Podfresh Daily

Podfresh: Uraz Kaspar & Aykut İbrişim

Türkiye'nin ilk günlük Podcast Bülteni! "Podfresh Daily"; Uraz Kaspar ve Aykut İbrişim tarafından hazırlanıp sunulan bir mikro-podcast yayınıdır. Her sabah saat tam 10:00'da, Türkiye'den ve Dünya'dan podcast sektörüne ait güncel gelişmeleri, podcast haberlerini, yeni podcast duyurularını günlük olarak yorumladığımız bültenimizi keyifle dinleyebilirsiniz!

All Episodes

218 sabahtır aralıksız olarak dünya ve türkiyedeki podcast gelişmelerini konuştuğumuz, haberlerini değerlendirdiğimiz Podfresh Daily 2. sezonuna başladı! Bugünden itibaren hafta içi her sabah her zaman olduğu saat tam 10:00'da Podfresh Daily'i podcast olarak dinleyebilir, Cuma günleri saat 10:00'da ise bülten olarak okuyabilirsiniz. Sizlere bir keyifli haberimiz daha var. Bugünden itibaren bugünden Podfresh Daily bültenlerine Aposto! uygulamasından erişebilirsiniz. Abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz! Podfresh Daily Editörü: Ayça Han

Nov 26

13 min 13 sec

Mart ayında Spotify, canlı ses odaları pazarına girişini hızlandırmak adına spor odaklı ses uygulaması Locker Room'un arkasındaki şirketi satın aldığını duyurmuştu. Bugün ise şirket, dünya çapındaki Spotify kullanıcılarının canlı ses odalarına katılmasına ya da ev sahipliği yapmasına ve isteğe bağlı olarak bu konuşmaları podcast'lere dönüştürmesine olanak tanıyan yeni bir mobil uygulama olan Spotify Greenroom'un piyasaya sürülmesiyle ilgili duyuru yaptı.

Jun 17

4 min 34 sec

Mastercard ve Storytel işbirliği ile gerçekleştirilen edebiyat konuşmaları, Podfresh’in altyapı katkılarıyla Mastercard Sohbetleri adı altında yayın hayatına girmiş durumda. Bu podcast serisinde hepimizin ilham aldığı ve heyecanla takip ettiği, alanının önde gelen isimlerinin sıradışı hıkayelerine kulak veriliyor.

Jun 15

2 min 17 sec

Bugün direkt podcast ile ilgili olmasa da, podcastlerimizi en çok dinlediğimiz platform olan Spotify’la ilgili keyifli bir haberımız var. Netflix, müzik endüstrisinin en büyük oyuncularından olan Spotify’ın orijinal bir hikayesini kurgulayacağı orijinal bir seri yaratıyor. Dizi, Spotify'ın kurucu ortaklarının hikayelerini ve Spotify’ın hayata geçirilme süreçlerini ele alacak.

Jun 15

2 min 21 sec

Her podcast yayını, belirli bir demografik yapıya sahip, belirli ortak ilgi alanlarına sahip dinleyici kitlelerini hedef alır. Böylece bu gruba ait kişilerin ihtiyaçlarını tanımlamanız ve yayın hazırlığı sırasında bu ihtiyaçlara göre üretim yapmanız kolaylaşacaktır.

Jun 14

6 min 22 sec

Yeni sezonunu büyük bir merakla beklediğimiz, daha geçtiğimiz günlerde yeni karakterlerin de duyurusunun yapıldığı Stranger Things’e dair Netflix tarafından bir podcast serisi başlatıldı. Podcast'te ise Starcourt Mall’da Scoos Ahoy’da çalışan ve 3. Sezon’da Maya Hawke’in canlandırdığı Robin Buckley var.

Jun 11

2 min 37 sec

Podcast’ler, ideal müşterinizle gerçek anlamda bağlantı kurmak için inanılmaz bir araç. Sesinizi duyarlar, sizi blog yazılarından farklı bir düzeyde tanımış olurlar ve hareket halindeyken dahi bölümleri kolayca tüketirler. Ancak yine de zaman alıcı olabilirler. Her bölümü planlamaya, kaydetmeye ve düzenlemeye zaman harcıyorsunuz. Her hafta sosyal medyada paylaşmak ve pazarlamaktan bahsetmiyorum bile. Neden zamanınızı daha fazla zamanınızı alan yazılı bir şeye harcayasınız ki, özellikle de ses tabanlıysa? Sakın öyle düşünmeyin. “Yalnızca ses” düşüncesi, podcast’inizin başarısını sınırlayabilir ve ideal müşterinize ulaşmanızı engelleyebilir. Evet, ses önemli ve bu nedenle podcast’lerimiz var. Ancak podcast’inizin yazılı kısmındaki şov notları, podcast’inizin büyümesi ve başarısı için eşit derecede önemlidir.

Jun 10

6 min 47 sec

İnternet radyosu ve podcast kaynağı Live365 bugün web sitesinin yeniden tasarımıyla ilgili bir duyuru yayınladı. Yani artık web sitesini yeni tasarımıyla inceleyebileceğiz.

Jun 9

3 min 40 sec

Bir şeyde yeniyseniz, kaybolmak çok kolaydır. Eğer bu yeni olduğunuz şey podcast ise, işler hızla kayboluşa doğru gidebilir. Bunun nedeni, podcastin pek çok insanın henüz tam olarak kavrayamadığı yeni bir ortam olması. Çoğu insan aslında podcast kaydına girmeden önce, ne kadar zaman harcamaları gerektiğiyle ilgili bi bilinmezlik içerisinde. Birçok insanın izlediği farklı yollar var, ama burada yapılması gereken şey kendiniz için en iyi yolu seçmeniz. Burada önümüzde üç tane seçenek var.

Jun 8

4 min 47 sec

RadioJin tarafından düzenlenecek olan "Kadınlar İçin Podcast Eğitimi" projesinden bahsettiğimiz bölümü keyifle dinleyebilirsiniz. Başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar ise bültenimizin içinde.

Jun 7

7 min 54 sec

Podcast reklam ve içerik danışmanı olan Heather Osgood ve Sean Howard tarafından gerçekleştirilen oturumda, podcast yayınları için e-posta bülteni oluşturmanın faydaları, olası getirileri ve bülten içinde nelerin paylaşılması gerektiği de dahil olmak üzere oldukça farklı konular hakkında konuşuldu. Keyifli dinlemeler!

Jun 4

4 min 40 sec

Yeni bir kolektif grup, canlı sesten, yani Clubhouse ya da Twitter Spaces gibi alanlardan para kazanma sorununu çözmeye çalışıyor. Öncelikli olarak teknoloji odaklı bir grup sunucu, bu ortamlarda kaydedilen birçok sohbeti toplayacak ve toplanan akışta reklam yayınlamayı planladıkları ortak bir podcast RSS'i yaratacaklar.

Jun 3

3 min 24 sec

Türkiye'nin ilk Podcast Dergisi olan PodioMag #12 Yayında! Dergimizi yüksek çözünürlükte okumak veya cihazlarınıza indirmek için tık-tık!

Jun 2

5 min 39 sec

Podchaser dinleyiciler, podcast yayıncıları ve markalar için podcast keşfini güçlendirmek üzere özel olarak oluşturulmuş yeni bir podcast API'i. Geliştiriciler, benzersiz verilere ve etkileşim özelliklerine erişmek için artık Podchaser'ın kapsamlı ve sürekli olarak genişlettiği veritabanından yararlanabilecek.

Jun 1

3 min 46 sec

Apple bir süre önce duyurduğu abonelik hizmetinin lansmanını "podcast yaratıcıları ve dinleyiciler için en iyi deneyimi sunduğundan" emin olmak için Haziran ayına erteledi. Böylece yeni hizmetin, insanların karşısına çıkabilmek için birkaç ince ayara daha ihtiyacı olduğunu görmüş olduk.

May 31

4 min 44 sec

Herkese günaydın. Dün ve bu gün iki keyifli partnerlik duyurusuyla karşınızdayız. Podfresh, Ares Media ve Kısa Dalga Medya ekipleriyle birlikte partnerlik anlaşmalarını duyurdu🎙️ Apple podcasts panelinde sorunlar halen bitmek bilmiyor...

May 28

8 min 4 sec

Herkese günaydın, bu gün iHeartRadio ve Edison Research'ten gelen rakamlar günü domine ediyor. Bunun yanında da TikTok ve SiriusXM'in yeni partnerliğine de değindik.. 🎙️

May 27

5 min 23 sec

Spotify tarafından yapılan açıklamaya göre, Apple Watch kullanıcıları saatleri üzerinden offline olarak podcast aboneliklerini dinleyebilecek. Yeni bölümümüzü keyifle dinleyip, bültenimizi okuyabilirsiniz.

May 26

5 min 39 sec

Grafik tasarım uygulaması olan Canva ile gerçekleştirilen podcast entegrasyonlarını konuştuk. Çok keyifli bir Canva + Podcast eğitiminin de linkini paylaştığımız bültenimizi keyifle okuyup dinleyebilirsiniz.

May 25

5 min 14 sec

Türkiye'nin ilk podcast bülteni olan Podfresh Daily 200. Bölümü ile karşınızda!

May 24

8 min 30 sec

Türkiye'nin ilk, globalde ise hukuk odaklı ilk ve tek podcast platformu #LawPodcast kapalı Beta sürümü ile yayında. Bu sabah bültenimizde bu uygulama ve Kapalı Beta sürümüne nasıl dahil olabileceğinizi konuştuk. Keyifli dinlemeler!

May 21

7 min 21 sec

Podfres Daily'de çok güzel konular sizi bekliyor. Spotify'in yeni transkripsiyon özelliğinden başlayıp, insanların davet için birbirlerini ezdiği Clubhouse için yapılan Edison Research araştırmasına uğruyoruz ve en sonunda ise keyifli bir podcast serisinin devamının haberini veriyoruz.

May 20

10 min 44 sec

Yakın dönemde sizlere tanıttığımız ve podcast keşif ve analiz aracı olan Podnods, NY merkezli podcast hosting firması Sounder bünyesine katıldı. Bu birleşme ve iki şirketin kısa özelliklerinden bahsettiğimiz bölümü keyifle ve merakla dinleyebilirsiniz.

May 19

5 min 40 sec

Headliner şirketi tarafından abonelerine gönderilen "Podcast Medya Kiti" konusunu konuştuğumuz bültenimizi keyifle dinleyebilirsiniz!

May 18

8 min 49 sec

Chartable tarafından tanıtılan ve Pacific Content tarafından da desteklenen özellik, firmaların markalı podcast içeriklerinin ölçümü ve etkileşimlerinin raporlanmasını sağlayacak. Bu sabah hem bu yeni özellikten, hem de RAIN tarafından 20 Mayıs günü gerçekleştirilecek olan RAIN Global Audio 2021 etkinliğinden bahsettiğimiz bölümümüzü keyifle dinleyebilirsiniz.

May 17

6 min 41 sec

Haftanın son bülten sabahından herkese merhaba! Bu sabah IAB tarafından yapılan ve oldukça önemli bir şekilde incelenmesi gereken yeni dönem beklentilerine ve rakamlarına göz atacağız!

May 14

8 min 13 sec

Dün Podfresh Daily #192 içinde İlkan tarafından işlenen konuya ufak eklemeler ve yorumlar katmak istedim. Bir tane de ulusal ölçekte podcast etkinliği hakkında azıcık konuşup bülteni tamamladım :) Keyifli dinlemeler!

May 13

7 min 20 sec

Peki bu nasıl işliyor? Bu sefer de dinleyici istediği podcaste timestampler koyabiliyor. Diyelim ki bir podcast dinlemeye başladınız ve çok sevdiğiniz bir bölüme geldiniz, tam o anda Instagram’da paylaştığınızda, insanlar sizin storynizden bu podcasti direkt sizin paylaştığınız zamandan itibaren dinlemeye başlayabilecek.

May 12

3 min 8 sec

Ha Geldi, Ha Gelecek Podcast! Yeni Sezon Başlıyor iHeartMedia Çeyrek Raporu Açıklandı ClubHouse Andorid Uygulamasını Duyurdu! Netflix N-Plus Online Video ve Podcast Portalı! 

May 11

5 min 43 sec

Bu soruların cevaplarını aradığımız yeni bölümümüzü keyifle dinleyebilirsiniz. Anneler Günü gibi özel günlerde podcast şovlarımızda nasıl değişiklikler yapmalıyız? Marka ve ürün gruplarına özel podcast programlarında nelere dikkat etmeliyiz?

May 10

6 min 43 sec

The New York Times'ın geçtiğimiz dönem Serial Productions ve This American Life'ı portföyüne eklemesi, Kara Swisher'ın yeni podcast yayını Sway ve Ezra Klein'ın Vox'tan transferi podcast erişimlerinin artışına ciddi katkı sağlamış görünüyor. The New York Times Podcast Erişimi %30 Arttı Lord Of The Rings'in Hobbit'lerinden Yeni Podcast Podchaser & PeakMetrics Ortaklığıyla Demografik Veri Sunacak

May 7

4 min 55 sec

Tribeca Festival'inde İlk Defa Podcast'ler Yer Alacak,  Deezer'dan Canlı Müzik Stream Alanına Yatırım Atağı  Apple'ın Bitmeyen Podcast Sorunları!

May 6

9 min 1 sec

Podfresh'in hayata gelişinin birinci yılında İlkan, Uraz ve Aykut toplanarak kısaca bir yılı değerlendirdi.

May 5

8 min 44 sec

 Ücretsiz Ses Düzenleme Programı Audacity Satın Alındı! Yine Hareketli bir güne uyandık. Podcast yayıncılarının olmazsa olmazı, ücretsiz ses editörü Audacity Muse Group tarafından satın alındı! Apple Podcasts hala hata veriyor, Twitter Spaces'ı beta sürümden çıkarıp herkese açtı.

May 4

4 min 52 sec

Türkiye'nin ilk podcast dersi olan PodioMag'in Mayıs sayısı yayınlandı! Bu sabah Uraz ve İlkan 11. sayının hikayesi ve içeriklerinden bahsettiler. Keyifli dinlemeler!

May 3

9 min 4 sec

Haftanın son gününe geldik! 8 Mayıs'taki webinar serimiz sizleri bekliyor!

May 3

8 min 31 sec

Podfresh Daily'nin bu bölümünde, Podiolab'de son dönemde başlayan yeni serilerden bahsediyoruz!

Apr 29

6 min 50 sec

Turkcell'in dijital yayıncılık ve dergi platformu olan "Dergilik" artık podcast yayınlarına da yer vermeye başladı. Turkcell'in yaptığı açıklamada Dergilik platformunun podcast sekmesi sağlıktan yaşama, teknolojiden finansa, dekorasyondan eğlenceye kadar farklı konularda yayınlara yer verecek.

Apr 28

10 min 4 sec

Spotify ve Facebook'un Apple'a karşı atakları devam ediyor. Facebook, Spotify tarafından desteklenen mini podcast player duyurusunu yaptı. Önceki gün Spotify'ın duyurduğu podcast abonelik modelinin ardından şimdi de iki eski dost Spotify ve Facebook bir süredir sinyallerini verdikleri ortak çalışmanın ilk ürününü duyurdu.

Apr 27

6 min 41 sec

Audio ve video kayıt platformu Riverside.FM, Reddit'in Kurucusu Alexis Ohanian'ın Seven Seven Six yatırım fonundan 9.5 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Yapılan basın duyurusunda Alexis Ohanian'ın başı çektiği yatırımda Zeev Ventures, Casey Neistat, Marques Brownlee, Guy Raz, Elad Gil, Alexander Klöpping, ve diğer stratejik yatırımcıların da yer aldığı belirtilmiş.

Apr 26

5 min 48 sec

Son günlerde yaşanan ve resmen baş döndüren tüm gelişmeleri TSİ dün akşam canlı yayında konuştuk ve sizlerden gelen soruları yanıtladık. Bu kaydı ve bölümü mutlaka dinlemenizi öneriyoruz!

Apr 23

34 min 56 sec

Apple Podcasts Değişimi & Akılda Kalan Sorular! Dün gerçekleşen Apple WWDC21 etkinliğinde Apple Podcasts Abonelik Modeli’ni duyurması sonrası ortalık karıştı! Sevinenler, üzülenler, hard core Apple fanları, nerd podcasterlar, yeni podcasterlar. Sorular havada uçuşuyor, kimilerinin yayınları uçtu, kimisi hesabına ulaştı ama eksiklikler var. Gelin bu bültende podcast yayıncıları adına gözümüze takılan önemli başlıkların üzerinden geçelim.

Apr 22

14 min 23 sec

Apple, dün gerçekleştirdiği Apple WWDC21 etkinliğinde Apple Podcasts Abonelik Modeli’ni duyurdu! Uzun zamandır sessiz kalmasıyla eleştiri oklarının hedefinde olan Apple'dan tarihi duyuru! Yeni dönemde podcast uygulamasında muazzam bir değişikliğe gidiliyor. Şirket, Apple Podcasts uygulaması içinde abonelikleri başlatıyor. Apple Podcasts içerisinde reklamsız ve bonus içerik gibi ekstra avantajlar ile erken erişim için içeriğe abone olabilinecek modelleri duyurdu. Özellik, önümüzdeki ay 170 bölge ve ülkede piyasaya sürülecek.

Apr 21

9 min 11 sec

NPR (National Public Radio) başucu olabilecek bir podcast kitabının duyurusunu yaptı ve Haziran 2021 içinde satışta olacağını belirtti. Spotify'ın RSS üzerine yaptığı çok ama çok önemli açıklamayı ve NPR'ın kitabını uzun uzadıya konuştuğumuz bölümümüzü keyifle dinleyebilirsiniz.

Apr 20

16 min 27 sec

Heyecanlı bir hafta bizi bekliyor podcast mecrası adına. Bir yandan yaklaşan Apple etkinliği ve bu etkinlikte podcast sektörünü yakından etkileyecek bir takım yeniliklerin duyurulacağının yayılması, bir yandan Facebook'un sadece Clubhouse klonu olacağı söylenen Hotline ile yetinmediği ve podcast mecrası için de hazırlıklar yaptığının yayılması. Haber akışı içerisine ses dosyalarının entegre edilmesinden tutun da podcast keşfinin kolaylaştırılması için FB - Spotify ortak çalışmaların hayata geçeceği gibi bir çok haber ve söylenti dolaşıyor bu hafta. Bunun üzerine bir de Anchor kurucu ortaklarından Michael Mignano'ın Anchor ve Spotify'ın RSS ötesi planları, spotify'ın RSS altyapısının limitlerinden kurtulma arzusuna yönelik sinyalleri verdiği Medium yazısı da eklenince bomba gibi başlayan bir hafta bizi bekliyor.

Apr 19

9 min

Bu sabah uzun ama oldukça fazla konuya değinebildiğimiz bir bülten kaydettik sizler için. Spotify Charts, Chartable raporunun doğru yorumlanması ve özellikle podcast haberciliği hakkında söylediklerimizi keyifle dinleyebilirsiniz!

Apr 16

13 min 18 sec

Spotiy dün yaptığı basın duyurusunda podcast listelerinde gerçekleştirdiği yenilikleri tanıttı ve hem yayıncılar hem dinleyenler arasında rekabeti kızıştıracak çok dinlenen listelerini daha kolay bulunabilir hale getirdi. Daha önce uygulama içerisinde yer alan çok dinlenen listeleri artık ayrı bir sitede yer alıyor. Uygulamadan ayrılan Spotify çok dinlenen podcast listelerine artık podcastcharts.byspotify adlı yeni web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Apr 15

3 min 43 sec

TRT tarafından düzenlenen Geleceğin İletişimcileri içinde yer alan podcast kategorisini konuştuğumuz bölümümüzü keyifle dinleyebilirsiniz. Başvurular ise devam ediyor!

Apr 14

8 min 58 sec

Amerika Yazarlar Birliği, Doğu (WGAE) ile birleşen ilk podcast yapım şirketlerinden ikisi olan Gimlet Media ve The Ringer'daki yazarlar ve yapımcılar, ilk toplu pazarlık sözleşmelerini onayladılar.

Apr 13

11 min 14 sec

Kaçmış bir heves mi, kendini bulmak üzere olan bir ses uygulaması mı?Clubhouse tarafında neler olduğunu konuştuğumuz bültenimizi keyifle dinleyebilirsiniz!

Apr 12

11 min 6 sec