On Air

Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

All Episodes

„Uvědomila jsem si to ve chvíli, kdy nic nepomáhalo. Pořád jsem se cítila jako bez života,“ říká Linda Bartošová, televizní moderátorka, která před několika týdny veřejně ohlásila, že si chce vzít z dobře rozběhnuté kariéry půlroční neplacené volno. Co žene mileniály k prázdninám od práce? V čem může být dlouhodobá dovolená strašidelná a v čem skvělá? A jak moc nás definuje práce, buzzword pro jednadvacáté století?

Dec 7

9 min 40 sec

Otužování během pandemie v Čechách zažilo boom. Když vidíte na sociálních sítích fotky svých přátel v ledové vodě, možná si kladete otázku, proč lidé do studené vody vstupují. Na to hledala Eva Svobodová odpověď v Písku, kde před třemi lety vznikla jedna z mnoha českých skupin otužilců s názvem Ledoborci. Zájem o otužování se podle jednoho ze zakladatelů během pandemie zvýšil. „V tu chvíli to byla jediná možná zábava,“ říká Tomáš.

Dec 6

7 min 33 sec

Rok 2021 jsme prožili nalepení na obrazovky televizí, počítačů a dalších chytrých zařízení víc než ty předchozí. Vybíráme deset titulů, které nás provázely časy izolace i promořování a infikovaly naše životy cynismem, napětím, dojetím, inspirací a existenčním děsem.

Dec 6

5 min 53 sec

„I když mám rád jeho nahrávky ze 60. let, tak cennější je pro mě jeho příběh. A zdá se mi, že se v současnosti nejen s mojí novou knihou dostáváme do momentu, kdy od určitého portrétu téměř dokonalé hvězdy, která zažila spoustu úspěchů, už ukazujeme trochu jiný pohled. Pohled na živého člověka, který ‚narafičil‘ a obětoval skutečně hodně pro svou kariéru, protože si bez ní nedokázal představit svůj život,“ říká hudební publicista Pavel Klusák.

Dec 3

21 min 3 sec

Původem kanadský komiksový scenárista a kreslíř Jeff Lemire už zdomácněl i v českých knihkupectvích. Vedle netypických variací na superhrdinský žánr, jako Černá palice, je známý i coby autor nelichotivých portrétů Kanady a jejího národního sportu hokeje v albech Essex County a Rváč. Podle jeho postapokalyptické série Sweet Tooth letos vznikl hraný seriál.

Dec 2

32 min 56 sec

Konec roku 2021 je na spadnutí a stejně jako ten předešlý i letos vyšlo opravdu mnoho desek. Ani těch skvělých nebylo málo. Které jsou ty nejzásadnější podle moderátora a posily hudební redakce Šimona Holého, hudebního publicisty Karla Veselého, poloviny hudebního pořadu Modeláři Viktora Paláka, zpěvačky a poloviny hudebního pořadu Velký čísla Annabelle a hudebního dramaturga Aleše Stuchlého?

Dec 2

8 min 37 sec

Způsob, jakým nakupujeme a hlavně posloucháme hudbu, se razantně změnil. Formát hudebních videoklipů se ale o ztrátu relevance zatím bát nemusí. Globální úspěchy klipů jako Montero (Call Me By Your Name) od Lil Nas Xe ukazují, že videa i nadále zůstávají pevnou součástí propagace písní a především nedílnou součástí umělecké vize. O hlavních ingrediencích dobrého klipu i cestách k velkým zahraničním spolupracím mluví režisérka Jay Walker a režiséři Marek Partyš a Jára Moravec.

Dec 1

15 min 51 sec

Člověk má svobodu si život vzít i svobodu se rozhodnout žít – apeluje darkpopová inscenace Smrtholka režisérky Lucie Ferenzové. Dramatizaci stejnojmenného oceněného románu Lucie Faulerové představilo pražské divadlo A studio Rubín a divadelní spolek Kolonie.

Nov 29

8 min 59 sec

Ústřední téma nejnovějšího speciálu Diagnózy F je sexuální zneužívání a příběh Zuzany, kterou od předškolního věku zneužíval její otčím. Kromě Zuzany samotné vyzpovídala autorka magazínu Adéla Paulík Lichková také dvě psychoterapeutky a forenzní psycholožku. „Rozhovor se Zuzanou byl bez nadsázky nejtěžší, který jsem kdy natáčela. Ten příběh je natolik extrémní a těžký, až si člověk říká, jak tohle náš systém mohl dovolit a připustit.“

Nov 27

15 min 52 sec

„Původně jsem chtěla dělat architekturu,“ směje se Amálie, která se ve svých dvaadvaceti letech nakonec rozhodla, že ji bude živit ochrana planety. Deník Guardian nedávno připomněl průzkum agentury Pew Research, podle kterého se až 76 % mladých lidí obává klimatické změny. Jak moc se nejistota odráží v kariérním rozhodování? A jaké to je, když se svému strachu postavíte čelem, dokonce i se zaměstnaneckou kartičkou?

Nov 25

7 min 43 sec

Olive Kitteridge je stará protivná brblalka, vlezlá a všetečná ženská, uzurpátorská manželka a přísná úča matiky. Už podruhé věnovala nositelka Pulitzerovy ceny Elizabeth Stroutová svou knihu právě Olive – jejím soudům, pochybám a různě pokaženým vztahům s muži jejího života i s ženami ze sousedství. Kniha Olive Kitteridgeová je zpět nedávno vyšla v Nakladatelství JOTA.

Nov 25

4 min 7 sec

Alma Lily Rayner je původem izraelská umělkyně a aktivistka, která tvoří v Česku. Její umělecké projekty se točí kolem výzkumu struktur moci uvnitř společnosti, feminismu a tématu sexuálního násilí. Spoluzakládala spolek Barvolam podporující umělce s nálepkou „mentální hendikep“. Pro ostravskou galerii PLATO, kde finále Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020 probíhalo, vytvořila participativní platformu Návod na přežití.

Nov 22

30 min 42 sec

Česky právě vydaná kniha Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů mapuje celé dějiny jednoho z nejpopulárnějších superhrdinů. „Batman možná vydržel tak dlouho, protože dokáže reagovat na změny publika. I dnes máme odlehčenou verzi, jako je Lego Batman, ale i hlubokým hlasem mluvícího temného mstitele,“ říká komiksový historik Pavel Kořínek o hrdinovi, který se poprvé objevil už v roce 1939.

Nov 22

28 min 20 sec

Pražskou hudební dvojici Body of Pain tvoří umělci Tereza Ovčačíková a Jan Vytiska. V letošním roce vydali debutovou desku We No Longer Exist Anymore a teprve poté si společně poprvé zahráli na jednom pódiu. „Já bych to nazval jako EBM, což je electronic body music, k tomu máme asi nejblíž. A taky to sám rád poslouchám. Před deseti lety to byl electroclash, kdy nějaké staré kapely hrály elektroniku. Označením dark wave, new wave nebo cold wave sám nerozumím,“ říká Vytiska.

Nov 18

13 min 52 sec

V pražském NoDu je k vidění docela maličká výstava. Ve dvou ztemnělých místnostech září tajemný kořen mandragory a spousty obrazovek, na kterých problikávají amatérské záběry z devadesátkové Prahy. Z míst, kde stávali chlapečtí prostituti, kde se dealovaly drogy. Výstava pojmenovaná Alter Ego je sice malá, ale příběh, který ve své fragmentárnosti vypráví, by vydal na film.

Nov 18

7 min 11 sec

Filmový Harry Potter je tu s námi už dvacet let. 16. listopadu 2001 se v kinech objevil první díl s názvem Harry Potter a Kámen mudrců natočený podle knižního bestselleru britské spisovatelky J. K. Rowlingové a odstartoval tuhle bez diskuze kultovní osmidílnou filmovou řadu. Jak se s úspěchem svých rolí vypořádali v následné kariéře tři hlavní herečtí protagonisté? „Emmě Watson se nejlépe povedl rebranding osobnosti a rozlučka s Hermionou,“ říká filmový kritik Antonín Tesař.

Nov 18

29 min 38 sec

Nejméně 500 zadržených studentů a asi 160 lidí vyloučených z univerzit. Taková je poslední bilance Běloruské studentské asociace. V zemi před více než rokem vypukly masivní protesty proti režimu tamějšího autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jaký je život současných mladých lidí ve státě, který připomíná předrevoluční Československo?

Nov 17

15 min 56 sec

Studentská demonstrace 17. listopadu 1989 spustila proces, který ukončil 40 let trvání nedemokratického režimu. Sametová revoluce proměnila nejen politický systém, ale i způsob participace občanů. Jak se víc než 30 let od přechodu k demokracii zapojujeme do politiky a jak se angažovanost liší u jednotlivých generací? „Ty mladší se účastní víc některých z nevolebních činností – typicky všechno, co se děje na internetu, nebo účast na demonstracích,“ říká sociolog Ondřej Císař.

Nov 16

30 min 44 sec

Ze synergického trojúhelníku Martina Kontry a Richarda Preislera z Re_place, místostarostky Prahy 7 Hany Třeštíkové a architekty z Letné U/U Studia vykvetl projekt přestavby odpudivých podchodů u Hlávkova mostu ve veřejný prostor se skateboardingovými prvky. Konverze navazuje na trend nastavený ve městech, jako jsou Kodaň nebo Malmö, kde dokonce existuje pozice městského skatového koordinátora. Skateboarding se tak i v Praze stává aktivním městotvorným činitelem.

Nov 15

15 min 19 sec

Džundži Itó platí za tvůrce hororové mangy, pro kterého neexistují žádná tabu. Vraždící prdy, hlemýždí lidi, ryby s nožičkami toužící po krvi nebo obludné beďary. To, co člověka v běžném životě obklopuje, ho v Itóově podání začne nakonec také ohrožovat. Nic z toho by ale nefungovalo, kdyby nebyl Itó tak skvělý střihač a kreslíř.

Nov 15

3 min 51 sec

Krátký animovaný film Milý tati od režisérky Diany Cam Van Nguyen měl premiéru na festivalu dokumentů Ji.hlava. „Pracuju s autentickými dopisy, které mi psal můj táta,“ říká režisérka o filmu, který je pokusem o komunikaci s otcem, vyjádřením hlubokých citů a dokumentem intimního rodinného příběhu. „Je to kombinace hraného filmu a animace, celé to vytváří koláž,“ popisuje Diana základní strukturu.

Nov 11

14 min 49 sec

Propojení karetní hry a tématu znečišťování naší planety je jedním z aktuálních projektů neziskové organizace Na mysli zabývající se problematikou šetrného přístupu k životnímu prostředí. Genezi hry s názvem Terra Futura nám ve studiu představila ředitelka Na mysli Viktorie Tenzerová a hlavní autor hry Petr Vojtěch: „Držel jsem se současných intencí západního světa, kde je na prvním místě produkce, ale přidal jsem do toho jako negativní faktor element znečištění.“

Nov 11

17 min 1 sec

Neteř současného japonského císaře Mako se vdala za neurozeného muže a tím se vyloučila z císařské rodiny. Pro některé je to příběh o lásce jako z pohádky, japonská média ale označovala rozhodnutí dnes už bývalé princezny za skandální. O tom, co pro Japonce znamená manželství a jak vnímají celou událost, jsem si povídala s japanoložkou a překladatelkou Annou Křivánkovou.

Nov 11

17 min 39 sec

Další živá Radio Wave Studio Session představila slovenskou kapelu Modré Hory. Tradiční sestavu s Benem a Lyrikem za mikrofonem a Rolandem Kánikem za klávesami doplnila v proskleném studiu také dvojice hudebníků Ľuboš Ambrózai za bicími a Michal Šelep na baskytaru. Čtyři živé skladby odehráli ve vysílání před večerním koncertem v pražském klubu Café V lese.

Nov 10

26 min 15 sec

„Poprvé jsem takovou situaci řešila před patnácti lety, nepřipadala jsem si vůbec připravená,“ popisuje tranzici dítěte ve své třídě učitelka základní školy. Mají vyučující oficiální metodiku pro práci s coming outem nebo tranzicí svých studentů a studentek nebo se spoléhají na intuici? Jak komunikovat ve škole s queer žactvem, aby se všichni, včetně rodičů, cítili vyslyšeni a bezpečně?

Nov 10

7 min 59 sec

Virtuální platforma pro praktické vzdělávání v kyberbezpečnosti nazvaná Kybernetický bezpečnostní polygon zvítězila v soutěži Evropské komise Inovační radar. Na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně míří od roku 2015 pro know-how nejen velké české firmy, ale i zástupci armády USA. „Lavinu zájmu částečně spustil fakt, že jsme platformu nabídli jako open source program,“ říká vedoucí projektu Jakub Čegan, podle kterého má otevřený zdrojový kód velkou budoucnost.

Nov 10

13 min 19 sec

V jednom z prvních záběrů videoklipu k písni Say What You Will drží britský písničkář a producent James Blake v ruce Grammy a užívá si zájem novinářů. Pak se stane něco hrozného. Na scénu přichází producent Finneas a v náručí nese tolik gramofonových sošek, že nezvládá přijímat gratulace. Pátá deska Jamese Blakea Friends That Break Your Heart řeší problémy, které nezažívají jen slavní, ale všichni z nás, kdo scrollujeme Instagramem úspěšnějších.

Nov 9

5 min 49 sec

Historický moment. Do čela Karlovy univerzity byla zvolena vůbec první žena v historii. Je jí profesorka Milena Králíčková, aktuálně prorektorka pro studijní záležitosti. Jaké plány má? „Stojí přede mnou určitě úkol pohnout v oblasti elektronizace a digitalizace,“ říká nastupující rektorka.

Nov 8

29 min 51 sec

„Moje osobní téma je taky sádlo,“ říká Lukáš Houdek, dokumentarista a autor nové série Radia Wave o mužském vzhledu a body image, Hrana. V debatě s autorkou podcastové série o tlaku na ženský vzhled Sádlo, Ridinou Ahmedovou, na LFŠ v Uherském Hradišti rozebrali, jestli trápí tělesné proporce různě muže a ženy, nebo zda existuje způsob, jak vzhled druhých vhodně komentovat. Jak moc se od evropského liší kánon krásy v Ghaně?

Nov 4

39 min 14 sec

Režisérka Barbora Sliepková je autorkou vítězného filmu sekce Opus Bonum festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Portrét Bratislavy s názvem Čiary také získal ocenění za zvukový design a nejlepší debut, což dokazuje, že se v něm precizní filmová práce setkává se vzájemným porozuměním jednotlivých tvůrčích složek.

Nov 4

20 min 53 sec

V Londýně usazený hudebník Michal Vojtěch stojí v čele projektu Chrysalism. Loni vydal debutové EP Your Name Here, letos v říjnu nový singl Orange Light District. „Orange Light District je postpunková písnička, se kterou jsem se dlouho pral. Ve studiu s Oliverem Torrem jsme v polovině zjistili, že by to vlastně mohl být hyperpopový/R&B track. Teď je to podivná smíšenina všech žánrů. Je o změně nálad na party a celé hédonistické náladě mé kultury,“ říká Michal.

Nov 3

12 min 29 sec

Výsledky voleb do poslanecké sněmovny známe už několik týdnů. Jak ale volili mladí lidé, víme až teď. „Největším překvapením je nárůst účasti mladých lidí. V minulých volbách se účastnilo kole 50 % lidí do 34 let. Podle našich dat to vzrostlo až na 64 %,“ říká Daniel Prokop ze sociologické výzkumné organizace PAQ Research, která před několika dny přišla s povolební analýzou.

Nov 3

16 min 2 sec

Hrana. Tak se jmenuje nová pětidílná podcastová série Radia Wave o mužské body imagi a vztahu mužů k vlastnímu tělu. Kde se v mužích berou pocity méněcennosti a nejistota při pohledu do zrcadla? „Často stačí úplná maličkost,“ říká v rozhovoru autor série, dokumentarista, aktivista, romista a novinář Lukáš Houdek.

Nov 2

20 min 5 sec

David Daniel se svým alter egem Miss Petty začal jako první česká drag queen tvořit autorskou hudbu a i jako první drag queen prošel naší hitparádou neobjevených Startér. A v historicky první Radio Wave „Drag“ Studio Session zazpíval hned pět svých songů. „Začíná to být dost schizofrenní,“ přiznal se v následném rozhovoru, jak zvládá ukočírovat být drag queen i hudební producent zároveň.

Nov 2

27 min

Polský reportér Marek Rabij napsal knihu Život na míru. Kniha, kterou letos vydalo nakladatelství Absynt, zachycuje oděvní průmysl v Bangladéši i děsivé podmínky, ve kterých tam lidé pracují. Do Bangladéše novinář původně odjel, aby napsal reportáž z katastrofy v továrně Rana Plaza, která se zřítila a pohřbila 1200 dělníků a dělnic a ve které se šilo oblečení i pro západní značky.

Nov 1

18 min 53 sec

Umělkyně a sociální vědkyně z Iowy Sonya Darrow je potomkem československých imigrantů do Nového světa. Dlouhodobě se věnuje hledání českých kořenů, přesahům mezi folklorem a environmentální šetrností a komunikaci mezi dvěma kulturně spřízněnými komunitami v Iowě a u nás.

Nov 1

15 min 53 sec

Radio Wave vysílalo živě z jihlavského festivalu dokumentárních filmů. Vítek Svoboda a Tereza Havlínková v DKO vyzpovídali německou režisérku filmu o polyamorii Baldachýn nebo portugalského autora dokumentu o cestě senegalského překupníka Yoon. Prostor ale dostali i čeští tvůrci. Síla je název dokumentu o Kamilu Filovi, který usedl v improvizovaném studiu vedle režiséra Martina Marečka. Svoji generační výpověď, film Jak jsem se stala partyzánkou, popsala Vera Lacková.

Oct 27

19 min 16 sec

Na silvestra roku 1992 zanikl společný stát Čechů a Slováků. Do nového roku už obě země vstoupily odděleně. Přesto si, alespoň v Česku, každý rok 28. října připomínáme vznik samostatného Československa. Rozumíme si ale ještě navzájem?

Oct 26

7 min 57 sec

Nový semestr začal a možná i vás čeká letos výběr tématu bakalářky nebo diplomky, což může být dost důležitý moment pro úspěšné završení studia. Bakalářské i diplomové práce končí často hned po státnicích v šuplíku. Jsou ale i takové, které našly své praktické využití a zasadily se o pozitivní změnu.

Oct 25

7 min

Rakouský režisér Daniel Hoesl představil na festivalu Das Filmfest svůj dokument Davos. „V Davosu se setkáváme s městem, kde jsou zastoupeni lidé ze všech vrstev společnosti. Je to velké tranzitní centrum, bydlí tam původní švýcarské obyvatelstvo, je tam hodně migrantů. A to vše se tam střetává s návštěvníky Světového ekonomického fóra. Běžná společnost se setkává s touto elitní skupinou, jako kdyby stála před ostnatým drátem, za kterým se fórum odehrává,“ vysvětluje Hoesl.

Oct 22

17 min 32 sec

„Mějte se krásně a třeba za 1000 let znova tady!“ Těmito slovy končí pravděpodobně nejlepší koncert, na kterém teprve budete. Tajemná poslechovka Bert & Friends proběhla ve čtvrtek 21. října za spolupráce Radia Wave ve studiu S1 Českého rozhlasu. Návštěvníci přitom dopředu vůbec nevěděli, do čeho jdou. „Myslela jsem si, že to bude únikovka. Pak mě napadlo, že nás odvezou na Strahov a budeme tam jako VIP,“ řekla jedna z příchozích.

Oct 22

8 min 56 sec

Beztíže spravuje dva nízkoprahové kluby. Má ale i terénní program sociální služby. Chodí za dětmi a mladými lidmi do jejich přirozeného prostředí. Cílem je pomoct jim v problémech, které zrovna řeší. „Ty témata jsou problémy v rodině, škola, nabízíme doučování přímo v terénu. Nedávno jsme se setkali se sexuálním zneužíváním,“ popisuje spektrum problémů terénní pracovník Matouš.

Oct 21

12 min 10 sec

Na pobřeží německého ostrova Rujána stojí nejdelší dům na světě. Jmenuje se Prora, nechal ho postavit Adolf Hitler a měl sloužit jako letovisko pro dělníky třetí říše. Nakonec ho obývala sovětská armáda a po pádu Východního bloku se z něj staly ruiny. Je Prora symbolem architektury zla? To a mnohem víc jsme řešili s dokumentaristkou Nico Weber, autorkou filmu Inside Prora, který se promítal na festivalu Film a architektura.

Oct 20

8 min 43 sec

Nové filmy, jako trilogie Všem klukům, které jsem milovala, ukazují, že snímky o dospívajících dívkách na střední škole jsou pořád v kurzu. Zároveň je to žánr, který si zaslouží kritickou pozornost. „Mají vlastní estetiku a je zajímavé sledovat, jak se v nich proměňují hodnoty, které si spojujeme s dívčím dospíváním,“ říká filmová kritička Šárka Gmiterková.

Oct 20

30 min 33 sec

Po loňském online ročníku se krakovský festival Unsound v letošním roce vrátil zpět do klasického nevirtuálního modu. Jak pandemie covidu-19 ovlivnila podobu a průběh festivalu? A co byly podle našeho moderátora a festivalového harcovníka Jardy Petříka největší highlighty? „Na Unsound se jezdím hlavně nechat překvapovat a ani letošní rok nebyl výjimkou. Těmi největšími objevy byli americká spirituální jazzmanka Angel Bat Dawid a polský experimentátor s bicími Qba Janicki.“

Oct 20

22 min 11 sec

„Jaká doba, takoví glosátoři,“ říká Stanislav Biler, původně sociolog, dnes známý spíše jako autor nihilistických sloupků, bolestně upřímného průvodce po Brně, satirického románu Nejlepší kandidát a nově také temně laděné venkovské prózy Destrukce. Její hrdina, mladý učitel, utíká z města na venkov, aby tu našel ztracený smysl. Podaří se to? Nebo to dopadne tak nějak po bilerovsku? A co Stanislav Biler dělá, když nechce být temný?

Oct 19

17 min 55 sec

Zpěvačka, skladatelka a moderátorka Annabelle vystoupila živě v rámci další Radio Wave Studio Session. V proskleném studiu ji doprovodili Tereza Jirotková aka DJ Battle Lady a Kristián Kuszniruk za bicími nástroji. Annabelle už můžete z vysílání Radia Wave dobře znát z pořadu Velký čísla, který moderuje každou středu večer společně s Filipem Černým.

Oct 19

21 min 27 sec

„Texty mi trvá napsat hrozně dlouho. Ty nejlepší vznikají po návalu inspirace nebo nastoupení moodu, který mám maximálně půl hodiny. Je to hodně intenzivní a v ten moment vůbec nepřemýšlíš, jak věci zní, nekoriguješ je. Prostě to jenom dáváš. To je ta ideální forma. Druhá je postupné budování. Na jednotlivé věci čekáš, ale to není moc dobré. Občas to tak dělám, a moc nad tím začneš přemýšlet. Rap je jako řízení formule, je to instinktivní věc,“ popisuje domácí rapper Domo.

Oct 15

19 min 26 sec

Seriál Squid Game (česky Hra na oliheň) vyšel na Netflixu 17. září. Neuběhly ani dva týdny a devítidílné jihokorejské drama ovládlo žebříčky sledovanosti v 90 zemích světa. Čím diváky po celém světě tak uchvátilo? „Hra na oliheň vznikala vědomě jako bajka života v extrémně soutěživé společnosti,“ říká redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek.

Oct 14

16 min 53 sec

Ani u detektivek se už dnes často nestává, že by vás před koncem knihy autor vyzval, abyste se sami pokusili případ vyřešit, protože k tomu máte všechny potřebné indicie. Výzvu jako ze seriálu Hříchy pro pátera Knoxe do svého románu Případ astrologických vražd zakomponoval japonský spisovatel Sódži Šimada hned dvakrát.

Oct 14

6 min 21 sec