Szefska pasja

Tamara Bieńkowska

Dla szefów z pasją i liderów, którzy chcą mieć wpływ. Podcast o zarządzaniu, rozwoju i relacjach w biznesie.Transkrypcja na stronie: www.tamarabienkowska.pl/podcasty***Ludzie zostają szefami z wielu powodów. Często dla władzy, czasami dla pieniędzy. Albo innych, sobie wiadomych, celów. Zwykle – w drodze awansu. Dziękuję wszystkim menedżerom, których miałam okazję spotkać i obserwować w swojej pracy. Niektórzy z nich mieli fantastyczne umiejętności, inni kompletnie nie znali się na swoim fachu, niektórzy często nawet nie mieli poczucia obciachu, że robią to, co robią. Dziękuję też wszystkim moim studentom studiów podyplomowych – wielu to menedżerowie na eksponowanych stanowiskach zarządczych. Decydują o losach firm i ludzi, których te firmy zatrudniają. Poruszają się w nowym dla nich i często złożonym środowisku władzy, zarządzają ludźmi, projektami, finansami. Koordynują i przewodzą. Jestem pełna szacunku dla moich klientów – aspirujących menedżerów, którym przez te lata towarzyszyłam w rozwoju. Ogromnie doceniam ich głód wiedzy, podziwiam determinację, by osiągnąć pożądane rezultaty „wspólnie z ludźmi”, a nie „poprzez ludzi”. ***O autorce:Jestem supervisorem, coachem, team coachem, trenerem i wykładowcą. Przez lata byłam też człowiekiem radia. Zdobyłam wiele certyfikatów potwierdzających moje umiejętności i kwalifikacje. Mam za sobą setki godzin spędzonych na sali szkoleniowej oraz w gabinetach menedżerów, prezesów, inwestorów. Moje doświadczenie i kompetencje – nawet te wystawione przez wielu zadowolonych klientów – to jednak nie wszystko. Jeśli chciałbyś ze mną pracować, musisz wiedzieć o mnie więcej. Biorę odpowiedzialność za to, co robię i jak pracuję. Nie porzucam, gdy robi się gorąco. Wypinam pierś nie po ordery i pochwały, lecz by odważnie przyjąć konsekwencje swoich decyzji i wyborów.Jeśli chcesz ze mną przejść przez kręgi piekieł, by odkryć własne ja lub dokonać najtrudniejszego– zmiany, musisz wiedzieć, że jestem wrażliwym drapieżnikiem. Takim, który inteligentnie prowokując zagląda głęboko do środka i pomaga zrozumieć. Uwielbiam przyjmować świat takim, jaki go znamy i…wywracać do góry nogami. Tak, żeby można było spojrzeć nań pod nieco dziwnym, ale odkrywczym kątem. Odczuwam potrzebę różnorodności. Monotonia i rutyna powodują utratę mojego zainteresowania, chęci i energii. W moim przypadku prawdziwe jest stwierdzenie „zmiana jest równie dobra, jak odpoczynek”. Znajduję przyjemność w wykonywaniu pracy obfitującej w różnorodność, nowe wyzwania i doświadczenia oraz nowe kontakty i znajomości.

All Episodes

To nieprawdopodobne, do czego są zdolni ludzie, niezależnie od kosztów, aby tylko uniknąć rozstrzygania różnych dylematów! Rzucanie monetą, analizowanie horoskopów, czytanie z fusów, konsultacje u wróżek… Wszystkie te działania to nic innego jak sposób na uchylenie się odpowiedzialności za własne wybory. Po co jednak zdawać się na przypadek, skoro sami jesteśmy w stanie podjąć trafną decyzję? Czemu skazywać się na wieczne dylematy, skoro podejmowanie decyzji może być jak muzyka w pewnym programie - proste, łatwe i przyjemne?Wszyscy to kiedyś przerabialiśmy. Brak decyzji w końcu oznacza decyzję: Jakaś, ale czy najlepszą? Czyjąś. Ale dlaczego nie moją?Jakiś czas temu obiecałam Hani, że poświęcę jej jeden z odcinków. Może dzięki temu kawałkowi Hania (i menedżerowie do niej podobni) już nigdy nie podejmą złej decyzji. A może nawet zwiększą prawdopodobieństwo dobrych wyborów? Może przyda im się to i będą spokojniejsi, przygotowani na każdą sytuację.A że dokonywanie wyborów i podejmowanie biznesowych decyzji, potrafi być naprawdę wciągające… Wciągnęło i mnie. Zatem: do dzieła!

Aug 5

38 min 27 sec

Grzegorz od kilku lat jest szefem. Nie ma problemów z delegowaniem oraz egzekwowaniem prawidłowego oraz terminowego wykonywania zadań. Potrafi wyznaczać cele dla siebie i swojego zespołu. Wie, że bycie menedżerem nie wystarcza, trzeba być przywódcą. Kiedy więc zwrócił się do mnie z prośbą o wsparcie, powiedziałam mu, że każdy powinien stworzyć swój własny model przywództwa. Dlatego nie dam mu żadnych gotowych rozwiązań. W zamian za to przedstawię mu kilka istniejących koncepcji, popartych praktyką. Może przydadzą się i tobie?

Jun 24

27 min 56 sec

Powiedzmy sobie wprost: świat jest pełen złych szefów. Czasem chodzi o prezesa zarządu w spółce giełdowej, czasem o osobę, która jest prezesem w organizacji sportowej.Na każdym szczeblu, w każdej firmie znajdziemy szefów, którzy naprawdę wylądowali na niewłaściwym miejscu. Przysparzają problemów sobie, współpracownikom, są niekompetentni i naiwni.Niektórzy z nich są nawet dość mili, przez innych przemawia czyste zło. Niektórzy nie pamiętają imion współpracowników, inni uciekają od odpowiedzialności. Część z nich jest tak nieudolna, że w zasadzie lepiej byłoby, żeby ich w ogóle nie było. Może w tedy firma dałaby sobie lepiej radę, bez nich.To zbędni szefowie, tacy których właściwie nie potrzebujemy lub bez których poradzilibyśmy sobie lepiej. Tacy, którzy nic do firmy nie wnoszą, poza bólem głowy i stresem.Mówią, że tylko martwy szef to dobry szef, będzie dziś. Coś w tym jest….Zapraszam!

Jun 18

28 min 13 sec

Większość z nas źle się czuje w obcym otoczeniu. Studia radiowe i telewizyjne wyglądają dość nieprzyjaźnie. Po wejściu pierwszy raz do studia przeciętny człowiek czuje się jak misjonarz odwiedzający wioskę łowców głów w Amazonii. Oślepiające światła, kamery, ludzie na topie, harmider, zawracanie głowy.I jeszcze ten wibrujący w żołądku strach przed wystąpieniem publicznym. Każdy kto występował w przedstawieniu szkolnym albo musiał wygłosić przemówienie, wie, jak można łatwo się rozsypać na kawałeczki pod spojrzeniem tysiąca par oczu albo uszu.Wielu menedżerów, liderów grup nacisków, prezesów izb handlowych, osób zbierających fundusze na działalność charytatywną – idzie przez życie z założeniem, że media są dla grubych ryb, a im wystarczy w zupełności malutka wzmianka w lokalnej gazecie.Tymczasem może się zdarzyć, że dziennikarze przyjdą właśnie do ciebie, bo będą potrzebowali eksperta – kogoś, kto potrafi zainteresować widzów i zaproszą cię do rozmowy na temat, na który robią program czy audycję.By odnieść sukces w zarządzaniu, trzeba umieć korzystać z okazji, Media zapewniają tysiące takich szans na promocję produktu, usługi czy sprawy. Wreszcie promocję osoby, a czy nie o to chodzi? Lans? Sławę? Wizerunek?

Feb 17

28 min 30 sec

Każdy menedżer dobrze pamięta ten moment, kiedy po raz pierwszy zwolnił pracownika. To nic przyjemnego. Zwolnienie z pracy może być prawdziwie traumatycznym przeżyciem, zresztą dla obydwu stron. Wiem, co mówię: mnie zwalniano, sama zwalniałam. Większość menedżerów, których znam, potwierdza, że zwalnianie ludzi jest najtrudniejszym zadaniem, jakie stoją przed nimi w roli szefa. Niektórzy tak bardzo boją się zwalniać ludzi, że zatrudniają firmy zewnętrze do tej „brudnej roboty”. Były też takie czasy, kiedy wymówienie wkładało się do koperty z wypłatą. Na szczęście te czasy słusznie minęły, bo takie praktyki były wyjątkowo nieludzkie. Menedżerowie, na których spada zadanie wytypowania pracowników do zwolnienia oraz przekazania im tej niepopularnej wiadomości, poddani są silnemu stresowi i mogą popełniać podstawowe błędy. Dlatego warto przygotować się do takich rozmów, aby maksymalnie ograniczyć stres i napięcia, które towarzyszą komunikowaniu zwolnień pracownikom. I o tym właśnie będzie w tym odcinku „Szefskiej pasji”. Jak pięknie (mimo, że to trudne) rozstawać się z pracownikami. Bo przecież: „skoro zwalniają, znaczy - kiedyś będą zatrudniać”.

Feb 11

26 min 20 sec

Mówi się, że emocje wyewoluowały po to, byśmy mogli szybko i bez zastanowienia podejmować decyzje w sytuacjach, w których nie ma czasu na namysł. Bo kiedy zawodzi rozum, emocje mogą pomóc w podejmowaniu decyzji. Tak myślę.Myślę też, że jeżeli organizacja ma osiągnąć sukces, każdy zespół w organizacji musi osiągać sukces, a wszystkie zespoły muszą współpracować i pomagać sobie nawzajem. A jeżeli zespół ma odnieść sukces, jego członkowie powinni być ludźmi sukcesu oraz współpracować i pomagać sobie nawzajem. Ma to sens? Moim zdaniem ma.Z faktu, że coś się robi, nie wynika, że robi się dobrze.Dziś będzie o inteligencji menedżera inaczej. A może raczej: o innej inteligencji menedżera?

Jan 7

28 min 22 sec

To już 13. Odcinek. Pierwszego sezonu. Bo trwają prace nad drugim sezonem. Nie jestem przesądna. Nie cierpię na tris-kai-de-ka-fobię. Jestem racjonalna, może nie do końca, ale nie wierzę, że 13tka przynosi pecha.Wierzę za to, że przesądy bardzo utrudniają życie. A ponieważ ma ono charakter przemijalny – szkoda życia na lęki i fobie, które mogą skutecznie utrudnić nasze codzienne funkcjonowanie.Dziś o tym, że strach się bać. I że lepiej sobie z nim radzić niż nie radzić w życiu zawodowym. Prywatnym zresztą też. Czyli, że stres to nie jest potwor z Loch Ness. Istnieje naprawdę i można sobie z nim poradzić.Legendarny potwór z Loch Ness pojawia się w przeróżnych opowieściach od blisko 1 500 lat. Jedna z najdłużej nierozwikłanych zagadek na świecie już wkrótce może doczekać się wielkiego finału. Wszystko za sprawą zespołu naukowców z Uniwersytetu Otago.Zdaniem naukowców, którzy od dłuższego czasu pracują nad rozwikłaniem tej zagadki – mityczne stworzenie to po prostu węgorz o gigantycznych rozmiarach.Trwają analizy, które mają to potwierdzić. Eksperci mają zbadać dokładnie legendarne jezioro, aby poszerzyć wiedzę na temat istniejącego w nim życia biologicznego.Stress to nie jest potwor z Loch Ness. Potworem niech zajmą się badacze. A ty zbadaj swoją odporność na stres. Czyli że potwór istnieje naprawdę? Tym bardziej istnieje stres związany z uprawianiem zawodu, do którego się nająłeś.Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować w sprawie superwizji coachingowej, warsztatów i szkoleń, proszę napisz do mnie. Proszę o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych oraz superwizji: indywidualnej lub grupowej.

Nov 2020

25 min 10 sec

Wszyscy szybciej biegamy, bardziej się męczymy i dłużej pracujemy. Tak bardzo absorbuje nas dotrzymywanie kroku innym ludziom, że przestajemy zauważać, że bierzemy udział w syzyfowym wyścigu, którego i tak nie jesteśmy w stanie wygrać.Cala ta gorączkowa bieganina pociąga za sobą ukryte koszty. Płacimy za nią utrudnioną koncentracją, mamy mniej czasu na każde zadanie, rzadsze są okazje do refleksji i myślenia w dalszej perspektywie.Gdy w końcu wracamy do domu mamy mniej energii dla rodziny, mniej czasu na relaks i odpoczynek, a także mniej godzin na sen.Moi klienci się skarżą: „Rano wracamy do pracy, czujemy się niewypoczęci, nie jesteśmy w stanie w pełni zaangażować się w pracę, mamy trudności z koncentracją”.To błędne koło, które kręci się siłą własnej bezwładności. Nawet ci, którym udaje się osiągnąć wysoki poziom wyników, płacą osłabieniem poczucia satysfakcji i spełnienia. Etos „więcej i szybciej” generuje wartość zawężoną, spłyconą i doraźną. Paradoksalnie coraz więcej i więcej daje coraz mniej i mniej. Może gdyby powiedzieć ludziom, że mózg to taka „apka”, zaczęli by go częściej używać.Ten odcinek był inspirowany naszymi spotkaniami: Marcinie, Stefanie, Bartku, Radku ale też Ilono, Sabino, Basiu…

Nov 2020

29 min 53 sec

Jeśli trochę znasz się na stolarstwie, pracach domowych albo po prostu zostałeś bohaterem swojego domu, być może słyszałeś o technice łączenia elementów o nazwie „jaskółczy ogon”. Nie słyszałeś? To posłuchaj! To jedna z najskuteczniejszych metod mocowania dwóch drewnianych elementów, stosowana na przykład na rogach szuflady. Nazwa pochodzi od kształtu zazębiających się fragmentów, które są węższe na początku, a szersze na końcu – tak samo jak ogon jaskółki. Jeśli połączysz w ten sposób dwa kawałki drewna, stworzysz bardzo mocne połączenie.Ta sama technika z powodzeniem może mieć zastosowanie w zarządzaniu – trzeba połączyć dwa różne elementy, przez co stworzą one silne połączenie. Te dwa elementy to: aspiracje członków twojego zespołu oraz – to chyba nie będzie niespodzianką – potrzeby firmy. Jeśli zdołasz połączyć zawodowe i osobiste cele twoich podwładnych z potrzebami organizacji – zyskasz zaangażowanie i oddanych pracowników.Czy przez ostatnie 3 miesiące spotkałeś człowieka, którego słowa wydały ci się inspirujące? Kto twoim zdaniem jest obecnie na świecie, w branży, najbardziej inspirującym człowiekiem? Jakie przeczytanie przez ciebie książki zawierają nie tylko informacje, ale również inspirację? Jaki program telewizyjny albo radiowa audycja podniosły cię na duchu?Motywacja idzie w parze z umiejętnościami. Ludzie są dobrze w tym, co lubią robić. Są też skłonni kochać to, w czym są znakomici. Wizytówką twojej sprawności w zakresie zarządzania są osobisty entuzjazm, zaangażowanie I wytrwałość w obliczu trudności. Patrząc w lustro przy najbliższej okazji, zadaj sobie pytanie, czy te cechy malują się na twojej twarzy. A jeśli nie możesz się uśmiechać, to lepiej nie pokazuj się w pracy!Dobry szef osiąga cel, kiedy poznaje reakcje różnych ludzi. Musisz wiedzieć, co ich kręci i podnieca na tyle, żeby wiedzieć, w jaki sposób i na jakie bodźce reagują.

Nov 2020

26 min 18 sec

Czy znasz swój współczynnik ryzyka? Badania przeprowadzone na grupie ponad 300 osób wykazały, że średni wskaźnik ryzyka to 6,5. U mężczyzn ten współczynnik jest nieco wyższy i wynosi 6,7. U kobiet niższy – na poziomie 6,3.Warto wiedzieć, jak to wygląda w twoim przypadku, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie lepiej się komunikować z ludźmi. Gdy chcesz kogoś zmotywować albo skutecznie przekazać mu jakąś informację, zawsze uwzględniaj jego gotowość do podejmowania ryzyka.Są ludzie, którzy bardziej ostrożnie podchodzą do nowości, umieją lepiej oceniać nowe sytuacje. Ich działania są bardziej metodyczne. Oraz wielbiciele ryzyka, którzy często pomagają popchnąć nową inicjatywę do przodu. Oni jako pierwsi przechodzą do działania.

Oct 2020

27 min 41 sec

Jedną z najważniejszych umiejętności szefa jest efektywne zarządzanie zmianą. Jeśli ją opanowałeś, to znaczy, że potrafisz akceptować zmiany w organizacji i udzielać im należnego wsparcia. Rozumiesz, dlaczego członkowie zespołu stawiają opór wobec zmian. I wiesz, w jaki sposób można go pokonać. Jeśli jednak nie potrafisz zarządzać zmianą, ten odcinek podcastu jest właśnie dla ciebie.Przypomnij sobie, że postrzegasz zmianę wyłącznie z własnego punktu widzenia i jesteś ślepy na korzyści, jakie oznacza ona dla innych osób w firmie, innych pracowników. Kiedy odmawiasz wsparcia zmianom w organizacji, wysyłasz w eter czytelny i fatalny w skutkach sygnał, że nie utożsamiasz się z polityką firmy. A każdy nowy menedżer musi dopilnować, żeby członkowie jego zespołu identyfikowali się z decyzjami zarządu.

Oct 2020

26 min 44 sec

Jako nowy menedżer – wcześniej czy później zetkniesz się z rozmaitymi postawami swoich podwładnych. Niektórzy pracownicy będą ci sprawiać nie lada trudności. Współpraca z trudnymi ludźmi potrafi wyczerpać nie tylko emocjonalnie, ale również fizycznie.Jak postępować z trudnym pracownikiem? Zwalniać? Unikać? Konfrontować się? Trudny pracownik może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojnego szefa. Moim zdaniem, bycie dobrym szefem to prawdziwa droga do świętości!

Sep 2020

26 min 41 sec

Znasz powiedzenie: „Kochaj szefa swego, bo możesz mieć gorszego”? Twoja przyszłość będzie zależeć nie tylko od tego, jak będziesz traktować podwładnych, ale też jak potraktujesz swoich szefów.I jeszcze jedno: chcę cię zaprosić do współtworzenia tego podcastu. Mnie trochę już znasz, wiesz, jak postrzegam otaczający świat. Jeśli jest ktoś, kogo ja powinnam poznać, bo np. ma charakterystyczne poglądy. Albo reprezentuje ten poziom osobistego mistrzostwa, który nie pozwala o nim zapomnieć. To koniecznie daj mi znać, kogo masz na myśli: hello@tamarabienkowska.pl.

Sep 2020

27 min 10 sec

Zwykle świeżo upieczeni menedżerowie słyszą na starcie od swoich przełożonych: „Bądź sobą, po prostu”. Lecz „być sobą” tak naprawdę nic nie znaczy. Moim zdaniem, żeby być sobą, trzeba być kimś. To znaczy, wiedzieć kim się jest. Zresztą powiedzenie „bądź sobą” to wcale nie jest najlepsza rada. To żadna propozycja, biorąc pod uwagę, że jeśli się tak po prostu do niej zastosujesz, nie będziesz mógł wykorzystać tych wszystkich rozmaitych ról, które składają się na repertuar efektywnego i odnoszącego sukcesy szefa. Z samego faktu, że jesteś jaki jesteś, jeszcze nic nie wynika. Bądź! I błądź!!!

Sep 2020

30 min 24 sec

Budowanie zaufania to proces stopniowy. Ludzie nie mogą zwątpić w siebie, we własne umiejętności i możliwości. Muszą też mieć pewność, że ich szef jest właściwą osobą na właściwym miejscu i że postępuje uczciwie. Od teraz niech stara zasada nabierze nowego znaczenia: „Chwal publicznie (…) Lub na osobności. W zależności od preferencji osób i dynamiki zespołu. Krytykuj wyłącznie w zaciszu gabinetu”.

Sep 2020

29 min 20 sec

Sam wiesz, pierwszy tydzień, miesiąc, nawet 100 pierwszych dni w roli menedżera są zazwyczaj – niezwykłe. Często bolesne, zawsze nowe. Jeśli jesteś obserwatorem ludzkich zachowań, dostrzeżesz kilka zaskakujących zjawisk. Mnie zaskoczyły, ciekawe , czy ty będziesz zaskoczony.

Aug 2020

31 min 43 sec

Dobre decyzje są wynikiem mądrości. Mądrość jest wynikiem doświadczenia. Doświadczenie zaś wynikiem złych decyzji. Trzeba być tego świadomym. Wiedzieć co się wie i nieustająco pracować nad powiększeniem tej wiedzy. Mówią, że kiedy uczeń jest gotowy, mistrz pojawia się sam.

Aug 2020

27 min 18 sec

Jeśli chcesz odnosić sukcesy jako menedżer w świecie biznesu, musisz umieć przyciągnąć uwagę innych. Mało tego - jeszcze ją utrzymać. Możesz poprawić jakość prowadzonych przez siebie rozmów. W pracy i poza nią. Chcesz by cię słuchano? Musisz znaleźć swój autentyczny język lidera!

Aug 2020

25 min 3 sec

Ludzie są powoływani na kierownicze stanowiska z różnych powodów. Jeśli ty zostałeś powołany z właściwego powodu, o wiele łatwiej będzie ci zyskać akceptację i szacunek swojego zespołu.

Aug 2020

24 min 36 sec