Evrim Kuran

Evrim Kuran

Podcast by Evrim Kuran

mwp.podcast.all.episodes

Mey Diageo Kariyer kanalında yayınlanan İlham Kaynakları podcast serisinde Birsen Çevik Akgünlü'nün konuğu oldum. İlham verici, dopdolu bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifli dinlemeler.

Nov 29

time.minutes.short time.seconds.short

3+3 podcast serimizde her hafta birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyoruz. 18. bölüm konuğum Beşiktaş Kulübü Eski Başkanı, Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı, iş insanı Serdar Bilgili. Sevgili Serdar ile formatımız gereği birbirimize, doğaçlama üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular, sürpriz yanıtlar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Nov 26

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'ün 17. bölümünde konuğum meslektaşım araştırmacı Can Selçuki. Konseptimiz gereği sevgili Can ile birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular ve yanıtlar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Nov 19

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'te bu haftaki konuğum çok başarılı bir anchorwoman. Sevgili Duygu Demirdağ ile birlikteyiz. Yine formatımız gereği birbirimize sürpriz üçer soru sorup cevapladık. Keyifli dinlemeler.

Nov 12

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'ün 15. bölümünde konuğum yakın dostum gazeteci, yazar, araştırmacı Önder Abay. Sevgili Önder ile formatımız gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular ve sürpriz yanıtlar bulacağınız bir sohbet oldu. Keyifli dinlemeler.

Nov 5

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'ün bu bölümünde konuğum vergi uzmanı ve akademisyen Ozan Bingöl. Ozan ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Formatımız gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular ve sürpriz yanıtlar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Nov 1

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'ün 12. bölümünde konuğum yönetici ve siyasetçi Taylan Yıldız. Taylan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Formatımız gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular ve sürpriz yanıtlar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Oct 22

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'ün 11. bölümüyle karşınızdayım. Bu haftaki konuğum yazar ve akademisyen Özgür Mumcu. Sevgili Özgür ile keyifli ve dopdolu bir sohbet gerçekleştirdik. Formatımız gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular ve sürpriz yanıtlar sizi bekliyor. Keyifli dinlemeler.

Oct 15

time.minutes.short time.seconds.short

Yekta Kopan ile raflarda yerini alan üçüncü ve son kitabım "Onlar Göçtü Buradan" ile ilgili çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sevgili Yekta sordu, ben cevapladım. Keyifli dinlemeler.

Oct 11

time.hours.short

3+3'te bu hafta çok renkli bir konuğum var. Podcast yayıncısı, reklam yazarı ve influencer Deniz Dülgeroğlu. Sevgili Deniz ile sürpriz konularda içinden pek çok duygu geçen bir sohbet gerçekleştirdik. Yine her zamanki formatımız gereği hiç hazırlanmadan birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Keyifli dinlemeler.

Oct 4

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'te bu haftaki konuğum gazeteci, yazar M. Serdar Kuzuloğlu. Yıllardır dostluğumuzun devam ettiği sevgili Serdar ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Türkiye meselelerinden, kabul edilebilir hale getirdiğimiz hatalarımıza, mesleklerimizin dünyaya yaptığı katkıya, çocuklarımıza yazdığımız eski mektuplara ve peşinde koşmaya devam ettiğimiz meraklarımıza dair konuştuk. Yine program konseptimiz gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Sürpriz sorular sorduk, sürpriz yanıtlar verdik. Keyifli dinlemeler.

Sep 27

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'te bu haftaki konuğum sosyal bilimci, yas danışmanı, Lefke Avrupa Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı ve yazar Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu. Şengül Hanım ile "yas"a dair birçok merak edileni konuştuk. Yas döneminin süresi, yas döneminde profesyonel destek almak, acıyı sonuna kadar deneyimleyip iyileştirmek, yastayken ayakta kalabilmek, kırılganlık bilinci ve mutluluğa dair inanılmaz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yine program konseptimiz gereği birbirimize 3'er soru sorup cevapladık. Keyifli dinlemeler.

Sep 20

time.minutes.short time.seconds.short

Keyifli sohbetler gerçekleştirdiğimiz 3+3'te bu haftaki konuğum araştırmacı, stratejist, girişimci, yazar ve FutureBright Group Kurucu Ortağı Akan Abdula. Akan ile kitabı Öngörülemeyenler, lise yılları, metaforların önemi, korkularımız, Dutch Winter ve peşinden koşmak istediğimiz tutkularımızı üçer soru konseptimizle konuştuk. Ben sordum o cevapladı, o sordu ben cevapladım. Keyifli dinlemeler.

Sep 13

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'te bu haftaki konuğum Mey Diageo Genel Müdürü ve Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Kömür. Yanındayız Derneği, toplumsal cinsiyet eşitliğini evrensel insan hakları çerçevesinde sağlamak amacıyla kurulan ve benim de danışma kurulu üyesi olduğum bir dernek. Levent Kömür ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden iş dünyasına, Z kuşağından eğlence sektörüne kadar geniş bir yelpazede keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Konseptimiz gereği birbirimize 3'er soru sorup cevapladık. Keyifli dinlemeler.

Sep 3

time.minutes.short time.seconds.short

Öğretmen Ağı podcast kanalında Yakup Yıldırım moderatörlüğünde "Kuşaklar Arası İletişim" i konuştuk. Keyifli dinlemeler.

Jul 26

time.minutes.short time.seconds.short

Ankara Kitaplığı adına gerçekleştirdiğimiz söyleşilerimizin bu bölümünde çok özel bir konuğumuz var. Cumhuriyetimizin ve aydınlanma seferberliğinin ilk evlatlarından, değerli bilim insanı, Sümerolog, tarihçi Sayın Muazzez İlmiye Çığ ile unutulmaz bir söyleşi gerçekleştirdik. Muazzez Hanım ile binlerce yıl öncesine, Sümerlere doğru uzanıp, çocukluğunun Türkiye'sinden günümüze doğru keyifli bir zaman yolculuğu yaptık.

Jul 5

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'te bu haftaki konuğum Uzman Psikolojik Danışman Tunç Tataker. Politik doğruculuktan uzak bir ilişki ve evlilik danışmanı olan Tataker'i sosyal medyada da ilgiyle takip ediyorum. Program konseptimiz gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Keyifli bir sohbet ve sürpriz yanıtlar dinleyeceksiniz.

Jun 28

time.minutes.short time.seconds.short

3+3'te bu haftaki konuğumuz Klinik Psikolog Beyhan Budak. Yazdığı kitaplar, yayınladığı podcastler ve YouTube videoları ile geniş bir kitlenin takipçisi olduğu Beyhan Budak ile birbirimize program konseptimiz gereği üçer soru sorup cevapladık. Keyifli bir sohbet ve sürpriz yanıtlar bulacaksınız.

Jun 21

time.hours.short time.minutes.short

3+3'ün yeni bölümünde, 2002 yılından itibaren çeşitli köy okullarında görev yapmış, sosyal, kültürel ve ekonomi alanında farklı onlarca projeyi hayata geçirip şuan Londra'da faaliyetlerine devam eden ve Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Komitesi tarafından "Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni"nden biri seçilen Dilek Livaneli konuğum. Yine konseptimiz gereği birbirimize üçer soru sorup cevapladık. Bu keyifli sohbeti kaçırmayın derim.

Jun 14

time.minutes.short time.seconds.short

Bu bölümümüzde özellikle "Bir Yudum İnsan" programıyla hafızalarımıza kazınan yazar, gazeteci ve belgesel yönetmeni Nebil Özgentürk ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 3+3 konseptimizde her zaman olduğu gibi birbirimize üçer soru sorup cevapladık. İlginç sorular ve sürpriz yanıtlar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Jun 7

time.minutes.short time.seconds.short

Bu bölümümüzde MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Ben sordum o cevapladı, o sordu ben cevapladım. İlginç sorular ve sürpriz cevaplar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Jun 2

time.minutes.short time.seconds.short

İzmir Ticaret Borsası'nın 4 Element ve İnsan isimli podcast kanalında Özlem Gürses ile Z Kuşağı: Küresel Köyün Kaygılı Çocukları'nı konuştuk.

May 24

time.minutes.short time.seconds.short

Ankara Kitaplığı adına gerçekleştirdiğimiz söyleşilerimizin bu bölümünde konuklarımız, güzel Türkiye’mizin en doğusundan, meşhur Kars gravyer peynirinin üretildiği ilk ve tek köy olan Boğatepe köyünden; girişimci, üretici, öğrenmeye ve öğretmeye doymayan iki kadın: sevgili Zümran Ömür ve sevgili Hürriyet Koçulu. Ellerindeki zenginliklerin ve değerlerin sonuna kadar farkında olan, sürdürülebilirlik esası ile kadim bilgilerin ışığında bu değerleri gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan bu güzel insanların neleri başardığını görünce, eminiz siz de bir an önce Boğatepe köyünü ziyaret etmek isteyeceksiniz.

May 12

time.minutes.short time.seconds.short

MEF Üniversitesi Youtube kanalında, Beşiktaş Belediye Başkanı Sn. Rıza Akpolat ile Genç Liderler Kulübünün düzenlediği "Y ve Z Kuşağı ile Gelecek Nasıl Olacak?" konulu keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

May 7

time.hours.short time.minutes.short

Speaker Agency Inspiring Channel kanalında yayınlanan Meselenin İki Yüzü adlı programda Gazeteci, Yazar Özlem Gürses ile "Gençler Neden 'Zor' Diyor?" sorusunu yanıtlayıp ilham verici bir sohbet gerçekleştirdik.

Apr 29

time.minutes.short time.seconds.short

"Cetvellerin neden 0'dan başladığını daha önce hiç düşünmediğimi fark ettim. Yanıtı kolaydır aslında; ölçeğinizi kullanırken sıfırdan başlarsanız kesinlikle doğru bir ölçüm yapabilirsiniz. Sıfırdan başlıyorum." Evrim Kuran

Apr 21

time.minutes.short time.seconds.short

Bu bölümümüzde yazar, seslendirme sanatçısı ve TV programcısı Yekta Kopan ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 3+3 soru konseptiyle ben sordum o cevapladı, o sordu ben cevapladım. İlginç sorular ve sürpriz cevaplar bulacaksınız. Keyifli dinlemeler.

Apr 17

time.minutes.short time.seconds.short

Ankara Kitaplığı adına gerçekleştirdiğimiz söyleşilerimizin bu bölümünde Türkiye’de ve dünyada insan hakları, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitsizliği alanlarındaki ulusal ve uluslararası çalışmalarından ve katkılarından dolayı Kanada Büyükelçiliği tarafından 2020 İnsan Hakları Ödülüne layık görülen, Birleşmiş Milletler Kadına Şiddet eski Özel Raportörü, halen 11 ülkede yürütülmekte olan aile kanunu (medeni kanun) reformu araştırma projesinin koordinatörlüğünü yapan ve Akdeniz Kadın Müzakereciler Ağının Türkiye Anteni kurucu üyesi Prof. Dr. Yakın Ertürk'ü ağırladık.

Mar 8

time.minutes.short time.seconds.short

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken YenidenBiz Zirvesi'nde Süper Kadın Efsanesi ve bunun kadınlar üzerinde yarattığı etkileri anlattım.

Mar 2

time.minutes.short time.seconds.short

Bu podcastimizde İyi Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener konuğumuz oldu. Kendisiyle Türkiye'de gençliğin durumunu, sorunlarını, beklentilerini ve kendisinin Z kuşağına bakışını konuştuk. Ayrıca bir kadın figür olarak Türkiye'de kadın kimliği konusuna değindik.

Feb 17

time.minutes.short time.seconds.short

Esmiyor podcast kanalında farklı kuşakların iklim krizine nasıl baktığını konuştuk. Kuşaklar arasındaki bakış açısı farklılıkları, bebek patlaması (baby-boomer) kuşağından, Z kuşağına iklim krizi algısı ve Z kuşağına yüklenen "dünyayı kurtarma borcunu" nu anlatırken kuşaklar arasındaki kültür, zihniyet farkına da değindik.

Feb 13

time.minutes.short time.seconds.short

Capital Dergisi'nin podcast kanalı Günümüzün Dünyası'nda, geleceğin iş hayatını şekillendirmeye hazırlanan Z kuşağını ve gençlerin beklentilerini konuştuk.

Jan 22

time.minutes.short time.seconds.short

Wisercast podcast kanalında, Nilsu Derici ve Emre Çubukçu ile Davranış Ekonomisi, Medya ve Girişimcilik konularında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Jan 12

time.minutes.short time.seconds.short

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu'nun Nereden Başlasam podcast serisinde "Kuşak Teorisi" ni konuştuk.

Dec 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Ankara Kitaplığı Söyleşileri'nin bu bölümünde pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi besteci ve piyanist Anjelika Akbar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Dec 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Türkiye'nin gençlerini, genç işsizliğini ve çözüm önerilerini Canan Duman'la İşin Geleceği yayınında konuştuk.

Oct 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Softcast podcast kanalında organizasyonlar ve aileler için Z kuşağının ve yeni neslin gerçeklerini, empatik ilginin toplum için iyileştirici gücünü, Softtech’in kuşaklar arası filtresiz iletişimi desteklediği #nofilter Tersine Mentorluk Programı’nı, pandemiyle birlikte ihtiyacımız olan yeni normları hayatımıza nasıl adapte edeceğimizi Softtech Akademi Müdürü Didem Altınbilek moderatörlüğünde keyifli bir sohbet eşliğinde değerlendirdik.

Oct 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Mozart Cultures YouTube kanalında gençlerle "kuşaklar, zamanın farkları ve benzerlikleri, kuşakların döngüsü ve genel olarak zamanın ruhu" ile ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sep 2020

time.hours.short time.minutes.short

Türkiye Girişimcilik Vakfı'nın pandemi ile mücadele kapsamında tasarladığı bütüncül bir gelişim programı olan Gbase Dijital'in podcast kanalında Atakan Babacan'ın konuğu oldum. Pandeminin gençler üzerindeki psiko-sosyal etkilerini ve bu süreçten güçlü çıkmak için neler yapmaları gerektiğini konuştuk.

Aug 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Kafa Radyo'da, Ayça Derin Karabulut'un sunduğu Kitap Kafası programında, Z kuşağını tüm yönleriyle ele aldık ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Aug 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Ankara Kitaplığı Söyleşileri'nin bu bölümünde 55. sanat yılını kutladığımız, büyük şairimiz, aynı zamanda usta yazar, filolog, çevirmen ve akademisyen, Sayın Ataol Behramoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Aug 2020

time.minutes.short time.seconds.short

TRT Radyo 1'de yayınlanan Gecenin İçinden programında Z kuşağını tüm yönleriyle ele aldık.

Jul 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Fatih Altaylı ile Teke Tek Bilim programında Prof. Dr. Selçuk Şirin ile Z kuşağını, yeni neslin sosyal medyayla ilişkisini ve gelecek beklentilerini masaya yatırdık.

Jul 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Bir Frida Kahlo hayranı olarak, onu iyi özümsediğimi, anladığımı sanardım. Buket’in “Frida, Meksika’nın Vicdanı” kitabını okuyana dek. Kitabı bir akşam vakti okumaya başladım ve sabaha karşı bitirene dek elimden bırakmadım. Sonra da defalarca kez yeniden okudum. Bu sırada Buket ile dost olduk; ne çok ortak yanımız olduğunu keşfettik. Ve Frida’nın 110. yaşını üç Temmuz kadını olarak birlikte kutlamaya karar verdik. Bu özel yayın, bunun için. Buket’in tabiriyle hepsi de Temmuz’da doğmuş bir Frida, iki Feride’nin yayını. Bu podcastimizde “Maya yaylalarının Şehrazad'ı" Frida’yı Maya yaylalarında yaşamış Buket anlatacak. Frida’yı bir moda ikonu gibi görmek yerine, onun maçoluğa boyun eğmeyen, başkaldıran, direnen, üreten, sorgulayan, kahraman kadın kimliğini anlayacak, onu daha çok seveceğiz. Çünkü sevmek, anlamaktır!

Jul 2020

time.minutes.short time.seconds.short

ReSkills Training Dijitalleşen Dünyada podcast kanalında, profesyonel eğitim ve gelişim çalışmalarının insan kaynakları departmanlarında ele alınmasının önemini konuştuk.

Jul 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Ankara Kitaplığı'nın söyleşiler dizisinin bu bölümünde kuşak araştırmacısı ve yazar Evrim Kuran ile yazar Nermin Bezmen keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Jun 2020

time.hours.short time.minutes.short

Bülent Büyüksayar'ın Smarttalks kanalında ile düşüncede takılı kalmayıp harekete geçmenin önemi ve değeri üzerine keyifli, ilham verici bir sohbet gerçekleştirdik.

May 2020

time.hours.short time.minutes.short

Evrim Kuran'ın anlatımı ve Gül Çetin'in illüstrasyonları ile... gitme turnam gitme nerden gelirsin sen nazlı canana benzersin turnam Aşık Daimi Uzun bacaklı, uzun boyunlu, büyük ve zarif bir kuştur turna. Sesi yankılıdır ve uzaktan hoş gelir. Göçmen bir kuştur turna. Turna sürüleri göç ederken V şeklinde uçarlar. Çiftler halinde yaşarlar ve tek eşli bir hayat sürerler. Yuvalarını diğerlerinden ayırırlar. Eğer turna çiftlerinden biri ölürse, geride kalanın yaşamaya devam etmediğine, kendini suya bıraktığına rivayet edilir. Turna, Anadolu’nun kadim bir sembolüdür. Göbeklitepe’de bulunan 14 bin yıllık taşların üzerinde turna motifleri bulunur. Gök Tanrıyı temsil ettiği varsayılmıştır. Bu kutsal kimlik İslâm tasavvuf geleneği içerisinde de yer alır. Turnanın bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Gelinlerin saçına turna teli takılması da bundandır. Turna uçarken bir tarlaya konarsa bu o tarlaya bereket geleceğinin müjdesidir. Turna Japon kültüründe de önemli bir simgedir. 1945 Hiroşima atom bombasının patlaması sonucunda Lösemi hastası olan 11 yaşındaki Sasaki Sadako, hastalığının iyileşmesi için turna kuşu origamileri yapmaya başlar. Japon inancında, 1000 adet turna kuşu origamisi yapıp dilek tutulduğunda, dileğin gerçekleşeceğine rivayet edilir. Sadako, 644 turna kuşu origamisi yaptıktan sonra ölür. Arkadaşları onun yerine sayıyı tamamlar ve cenaze töreninde mezarına turna kuşları koyarlar. Her sene 6 Ağustos’ta Hiroshima’da kutlanan Dünya Çocuk Barış Gününde, dünya çocuklarının yaptığı turna kuşu origamileri Hiroshima’ya gönderilir. Turna figürü türkülerimizde de pek sık karşımıza çıkar. Pir Sultan’dan Dadaloğlu’na, Erzurumlu Emrah’tan Karacaoğlan’a, Aşık Daimi’ye birçok ozan türkülerinde turnalara yer vermiştir. Alevi ve Bektaşi kültüründe turna, Tanrı’nın yeryüzündeki tecili olarak görülür. Bektaşilikte Hz. Ali ile ilişkilendirilen turna bu sebeple kutsaldır. Turna Semahı, turnanın uçuşunu andıran hareketlerle dönülür ve bu şekilde Hak ile buluşulur. Turnanın sesinin Hz. Ali’nin sesine benzediğine ve turnanın uçarken Anadolu’nun bir ucundan diğerine selam taşıdığına inanılır. Turna bir habercidir, ozan sevdiğinin diyarına, sılaya vardığında ne söylemesi gerektiği kor turnanın kanatlarına. Turna aşığın kendisiyle dertleşmesidir. Daimi’nin her bakışta mecnun oluşu gibi: Her bakışta beni mecnun edersin Sen kaşı kemana benzersin turnam Türkülerimizde, şiirlerimizde, motiflerimizde yer alan, kuşakları birbirine bağlayan turnaların Anadolu’daki neslinin devamı ne yazık ki tehlikededir. Doğamızdaki ve kalplerimizdeki turnaların korunması, kanatlarını özgürce açmaları, nice aşığa ilham vermeyi sürdürmeleri dileğiyle…

May 2020

time.minutes.short time.seconds.short

Evrim Kuran'ın anlatımı ve Gül Çetin'in illüstrasyonları ile... Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü; hem akıl çağıydı, hem aptallık, hem inanç devriydi, hem de kuşku; aydınlık mevsimiydi, karanlık mevsimiydi, hem umut baharı, hem de umutsuzluk kışıydı, hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu, hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana. Kitapların ilk cümlelerine vurulurum ben; ilk bakışta aşk gibidir başlangıç cümleleri. İlk göz göze geliş, ilk dokunuş misalidir. İçinden geçmeye çalıştığımız zamanı an itibariyle en iyi anlatan yukarıdaki ilk cümleler Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi’ne ait. Ne yazık ki bugünlerde yaşadığımız trajik hikaye iki şehirden fazlasını etkiliyor. Çin’in Vuhan kentinde sene başında ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs, Antarktika hariç tüm kıtalara, 120’den fazla ülkeye, binlerce şehre yayıldı. Bilgisayarımda sürekli açık duran gösterge panelinde yayılımı anlık olarak takip ediyorum. Teknoloji ne güzel şey değil mi? İnsanı, doğayı, evreni korumaya yetmeyen teknoloji, küresel çaplı kayıpları saniyeler mertebesinde güncelliyor. Bu satırları yazdığım dakikalarda dünya çapında 190.124 teyit edilmiş vaka ve 7516 ölüm vardı. Değil birkaç yıl, birkaç ay, birkaç gün önce bile yaptıklarımızı yapamaz hale geldiğimiz, temassız yaşamı ilke edinmeye, bizim toplumumuzda hiç de alışık olmadığımız sosyal mesafe kavramına adapte olmaya çalıştığımız, umutsuzluk kışına benzeyen bir umut baharındayız. Bu yaşamdan sağ çıkamayacağımıza zaten eminken, bu savaştan yenik çıkmamak için ellerimizde dezenfektan spreyler, kolonya şişeleri ile enseyi karartmamaya çalışıyoruz. Epeydir hurafelere, bilimsizliğe teslim olmuş coğrafyamızda, bilim insanlarının aşı geliştirmesini dört gözle bekliyoruz. Kısa süre öncesine dek şiddet uyguladığımız sağlık çalışanlarına müteşekkir olmayı da öğreniyoruz hem. Koronavirüsün yayılma hızı dünyayı bir şok dalgasıyla sarsıyor. Hükümetler, çan eğrisini düzleştirmek için sınırlarını kapatıyor; sokağa çıkmayı engellemeye çalışıyor. Günün sonunda mevcut sistem, pandeminin yapısal nedenleriyle savaşmak yerine acil önlemlere odaklanıyor. Bundan 5 yıl önce Bill Gates’in bir TED konuşmasını izlemiştim. Gates sıradaki virüsten neden korkmamız gerektiğini açıklıyor ve bunun modern çağımızın nükleer savaşı olacağını söylüyordu. Bu tehlikeye işaret eden pek çok bilim insanını dünya dinlemedi. Biyolog Rob Wallece yeni virüsler ve endüstriyel gıda üretimi arasındaki bağlantıyı araştırıyor; endüstriyel tarımın temelli sona erdirilmesi gereğine ve yüksek derecede kapitalistleştirilmiş gıda üretiminin, insanlığın tamamını tehlikeye atan uygulamalara dayalı olduğuna işaret ediyor. Bu global yaşamsal kriz, sadece bireyler veya kurumlar olarak değil, ülkeler olarak da yeni çağa ne denli hazırlıksız olduğumuzun kanıtı oldu. Ülkeler ortak akıl ve işbirliğinde zaman kaybetti; sınıfta kaldı. Tarihçi Yuval Noah Harari koronavirüsün son 100 yıldaki en kötü salgın hastalık olduğunu söylüyor ve bununla başa çıkabilecek global bir lider olmadığını iddia ediyor. Harari’ye göre şu an bu konuda dünya genelinde gördüğümüz en kötü şey uyuşmazlık. Yani farklı ülkeler arasındaki koordinasyon, işbirliği eksikliği ve yalnızca ülkeler arasında değil insanlar ve hükümetlere karşı da duyulan güven eksikliği. Harari “Ülkeler arasındaki sınırları değil insanlar ve virüsler arasındaki sınırları korumalıyız.” diyor. Ona göre bu tip salgınlardan izole olma yöntemiyle değil, bilgi edinme yöntemiyle uzaklaşılabilir. “İzolasyon ile salgın hastalıkların önüne geçmek istiyorsanız bunun tek yolu taş devrine dönmeniz olabilir. ” Yuval Noah Harari’nin son günlerde beni epey derin düşüncelere salan bir uyarısı daha var: “Salgın, totaliter rejimleri güçlendirebilir. Bu durum, gelecekte gizlilik ve sağlık arasında büyük bir savaşı da beraberinde getirebilir. İnsanlar, yakın zamanda ‘salgın hastalıklardan korunma’ adı altında bütün gizliliklerini yitirebilir.”

Apr 2020

time.minutes.short time.seconds.short

"Nasıl Olunur?" podcast kanalında Nilay Örnek'in konuğu oldum. Keyifli söyleşimizde Z kuşağını ve bu kuşağın bir önceki kuşaklarla ilişkilerini masaya yatırdık.

Apr 2020

time.hours.short time.minutes.short