostem Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf.

Jan 12

21 min 2 sec

Povíme si o tom, jak přispět v zimě k ochraně lesní zvěře. Zvířatům ve volné přírodě prospějeme především ohleduplným chováním. Myslivec Ivan Hoch také vysvětlí, proč zvířatům škodí, když je násilně vyrušíme.

Jan 5

21 min 38 sec

Zaměříme se na silvestrovskou oslavu, při které obvykle konzumujeme více alkoholických nápojů a také je často kombinujeme.

Dec 2020

28 min 41 sec

Hrachovka, smažený kapr a bramborový salát s majonézou. Tato česká klasika stále ještě kraluje štědrovečernímu stolu ve většině našich domácností.

Dec 2020

28 min 23 sec

Na specifika výživy pacientů, kteří byli v umělém spánku, nebo jsou ze zdravotních důvodů delší dobu upoutáni na lůžko, jsme se ptali výživové poradkyně Renáty Kosmákové z Fakultní nemocnice Ostrava.

Dec 2020

28 min 59 sec

Navzdory pandemii si i letos můžeme dopřát štědré Vánoce. A třeba i chceme, abychom vykompenzovali radosti, kterých jsme se museli zříci.

Dec 2020

27 min 48 sec

S advokátkou z Nadačního fondu Paragraf Michaelou Hudzietzovou probereme situace, ve kterých se mohou ocitnout rodiče a opatrovníci dětí po rozvodu či rozchodu. Nevynecháme ani složité případy, ve kterých figurují děti rodičů z různých států.

Dec 2020

29 min 48 sec