CZPodcast

Filemon & Dagi

Nejpopulárnější podcast pro programátory v Čechách. Udržte se na úzké a ostré hraně vývojářských novinek s Romanem Pichlíkem a Jiřím Fabiánem

All Episodes

Jde dohromady těžba kryptoměn a hydroponické pěstování stévie? V tomto díle nám Michal Zatřepálek řekne o projektech Parallel garden a Skywalk systems, které oba tyto světy spojují.

Nov 27

1 hr 8 min

V tomto díle přijali pozvání Marek Potočiar a Martin Mareš z AppDynamics (Cisco) a tématem našeho povídání byl Application Performance Management a obecně observabilita. Kluci pracují na nástroji či službě AppDynamics a nasdíleli s námi celou řadu zajímavých technických postřehů. No skoro všechno Java, dýchla na nás nostalgie starých dobrých časů.

Nov 12

1 hr 3 min

V tomto díle jsme se rozhodli v našem podcastu přerušit nadvládu bílého může s kryzí středního věku a pozvali Evu Řehákovou a Soňu Parke z iniciativ Investování pro holky a Holky v kryptu. Zajímalo nás jak se holkám daří pomáhat se šířením osvěty kolem investování. - https://investovaniproholky.cz - https://holkyvkryptu.cz

Nov 4

1 hr 8 min

Do tohoto dílu dorazil Honza Šrůtek a tématem byl product design ve všech podobách a odnožích od vlastního designu až po UX výzkum. Honza popisuje jak může probíhat spolupráce designu a vývoje a co všechno hraje roli.

Oct 27

59 min 23 sec

Do toho dílu zavítal Petr Palan z projektu Turris, který pracuje na open source HW i SW založených síťových prvcích ať již se jedná o routery či firewally.

Oct 2

53 min 50 sec

Další díl jsme ladili více do technična, abychom nedostávali zpětnou vazbu, že jsme moc softskilloví. V tomhle díle jsme si na vás připravili C++ a HTTP 3.0, na kterém tady v Praze pracují.

Sep 24

1 hr 4 min

Do tohoto dílu přijal pozvání Pepa Starýchfojtů, fakt se tak jmenuje čestný pionýrský, a tématem byl leadership. - O čem přesně je leadership (vedení lidí) - Proč většinou selže karierní posun z pozice jsem schopný vývojář teď ze mě udělali manažera co vede lidi - Jestli se člověk leadrem rodí nebo se jím stává (growth vs fixed mindset) a jak mu k tomu případně pomoci (nebo nechat pracovat Darwina ;-) - Hromada doporučených knih (The leadership pipeline, Nastaveni mysli) a služeb pro další vzdělávání (https://www.platohq.com) - Tak ať nejste ovečky.

Sep 9

1 hr 3 min

Po době prázdninové odpočinkové přichází opět doba podcastová. V tomhle díle jsme si dali malý refresh našich zážitků.

Aug 17

1 hr 5 min

V tomto díle jsme vyzpovídali majitelku společnosti MakeItToday Janu Vyhlídalovou. Ta se věnuje bohulibé činnosti, a sice kalení dětí na programátory. A nejen dětí. Má cenu tlačit děti do programování? Není to pouze zbožné přání nerdovských rodičů? Je programátorská gramotnost nutností do budoucna? Zaposlouchejte se. PS: Omlouváme se za tižší zvuk u Jany, v příštím díle už bude setup snad bezchybný.

Aug 6

42 min 5 sec

V dalším díle opět převážně nevážně na různá témata.

Jun 11

53 min 12 sec

Do dalšího dílu jsme pozvali Martina Děckého toho času pracujíhé pro čínskou technologickou firmu Huawei, kde má na starosti výzkum a v oblasti operačních systémů. Tento díl nebyl tolik o technologiích jako spíše o tom, jak se everopanovi pracuje v čínské firmě, na jake největší kulturní rozdíly narazil, důsledích čínsko americké obchodní války a jejího dopadu pro Huawei a nebo o etických dilematech.

May 14

1 hr 11 min

Do 256. dílu zavítal Dávid Kosť a tématem byla bezpečnost a to především oblast supply chain útoků, se kterými se v posledni době roztrhl pytel. Podívali jsme se na zoubek tomu nejvice medializovanému tedy SolarWinds, za kterým mohou stát tajné služby Ruska.

May 5

1 hr 10 min

V dalším díle jsme si uzurpovali čas pro sebe a dali další převážně nevážné mlácení prázdné slámy.

Apr 22

1 hr 2 min

Do 254. dílu dorazili kluci ze SatoshiLabs Tomáš Sušánka a Matěj Žák a tématem byl jejich hardware trezor pro bitcoiny a další kryptoměny.

Apr 9

1 hr 9 min

Do tohoto dílu jsme pozvali Josefa Podaného ze slovenského startupu Cloudtalk. Naše povídání se točilo kolem této platformy pro callcentra.

Mar 30

1 hr 18 min

V tomto díle jsme se rozhodli dát prostor naší společné vášni v podobě vytrvalostních sportů. Vybrali jsme si opravdu zástupce extrémních disciplín a distancí v podobě ultraběžce Karla Holuba a mnohonásobného ironmana Michala Jaloveckého.

Mar 15

1 hr 26 min

Tomáš Muller a Filip Štěrba z profi gaming týmu Sazka Brute nám přišli povědět o tom, jak tvrdý je chlebíček firmy, zaměřené na eSports. - Dá se uživit hraním her? - Kolik takový cirkus stojí? - Kdy začít s hraním a je to perspektivní kariéra pro vaše dítko? - Jaké hry hrát, jaké nástroje používat? - Jak ukočírovat pytel mladých blech? - Fenomén blbinek za crypto - NFT? Takové a tuna dalších otázek padla a kluci vyprávěli a vyprávěli, takže tu máme další delší díl. Links: - https://www.facebook.com/brute.gg/ - https://dev.twitch.tv/extensions - https://www.eslgaming.com/ - https://liquipedia.net/counterstrike/Astralis

Mar 10

1 hr 29 min

Do 250. dílu a po pěti letech od posledního nahravání dorazil Zdeněk Cendra zakladatel CDN77. Skvělé a nezvykle otevřené povídání o tom, jak postavit veleúspěšnou firmu. Tenhle díl je o podnikání v globálním měřítku a technologických výzvách. Zdenda má kadenci jako kulomet a příběhů plnou baťožinu.

Feb 23

1 hr 43 min

Do tohoto dílu jsme pozvali kluky z brněnského startupu Codasip a tématem byl jejich nástroj pro návrh, vývoj a testování procesorů s architekturou RISC-V. Tuze zajímavé povídání, ve kterém kluci rozklíčovali, že možná doba hegemonů Intel či AMD pomalu končí.

Feb 23

58 min 29 sec

V 248. dílu Honza Svoboda z firmy Confluent, která stojí komerčně za Apache Kafka. S Honzou jsme probrali jeho předchozí štace, pařbu v San Diegu, která byla tajnou oslavou IPO Pivotalu, a nechali se nachytřit Kafkou a probrali firmu Confluent. Zajímalo nás zdali se Confluent náhodou nebojí o svůj business a neplánuje podobně jako Elastic či MongoDB změnu licence. Zmíněné knihy Kafce: https://www.confluent.io/resources/kafka-the-definitive-guide-v2/ https://www.confluent.io/apache-kafka-stream-processing-book-bundle

Feb 18

57 min 29 sec

Do dalšího dílu zavítal Tomáš Bergl a Fero Kaduk z Outreach. Tématem byl tenhle zajímavý startup a vyptali jsme se opravdu na všecko - od založení pražské pobočky, přes stock option plan, proč zvolili Go, kolik mají mikroslužeb, proč chodí v Seatlu do české hospody na plzeň a nebo jak jim funguje onboarding v době covidové.

Feb 6

1 hr 17 min

Kde se vzal tu se vzal po deseti letech Karmiq alias Karel Minařík a vylouplo se z toho tuze zajímavé povídání. Začali jsme krátkou rekapitulací a lovením v paměti, kdy jsme se na to naposledy s Karmiqem potkali a o čem že to bylo. Prošli jsme Karmiho cestu s firmou Elastic až po veleúspěšné IPO, tedy iniciální úpis akcií na burze v New Yourku, kde jsou kótované technologické firmy jehož součástí byl jakožto zaměstnanec číslo osm součástí. Nemohli jsme vynechat žhavé téma v podobě aktuální změny licence Elasticu, která byla vyvolaná ne úplně košer praktikami AWS. Nebyl by to Karmi, abychom se nedostali k filozofické debatě na téma open source, která s tím úzce souvisí. Délka tohoto podcastu udělá radost především rekreačním běžcům na střední a dlouhé tratě, protože se stopáž natáhla na hodinu dvacet, ale rozhodně to stojí za poslechnutí. Oznámení o změně Elasticsearch a Kibana licence: https://www.elastic.co/blog/licensing-change https://www.elastic.co/blog/license-change-clarification Specificky o historii Elasticsearch a AWS, “osobnější” pohled: https://www.elastic.co/blog/why-license-change-AWS Článek od Amazonu: https://aws.amazon.com/blogs/opensource/stepping-up-for-a-truly-open-source-elasticsearch/ Článek od právníka, který se zabývá licencemi, a který se snaží debatu trochu “zracionalizovat” — na to se prosím určitě podívej, hezky to doplňuje to debatu, kterou jsme vedli po mailu i v podcastu: https://writing.kemitchell.com/2021/01/20/Righteous-Expedient-Wrong.html Knihy: Eškol Nevo, “Poslední interview”; http://www.pistorius.cz/index.php?&p=book&id=202 Laura Spinney, “Pale Rider. The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World”; https://www.publicaffairsbooks.com/titles/laura-spinney/pale-rider/9781610397681/ Richard Davies, “Extreme Economies"; https://extremeeconomies.com/book

Jan 29

1 hr 20 min

Do dalšího dílu jsme si pozvali Jakuba Pavlíka, který má za sebou několik, přesně řečeno dva, velké exity technologických firem a to TCP Cloud a Volterry. V tomto díle nám vyprávěl oba příběhy a vy se máte na co těšit, protože to Jakub okořenil pár historkami ze zákulisí.

Jan 25

1 hr 7 min

Letos naposledy, bilancování s rokem 2020, v tradičním duchu převážně nevážně.

Dec 2020

46 min 27 sec

V dalším díle s Markétou Fibigerovou (zakladatelka 1. IT Gymnázia) a Ondřejem Kaniou (výkonný ředitel společnosti JK Education a zřizovatel Pražského humanitního gymnázia a dvou amerických škol v Česku) o soukromém vzdělávání v Česku.

Dec 2020

1 hr 26 min

Do dalšího dílu jsme si pozvali Jirku Lhotku a Filipa Stollára z Deepnote. Tenhle jejich startup, který prošel Y combinatorem a získal zajímavou investici, nás totiž zaujal. Deepnote splňují totiž vlhký sen všech datascientist a to v tom, že přináší kolaborativní Jupiter compatible notebook.

Dec 2020

52 min 30 sec

Honza Tyl povídá o projektu digitálního filozofa. Honza a jeho tým natrénoval OpenAI GPT-2 model na články a rozhovory Václava Havla, a následně nechal digitálního V.H. odpovědět na otázku odstranění sochy Koněva. Z odpovědi člověka zamrazí "Nejsem si jistý touto památkou, ale i komunistický režim zničil mnoho historických památek. Také se pokusili vymazat naši historii. Věřím, že bychom si měli všechno pamatovat, i když je to bolestivé. Proto podporuji myšlenku zachování pomníků. Musíme si pamatovat, co se stalo dříve, abychom se mohli vyhnout opakování." Nepovídali jsme si pouze o projektu digitálního filozofa, ale i o dalších projektech z Honzovi dílny. Honza si dokonce nechal vygenerovat digitálního člena vedení firmy, který se sám pojmenoval Alpha. K dokonalé bytosti bylo potřeba dodat i umělou inteligenci vygenerovanou fotku viz cover obrázek. Na konci dílu jsem Honzu požádal ať nechá vygenerovat pohádku o popelářích, protože jí každý večer vyprávím synovi. Syn řekne pouze úvod,: Mam rád pohádku o popelářích, kteří mají velké popelářské auto, kterým vyvážejí popelnice v celém městě. Popelářské auto se občas rozbije a potom musí do opravy k nejšikovnějšímu opraváři skřítku Maxíkovi. Jejich prace zacina brzo rano... Nenatrénovaný model vygeneroval dvě pohadky. Pohádka 1. Popelnice však nemají nic lepšího na práci než zasahovat do opravy. Popelnice na levé straně náklaďáku je drzé malé stvoření, které nechce čekat, až opravář opraví náklaďák. Místo toho vždy podněcuje popelnici napravo, když vidí popelářské auto. Malá popelnice napravo je stvoření s velkým srdcem a vždy věří svému příteli, popelnici nalevo. Malá popelnice nalevo říká popelnici napravo, že se popelářské auto rozpadá, a popelnice napravo zase říká popelnici nalevo, že se popelářské auto již rozpadlo. Popelnice napravo je tak přesvědčená, že se popelářský vůz již rozpadá, že se vozu bojí. Náklaďák se však nerozpadá a popelnice napravo si uvědomí, že popelnie nalevo trochu klame. A popelářské auto zůstává na ulici, po opravě, lesklé jako nové.   Pohádka 2 Je to pro ně vždy příjemná chvilka. Jednoho dne se popelnice vydala na výlet k moři. Když se vrátili domů, zjistili, že popelářské auto zmizelo. A popelnice ...? Byla velmi smutná. Popelářské auto bylo ukradeno! Nikdo nevěděl, kam se podělo. Ale popelnice musely fungovat. Pracovali tak, jako nikdy předtím! Popelářské auto samozřejmě nebylo odcizeno. Bylo to jen v opravně. Ale popelnice fungovaly tak dobře, že velmi brzy byla jejich práce hotová a oni neměli co dělat. Popelnice byly velmi šťastné! Nyní měli čas na odpočinek! Šli si hrát do lesa a plavat k moři. Byli velmi šťastní. Byli to nejšťastnější popelnice na světě. Jednoho dne k nim opravář přišel a řekl: „Moji přátelé, mám pro vás dobrou zprávu. Popelářský vůz je nyní připraven. “ Popelnice byly velmi šťastné. Byli tak šťastní, že plakali radostí. Šli do garáže, vzali popelářské auto a šli do lesa. A žili šťastně až do smrti. Konec

Nov 2020

58 min 10 sec

V tomto díle jsme pokecali o Svelte javascriptovem frameworku s Ivo Lukačovičem.

Nov 2020

1 hr 11 min

V dalším díle dorazili kluci z Rouvy virtuálního sportovního indoor trenažeru. Povídání to bylo tuze zajímavé. Kromě kořenů téhle firmy z Vimperka, jsme se samozřejmě zajímali o technologie a business obzvláště v době Covid19 přející indoor sportovním aktivitám.

Nov 2020

1 hr 9 min

Díl druhý. To se jednoho dne probudíte, zajdete do bazaru, koupíte si kolo, do baťůžku k buchtám od babičky přibalíte pár EUR a na tři roky vyrazíte na cestu kolem světa. A pro jistotu to na pár kontinentech střihnete ze severu na jih. Aby to nebyla nuda a nouze o nevšední zažítky kulatá razítka si namalujete do pasu pastelkou, zkusíte přejet pouště, horské průsmyky, umrznout ve stanu, necháte se skoro sežrat žraloky, volat o pomoc uprostřed ničeho, absolvovat blízké setkání s pašeráky drog a nakonec zjistit, že cesta je cíl a to před čím jste utíkali vás stejně doběhne.

Nov 2020

32 min 53 sec

To se jednoho dne probudíte, zajdete do bazaru, koupíte si kolo, do baťůžku k buchtám od babičky přibalíte pár EUR a na tři roky vyrazíte na cestu kolem světa. A pro jistotu to na pár kontinentech střihnete ze severu na jih. Aby to nebyla nuda a nouze o nevšední zažítky kulatá razítka si namalujete do pasu pastelkou, zkusíte přejet pouště, horské průsmyky, umrznout ve stanu, necháte se skoro sežrat žraloky, volat o pomoc uprostřed ničeho, absolvovat blízké setkání s pašeráky drog a nakonec zjistit, že cesta je cíl a to před čím jste utíkali vás stejně doběhne.

Nov 2020

48 min 20 sec

V 236. opět my dva převážně nevážně

Oct 2020

43 min 28 sec

David Pavlík prošel pěknou řádkou technologických gigantů a zakotvil jako CTO ShipMonk. V tomto podcastu jsme probrali jeho zkušenosti z těchto firem.

Sep 2020

41 min 13 sec

Do dalšího dílu jsme pozvali Mariana Kameništák (Mews) a probírali jsme různé praktiky, které se mu osvědčily pro vedení engineering týmů.

Sep 2020

1 hr 10 min

CZ Podcast 233 - Převážně nevážně by CZPodcast

Aug 2020

41 min 44 sec

V dalším díle převážně nevážně o naších životech a světu kolem nás.

Aug 2020

1 hr 8 min

V dalším díle převážně nevážně o naších životech a světu kolem nás.

Jun 2020

43 min 2 sec

Vypadá to, že se za hranice pěknou dobu nepodíváme, proto nás napadlo pokecat o našich cestovatelských zážitcích.

May 2020

59 min 28 sec

V dalším díle během krize Covid19 opět převážně nevážně o všem možném z našich životů v karanténě.

Apr 2020

47 min 2 sec

Převážně nevážně i v době corona krize. Fakt to neni taková tragédie, my čucháme nové přiležitosti.

Apr 2020

47 min 15 sec

V tomto díle nás přivítal Pavel Konečný ze sturtupu Neuron soundware. Kromě vývoje vlastního hardware nebo tréninku neuronových sítí jsme se nemohli vyhnout tématu umělé inteligence v autonomních systémech.

Mar 2020

1 hr 1 min

Převážně nevážně na různá témata. V tomto díle o koronavirusu, anarchii, nákupu odstřelovačské pušky, obranném perimetru Filova domu, vstupu do aktivních záloh a Dagího flákání.

Mar 2020

43 min 30 sec

V dalším díle náš pokec převážně nevážně na různá témata. Počínaje avokádem, které vytlačuje kokain, přes vánoce, nové digitálky a nebo tendr na dálniční známky. Užijte si to.

Jan 2020

49 min 58 sec

V tomto díle jsme zavítali za Štěpánem Bechynským do Microsoftu, se kterým jsme probírali průmyslové využití IoT. Štěpán vyprávěl o zajímavých projektech např. optimalizaci nanášení lepidla na etikety pivních lahví. Poslední díl v roce 2019 si užijte.

Dec 2019

1 hr 5 min

Do tohoto dílu zavítal Miloš Čermák, novinář, spisovatel, standup komik, běžec, autor podcastu, no zkrátka všeuměl skoro jako my dva. Pokud jste naše generace, zaznamenali jste ho možná v legendárním pořadu Zavináč, který na televizních obrazovkách referoval o Internetu. Miloš zavzpomínal na tyhle dřevní doby, komiks Hana a Hana, a k dobru přidal historku o tom, jak byl součástí experimentu Štola 88, během kterého se stal pokusným králíkem v projektu simulujícím podmínky na orbitální stanici.

Dec 2019

1 hr 9 min

Pokud jste si mysleli, že prázdnou slámu lze mlátit jenom ve dvou, přesvědčíme vás, že to jde i ve čtyřech. Třeba o tom, nakolik se změnily konference od doby, co jsme byli programátorští elévové nebo jak komplexní disciplína vyžadující specializaci je dnešní vývoj. Chtěli jste to, máte to. My jsme na delší dobu domlátili a vracíme se k serioznímu obsahu a klukům přejeme mnoho dobrého, ať je tento díl vykopne do stratosféry českého podcastového nebe. Dali jsme do toho vše, více už pro ně udělat nemůžeme. Tak čau lidi.

Nov 2019

1 hr 4 min

Do dalšího dílu dorazil Tomáš Kubica z Microsoftu a tématem byl Azure cloud. Začali jsme drobným exkurzem do minulosti, jak cloud computing vypadal před deseti lety, a pokračovali až do dnešních dnů k podmořským datovým centrům, chlazení olejem, spolehlivosti hardware a patchováním kernelu a hypervisoru. Bylo to tak zajímavé povídání až se nam z něj podařilo zapomenout udělat fotky. Teda kromě chlebíčků na stole, které blejskla Luu Ly. Užijte si to.

Nov 2019

1 hr

Neuvěřitelné se stalo po 220 skutkem. Do tohoto dílu dorazili kluci z Panoramic, konkrétně Tomáš Plešek a Roman Gavuliak. Povídali jsme si o jejich startupu po ose Holywood, marketing, automatizace analýza a skončili jako vždy u oplzlých vtípku na konto ňader Angeliny Jolie a trochu toho mudrovani kolem databází, AWS a softwarového stacku aneb co dům dal. Spoiler alert, hozená rukavice Kafemlejnku.

Nov 2019

50 min 48 sec

V tomto díle jsme přivítali Honzu Spratka (European Space Agency ) a Vaška Havlíčka (SAB Aerospace). Probrali jsme od nepodastatných témat, jako jsou úspěchy evrospkého vesmírného programu, českou stopu v něm, i ta podstatná například jestli se říká kosmonaut nebo astronaut.

Oct 2019

1 hr 7 min

Do tohoto dílu dorazil Jindřich Karásek alias 4n6stride který se zabývá analýzou a odhalováním cyber kriminality. - https://4n6strider.it/ - https://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/heatstroke-campaign-uses-multistage-phishing-attack-to-steal-paypal-and-credit-card-information/ - https://www.theguardian.com/environment/2006/jan/05/energy.g2

Oct 2019

55 min 53 sec