מוסף כלכליסט

כלכליסט

מוסף סוף השבוע של כלכליסט - גרסת האודיו

All Episodes

הילדים חוזרים למכרות? רוב בני האנוש טרם הבינו באמת כיצד פועלת כריית מטבעות וירטואליים. יונתן גולנדסקי, חובב מחשבים בן 13, דווקא הבין. ובעיקר הבין ש"קריפטו זה העתיד. התכנון שלי הוא שלא אצטרך לעבוד בשביל הכסף". ביקור שומט לסתות במכרה ברמת גן הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2

11 min 22 sec

ברלין מצליחה להפוך זבל למשהו מגניב. גולת הכותרת היא NochMall, מעין קניון עצום שמפעיל תאגיד הניקיון של העיר ומוקדש כולו לפריטים יד שנייה שמחפשים בית חדש. ממחלקות בגדי מעצבים, דרך כלי בית ועד צעצועים - הכל מתמחזר, בדרך להפיכתה לעיר ללא אשפה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2

10 min 23 sec

ההימורים השתלטו על הספורט האמריקאי, בחסות החוק. הצופים מהמרים כל הזמן, גם תוך כדי המשחק, ועל כל דבר (האם המסירה תצליח? כמה עבירות יהיו? ומה יהיה משך ההמנון?). הניצחונות כבר פחות מעניינים, גם הקבוצות - הפוקוס עובר לסטטיסטיקות של שחקנים ספציפיים, ופרשני הספורט נאלצים לפרשן ליינים של הימורים במקום מהלכים של שחקנים. כשהכסף הגדול מכסה את הכל, מה נשאר מהספורט? הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 25

21 min 51 sec

"לא אשקיע כל כך הרבה בכלל ביטוח בלי לשלוט בה"; "אני לא שלמה אליהו, שמגיע ממקום רגשי של שליח שקנה את החברה"; "עסקאות מעניינות הן הדבר היחיד שאני נהנה ממנו"; "בניין ברוטשילד עושה טוב לאגו"; "רוזן וטוכמאייר? עוד לא ראיתי ג'וק בולע פיל"; "ג'ורג'י יירש את אלרוב כי הוא טוב יותר ממני". בגיל 80 אלפרד אקירוב מסרב להוריד הילוך. רגע אחרי שהכריז על כוונתו להשתלט על כלל ביטוח הוא משיב אש לכל המבקרים הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 25

28 min 17 sec

עשרה ישראלים מספרים איך הקורונה הובילה אותם לעזוב ג'ובים לחוצים לטובת דרכים אחרות להתפרנס, עם יותר נשמה, נחת ובית - גם במחיר של פחות כסף בבנק הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 18

30 min 57 sec

שחר אילן עם המספרים שמרכיבים את חידת שוק העבודה הישראלי הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 18

10 min 26 sec

גל התפטרויות מכה במעסיקים, ורוח חדשה נושבת ברשתות החברתיות הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 18

13 min 36 sec

בגיל 91, פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה, יוצא להתקפה על הכלכלנים ההתנהגותיים ולהגנה על הרציונליות של כולנו: "חוקרים כמו כהנמן או אריאלי חושבים שהכלכלה מבוססת כולה על הטיות, אבל ההטיות התפתחו עם האבולוציה ומשקפות רציונל אנושי" • "ניסויי הכלכלה ההתנהגותית מלאכותיים מאוד, ולא אומרים כלום על העולם האמיתי" • "הפלסטינים הם שחקן רציונלי. הם חותרים בהצלחה למטרה שונה מאוד מזו שלנו" • "אם האמריקאים היו עוצרים את האיראנים זה היה מצוין, אבל הם לא פעלו. כוחות רציונליים לא מכתיבים תוצאה אחת, ולישראל ולאמריקאים יש אינטרסים שונים" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 11

24 min 59 sec

אחרי יותר מ־30 שנה שבהן ייצר רובוטים לצה"ל ולמדינה, בן־צור יוסף רצה לגוון. אז הוא החליט להמציא מחדש את עגלות הסופרמרקט, ולצייד אותן במצלמה חכמה, משקל, סורק ברקודים, מחשב ומסופון - באופן שמייתר לחלוטין את הקופה. בתוך חמש שנים החברה כבר נמצאת אחרי פיילוט מוצלח ביוחננוף, נערכת להנפקה בנאסד"ק ושווה כ־200 מיליון דולר הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 11

17 min 39 sec

שני הרשקו מאמן את נבחרת הנשים בג'ודו, והוא עולה למזרן עם תפיסת עולם סדורה. מקורות ההשראה נעים בין יהודים שברחו מהמחנות למיליטריזם הישראלי בכלל והרצאות של השב"כ בפרט. האסטרטגיה מתבססת על הקצנה של תרבות הביחד והתמסרות לכאב. הטקטיקה כוללת שלל דרכים לנתב אצל הספורטאיות את הרגש, כדי שיוכלו להשתמש בו ברגע האמת. נשמע מסובך? ההישגים, מטוקיו עד פריז, מוכיחים שזה עובד הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 4

22 min 24 sec

ענף הרפואה רגיל לאבחן מחלות על ידי נוזלי גוף, אבל מתעלם מהפרשות וגינליות, שנותרו טאבו. "רוב הגברים לא יודעים בכלל מה זה", אומרות ד"ר שלומית יהודאי־רשף וד"ר ענבל צפיר־לביא. אז הן החליטו לקחת את המחקר לידיהן ולחולל מהפכה בתחום, עם בדיקה ביתית שתשתמש בהפרשות כדי לזהות שלל בעיות ומחלות - מאנדומטריוזיס עד סרטן הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 4

20 min 4 sec

חזון המטא־וורס של מארק צוקרברג, יקום וירטואלי מוחשי להטריד שבמסגרתו נתחבר לרשת באופן רציף, הוא התגשמות סיוטיו של סופר המד"ב פיליפ ק' דיק: כבר כיום פייסבוק מפעילה אותנו - אבל כשהיא תיהפך לבעלי העולם הדיגיטלי שלנו, היא תוכל להסוות את עצמה ולנווט אותנו כאילו היינו אוטומטים. מי שישלוט בפלטפורמה הזו יהיה לאל הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 4

17 min 36 sec

שלטי חוצות ענקיים, עשרות אלפי שקלים בונוס לעובד שמביא חבר, סרטונים ויראליים, מסיבות, ארוחות ומהנדסים שנשלחים לבלות שעות בלינקדאין: התחרות על עובדים בהייטק הגיעה לשיא רותח, ומחייבת את החברות לנקוט שלל צעדים יצירתיים כדי לגייס אנשים. אלא שמאחורי הצורך הממשי עומדים גם מאבקי תדמית שאפתניים וקרבות מלאי אגו הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 28

23 min 28 sec

רגע לפני ועידת האקלים של האו"ם, מנכ"לית גרינפיס ג'ניפר מורגן מזהירה מפני הבטחות בלי כיסוי, קוראת לאזרחים ללחוץ על המנהיגים ומזכירה כי "תקווה היא הפטיש שמנפץ את הזכוכית במקרה חירום" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 28

11 min 38 sec

רגע לפני שהיא נואמת בוועידת האקלים בגלזגו, ד"ר ונדאנה שיבא, מפעילות הסביבה המשפיעות בעולם, מסבירה בריאיון בלעדי למוסף כלכליסט למה דווקא החקלאות התעשייתית היא אחד האיומים הגדולים ביותר על האקלים, כיצד היא יוצרת רעב ולא פותרת אותו, ואיך נוכל לצאת ממעגל האימה הזה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 28

18 min 22 sec

עם יותר מ־110 מיליארד צפיות, קוקומלון הוא מותג הילדים הכי פופולרי ביוטיוב, שמשגע הורים וילדים בכל העולם. לכן תעשיית הבידור הופתעה כשמתחת לאף של דיסני וניקלודיאון היתה זו דווקא מונבאג הקטנה שרכשה את סנסציית הרשת, לפני כשנה. בשיחה עם מוסף כלכליסט מסביר רנה רכטמן, מייסד ומנכ"ל מונבאג, את סוד הקסם: "קוקומלון נגעו בעצב חשוף מאוד אצל ההורים - הדברים שקורים לילדים ביום־יום, אלה שהם לרוב מפספסים בגלל אורח החיים המודרני" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 21

16 min 52 sec

רגע אחרי שגייסה 400 מיליון דולר, צלזיוס הישראלית רוצה להיות המוסד הפיננסי המכובד של מטבעות הקריפטו. אפשר להפקיד אותם אצלה ולקבל ריביות חלומיות, אפשר לקחת הלוואות, היא כבר מנהלת 26 מיליארד דולר ובטוחה שתגיע גם ל־100 מיליארד. עם כניסת המשקיעים הסולידיים, המייסד דניאל לאון והסמנכ"ל רוני כהן פבון מנסים להסביר למה אין בעיה עם זה שצריך להעביר להם את הבעלות על המטבעות שלכם, למה התשואות לא חשודות ולמה זו בכלל לא פירמידה מסוכנת, אלא "חופש כלכלי" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 21

21 min 49 sec

מלחמות אגו, ריבים סביב החלטות ניהוליות, ציפיות כבדות שמוליד הכסף הגדול, "גירושים" עסקיים מכוערים ופחד מכישלון שולחים מייסדי סטארט־אפים למעין "טיפול זוגי", שנועד לאפשר להם לעבוד יחד חרף המתחים. כך הוליד השגשוג בהייטק ענף חדש של פסיכולוגים ויועצים שמספקים ליווי רגשי - כדי להציל את המנהלים, ואת החברה עצמה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 21

20 min 26 sec

אינספור מצלמות ומתקני ריגול מתעדים כמעט כל צעד שלנו, כל תנועה באינטרנט וכל עסקה, ושומרים את המידע הזה במאגרי ענק שרובם אינם מפוקחים - וחלק מהם כבר נוצלו לרעה. מוסף כלכליסט ממפה את האופן המדאיג שבו נהפך המרחב הציבורי לבית האח הגדול הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 14

33 min 57 sec

הומו, אלכוהוליסטית, סכיזופרן או דרת רחוב: הספרייה האנושית בקופנהגן מציעה לאנשים לקחת "ספר" - אדם שנפגע מדעות קדומות - לחצי שעה של שיחה אישית, שבה אפשר לשאול אותו הכל, בלי עכבות או פוליטיקלי קורקט. רוני דורי השאילה שני ספרים מרתקים, וגילתה שגם כשאת מגיעה ללמוד על אחרים, את עוברת מסע אישי משל עצמך הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 14

20 min 27 sec

למה האמבטיות, מההמצאות הקדומות והקסומות שידעה האנושות, נעלמות מהדירות שלנו, ומה אנחנו מפסידים כשאנחנו מוותרים עליהן הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 14

18 min 53 sec

התקפי פאניקה, דיכאון, שיתוק ואפילו אובדנות: משבר האקלים יצר חרדה מסוג חדש שתוקפת בעיקר צעירים, שחוששים כי לא יישאר להם עולם לחיות בו, וחווים משבר אמון מול המבוגרים, שמדחיקים את ממדי האסון. איך מתמודדים עם חרדה שמבוססת דווקא על קריאה נכונה של המציאות? הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 7

21 min 17 sec

אדם הדלי מוביל את Tech Against Terrorism, ארגון מודיעיני קטן ועצמאי שבשיתוף פעולה עם האו"ם צד טרוריסטים ברשת, משבש להם את רשתות התקשורת וממזער את היכולת להפיץ תוכני שנאה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 7

10 min 7 sec

ארי ליבסקר הלך להפגנות, שוחח עם מתנגדי התו הירוק, זיהה מגוון של קולות ועמדות, וחיפש טענות שיכולות לשכנע את הציבור הרחב. זה לא היה קל הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 7

14 min 53 sec

היחסים המורכבים ממילא עם חיות המחמד שלנו מקבלים גוון מסובך נוסף, כשמתברר שיש כלבים שאי אפשר לגדל בלי עזרת תרופות פסיכיאטריות הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 30

16 min 20 sec

בית החולים הנמן בפילדלפיה נוסד לפני 173 שנה וטיפל בכ־50 אלף איש בשנה. עד שב־2016 רכשה אותו קרן פרטית בהבטחה לחולל מהפכה - וחיסלה אותו בתוך שלוש שנים. סיפור שהוא תמרור אזהרה מפני עתיד בתי החולים, שהופכים ממוסדות למען בריאות הציבור לחברות מסחריות עם שיקולי רווח והפסד: המחירים עולים, התנאים יורדים, החלשים נדחקים החוצה והגופות נערמות הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 30

31 min 6 sec

בן אלפי, אח של גורי אלפי והשחקנית שרי אלפי ובנו של יוסי אלפי, הוא כמעט "תקלה" בפס הייצור המשפחתי. את קריירת המשחק הוא המיר בלימודי פיזיקה וב־25 שנה בחיל האוויר, כטייס אף־16 וכראש ענף פיתוח כלים אוטונומיים. עכשיו הוא מוביל סטארט־אפ של טרקטורים אוטונומיים, שיודעים לנסוע לבד במטע ולטפל בעצים, "וזה הרבה יותר מסובך ממה שעושה טסלה, שבסך הכל מגיעה מנקודה לנקודה" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 30

19 min 32 sec

פרופ' ג'ארד דיימונד זכה לתהילת עולם בזכות ספרו "רובים, חיידקים ופלדה", שהראה איך חיידקים השפיעו על התפתחות ציוויליזציות והטו את יחסי הכוחות בין אירופה לשאר העולם. והוא כנראה האיש הנכון לשוחח איתו, בתום שנתיים של מגפת קורונה, כדי להבין איך היא תשנה את העולם בטווח הרחוק הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 15

18 min 35 sec

דנמרק הכריזה השבוע על תום המגפה והסרת כל הגבלות הקורונה. איך זה מרגיש? טבעי, שלו ונטול דאגות. כמו החיים שלנו פעם הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 15

7 min 18 sec

המינימליזם העיצובי מת, והבית שלנו מתמלא באינספור פריטים, הדפסים וצבעים. מול המגפה, השהות בחדרים וההיצמדות למסכים, המקסימליזם גורם לנו להרגיש חיים הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 14

15 min 54 sec

מאי.די.בי דרך קרן בראשית ועד איירון סורס: גבי פרל הוא כריש שוק הון ותיק, שמאחוריו שורה ארוכה של עסקאות ענק והשקעות בסכומי עתק. אבל לפני עשר שנים הוא החליט להוריד הילוך כדי להמציא את עצמו מחדש כצייר נאיבי מעין הוד (שפעמיים בשבוע חוזר להיות כריש שוק הון): "הקונספט שאמן הוא רוחניק הוא פשוט לא נכון. זו עבודה קשה" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 9

18 min 34 sec

סטארט־אפ ביומד מהפכני שנולד בעיר ערבית בפריפריה. חברה משפחתית שלא גייסה כמעט, ושווה מאות מיליוני דולרים. עסק בינלאומי ענק שמעסיק רק 120 עובדים. אלפא אומגא, החברה שהקימו רים ועימאד יונס לפני 28 שנה, כותבת פרק חדש ומרתק בסיפורו של ההייטק הישראלי הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 9

27 min 16 sec

באימפריית המזרנים עמינח מתחולל סכסוך בממדים אפיים בין בני משפחת המייסדים שוורץ: תביעות הדדיות, קללות, תלונות על הטרדות מיניות, טענות להתעמרות, דיבור מגונה לעובדות, עלבונות אישיים נמוכים, חשד להעלמות מס והמון דם רע. מוסף כלכליסט צולל לעומק הקרע החריף, שמאיים למוטט את החברה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה   See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 26

18 min 56 sec

הדרך של מושל פלורידה לבית הלבן רצופה קורבנות קורונה. כדי להוכיח שהוא לא פחות טראמפ מטראמפ, רון דה־סנטיס אוסר עטיית מסכות, הודף סיוע פדרלי ומתבונן באדישות באזרחיו הקורסים ובשיאי התמותה שנשברים בשם ה"חירות" הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 26

7 min 59 sec

יזמי נדל"ן ורשויות שונות רוצים לכרות עצים, פקיד היערות מאפשר להם, פיקוח כמעט שאין, והאזרחים נלחמים לבדם כדי להציל כל ברוש, דקל ואיקליפטוס - וגם הם יודעים שזו מלחמה כמעט אבודה מראש. כך מדינת ישראל מפקירה את הכלי הוותיק מכולם למלחמה במשבר האקלים הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 26

25 min 7 sec

"חדרי עסקאות" גדושים במאות טלפנים אגרסיביים • שיווק פרוע ברשת • פיתוי פנסיונרים להגדיל הפקדות • "ייעוץ השקעות" מטעם נוכלים מקצועיים • תוכנה שמראה רווחים כוזבים כשהכסף בכלל במקלטי מס • סקס, מוזיקה, סמים, בתי מלון פרועים • ו־200 מיליון יורו שנשאבו מקורבנות תמימים: בהשראת "הזאב מוול סטריט", גל ברק היה שותף לניהול רשת הונאות פורקס ענקית באירופה, ישב בכלא, וכעת מחכה שגם שותפיו ייתנו את הדין הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 19

26 min 1 sec

תוארי "לורד" ב־30 ליש"ט, נסיכים של מעגן נטוש ומלחמות חורמה עם בעלי "דם כחול" אמיתי: התעשייה המשונה של מכירת תוארי אצולה מגלגלת מיליונים ועושה המון רעש, אף שכולם מסכימים שמדובר בקשקוש הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה   See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 19

12 min 1 sec

אחרי שנים של משחק כדורגל ברמות הגבוהות ביותר, עידן ורד חווה התקפי חרדה משתקים שכמעט חיסלו לו את הקריירה. במקום להסתיר, ורד בחר להיות הראשון שמדבר על זה והעלה למודעות את הלחץ הנפשי שספורטאי מתמודד איתו. הוא זכה להרבה אהדה, אבל אפס הצטרפות של ספורטאים ישראלים, "שעדיין פוחדים שיגידו שהם משוגעים". כעת הוא לוקח אוויר ומרים יחד עם נשיא ברצלונה אפליקציית לימוד כדורגל בכיכוב ענקי המשחק, מרוברטו קרלוס וברונו פרננדס עד וירג'יל ואן דייק הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 19

21 min 8 sec

אור עופר השתחרר משירות קרבי, ניהל את חנויות התכשיטים של הוריו וחיפש באינטרנט מוצרים דומים. כשלא מצא, הוא יצר תוסף לדפדפן שיעזור בחיפוש. כך נולדה סימילרווב, שאחרי הנפקה שהשלימה לאחרונה שווה קרוב ל־2 מיליארד דולר. וכך נולד יזם שעשה את כל הדרך לגמרי לבד, מכין את ילדיו לעולם ההייטק כבר מגיל שנה, וחושב שישראל צריכה להיות ההוליווד של הטכנולוגיה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 12

20 min 43 sec

חדשות טובות לכל מי שחולמים להיות לינוי אשרם או ביל גייטס הבאים, וחוששים שהחמיצו את ההזדמנות: שורת מחקרים ארוכה מגלה כי רוב כוכבי העל - בספורט, במדעים, באמנות ובעסקים - הם דווקא אלה שלא הוכוונו למטרה מגיל צעיר, אלא זגזגו בין תחומים ומסגרות לימוד עד שבחרו להתמקד. בריאיון סוחף מסביר דיוויד אפשטיין, מחבר רב המכר "מולטי טאלנט", למה דווקא ההתפזרות נתנה להם יתרון ואפשרה להם להצטיין הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 12

20 min 30 sec

חשבנו שחוזרים לחיים. חשבנו שאפשר לתכנן תוכניות והן ייצאו לפועל. הקיץ הזה הוכיח שלא, שאנחנו נמצאים בעידן חדש של ביטולים ושיבושים, ושצריך להכיר בכך שרוב מה שאנחנו מתכננים פשוט לא יקרה. זה מבטל את תחושת השליטה בחיים, מוציא מאיתנו שדים אפלים, מערער לחלוטין את כל תפיסת עולמנו. פסיכולוגים והוגים מסבירים: זה מה שקורה לבני האדם בעידן האי־ודאות החדש הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 5

29 min 36 sec

עצמות שבורות, הוצאות עצומות, דרייב אינסופי ורוח גבית עזה מאבא: שני פז, רק בת 13, היא התקווה האולימפית של ישראל בענף הסקייטבורד, שכבש את המשחקים בטוקיו הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 5

18 min 53 sec

ההצלחה בהעברת הרפורמה בחברת החשמל. הכישלון של חוזה הגז המנופח. הפלרטוט עם הפוליטיקה. המרוץ אחר הג'וב הבא. הבעלים הדומיננטי שמחכה לו בחברת מגדל. הדימוי הכוחני. ותחושת האאוטסיידר שחייב לנצח - ‍יפתח רון טל מסיים קדנציה של 10 שנים כיו"ר חברת החשמל ומוכן להסתער על האתגר הבא: יו"ר מגדל הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 5

31 min 50 sec

בירוחם, בכפר סבא, בטירת הכרמל: עשרות יוזמות להקמת מוסדות חינוך בשיטת מונטסורי מחוללות בישראל מהפכה חינוכית. אבל הפעם לא מדובר בבתי ספר פרטיים לילדי עשירים, אלא במוסדות ציבוריים שנפתחים בזכות מאבקי ההורים (שאולי לא תמיד יודעים בדיוק מה זו שיטת מונטסורי, אבל מרגישים שחייבים לבעוט בבית הספר הישן) הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 29

21 min 25 sec

אלון שריד, בן 15 בלבד, הוא אלוף ישראל בסיף לבוגרים הצעיר אי פעם, והניצחון שלו מסעיר את הענף בארץ וגם בעולם. כשבאולימפיאדה בטוקיו נערים בני 16 זוכים במדליות, המאמן, ההורים ואלון עצמו מספרים למוסף כלכליסט איך מגדלים ספורטאי צמרת עם יכולות נדירות הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 29

19 min 26 sec

שבב קטן מסיליקון, שעולה פחות מחצי שקל, עומד בבסיס מלחמות עולם בין תעשיית הבידור ליצרניות הרכב, ובין סין לארצות הברית. אבל למה אפל בכלל נאבקת בפורד? והאם אמריקה תצליח להתנתק מתלותה במפעלים זולים במזרח לפני שסין תעקוף אותה ותהפוך למעצמה הטכנולוגית החזקה בעולם? הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 29

10 min 21 sec

ענקית הגלידות מקדמת כבר שנים מטרות חברתיות, סביבתיות ופוליטיות. האיסור למכור את הגלידות מעבר לקו הירוק הוא רק האחרון בשורה של מאבקים שמייסדיה ומנהליה מובילים, כשלצד האג'נדה הערכית הם מודים גם בעצמם: זה מקדם מכירות לא רע בכלל הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 22

9 min 3 sec

הביולוגיה הסינתטית, שמבוססת על החדרת קוד גנטי לתאים חיים כדי ליצור יצור חדש, נחשבה מדע כמעט בדיוני. אבל אז הגיעו חיסוני הקורונה והעולם התהפך. כעת הכסף זורם, וחברות חושפות המצאות שומטות לסתות שמשנות את העולם: מחיידקים שהונדסו לפלוט פחמן לטובת גידולים בשדה, דרך פטריות שמפיקות בושם ועד תרופות שממתינות בגוף למחלה שתגיע. מסע לתוך התחום המדעי הלוהט ביותר הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 22

23 min 43 sec

פרופסור הנס פון שטוירך, מומחה אקלים גרמני, חושב שההצפות במולדתו הן הזדמנות לתקן את הדיון שלנו במשבר האקלים: להפסיק עם הגישה שמתיימרת לחנך את כל העולם, ולהתמקד בהסתגלות למצב המשתנה הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 22

10 min 5 sec

חצאיות מיני, טייטס ועקבים - OUT. טרנינג, נעליים שטוחות ואפילו, השם ישמור, גומייה לשיער - IN. גיבורות העל סוף סוף מקבלות תלבושות פרקטיות שמתאימות לקרב, ולא רק לפנטזיות של גברים חרמנים הוקלט על ידי הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 22

9 min 29 sec