Archiv Plus

Český rozhlas

Přibližujeme to nejzajímavější, co nabízí zvukový archiv Českého rozhlasu.

All Episodes

„Jeden národ! Jeden vůdce! Jeden společný cíl!“ Tak hřímal 11. prosince 1938 na předvolebním projevu v Bratislavě předseda slovenské vlády Jozef Tiso. Nadšený dav mu odpovídal: „Slovenský štát! Slovenský štát!“ Jeden ne právě vtipný bonmot říká, že koho chce Bůh potrestat, tomu splní jeho přání…

Sep 22

25 min

Jméno Ludmily Pelikánové dnes zná už jen málokdo. Herečka, která ve své filmografii nemá žádný film, a dokonce se u ní neuvádí ani žádná divadelní role, přestože zcela jistě nějaké měla. Její doménou totiž byla recitace angažované poezie a agitace.

Sep 18

24 min

Rok 1989 v Československu. Rozkládající se režim se snaží vytvořit novou ústavu. Bylo dokonce zvažováno, že se k jejímu návrhu budou občané vyslovovat ve všelidové diskusi.

Sep 18

24 min

Závěr roku 1947 nedával u nás, také v kontextu vývoje středovýchodní Evropy, příliš mnoho nadějí do budoucna. 

Sep 17

26 min

Nacistická Luftwaffe se pokusila zničit Královské letectvo před 80 lety. V řadách RAF startovala také téměř stovka československých pilotů a jejich počet neustále narůstal.

Sep 15

24 min

Poslední srpnový den roku 1970 zahájila vysílání stanice Hvězda. Nahradila dosavadní stanici Československo a symbolicky potvrdila vítězství normalizace v Československém rozhlase.

Sep 11

24 min

V listopadu roku 1989 mysleli aktéři tehdejších politických změn na všechno možné – a pokud pročítáte jejich vzpomínky, často se v nich objevuje úvaha: Co udělá Moskva? Že neudělala nic, víme teď. Tehdy ale bylo všechno jinak.

Sep 11

24 min

V období komunistického režimu u nás, kdy byla země informačně důkladně uzavřena a cenzurně (s krátkou výjimkou let 1968 až 1969) sešněrována, představovaly zahraniční rozhlasové stanice, které vysílaly česky a slovensky, velmi důležité narušení tohoto informačního monopolu.

Sep 8

27 min

Alois Randa (Bohouš), František Diviš Bartoloměj Bouvard (Byli jednou dva písaři), Jiří Kroupa (Marečku, podejte mi pero!) – tyto a mnohé další dnes už klasické postavy, ztvárnil v době svého divadelního a filmového působení herec Jiří Sovák (1920–1980).

Sep 4

25 min

„Slovensko svým udatným bojem dokázalo věrnost rozhodné většiny slovenského lidu myšlence jednotné Československé republiky,“ řekl v srpnu 1945 na oslavách prvního výročí Slovenského národního povstání Edvard Beneš. Neříkal pravdu.

Sep 1

24 min

Normalizační léta přinesla televizním divákům seriály a televizní inscenace snad ze všech oblastí lidské činnosti. Nahlédli jsme pod pokličku našim inženýrům, zemědělcům, lékařům i celníkům.

Aug 28

24 min

V 60. letech se společenská situace u nás pomalu uvolňovala. Ve sdělovacích prostředcích se ještě před rokem 1968 začala některá témata probírat způsobem, který byl v 50. letech či později za normalizace neprůchodný. Jedním z těchto otevřeněji pojatých témat byla mládež.

Aug 25

26 min

Vysílání v srpnu 1968 patří ke světlým kapitolám dějin Československého rozhlasu. Jen škoda, že bývá spojováno hlavně s Jiřím Dienstbierem, Slávou Volným, Věrou Šťovíčkovou a dalšími moderátorskými hvězdami z Vinohradské 12 v Praze.

Aug 21

24 min

Pokud bychom to, co se po 21. srpnu 1968 odehrávalo v ulicích Prahy a dalších velkých měst, nazvali bouřlivými protesty, pak události, které se odehrávaly na rozhlasových vlnách, byly bitvou. 

Aug 21

41 min

Jiří Dienstbier, Sláva Volný a mnozí další byli 21. srpna 1968 u rozhlasového mikrofonu v Praze a jejich jména se vryla do paměti všem, kteří slyšeli státní hymnu doprovázenou střelbou z Vinohradské ulice.

Aug 21

25 min

V letech 1968 a 1969 byla československá cenzura – a nejenom ta v hudební oblasti – paralyzována. Texty řady písní reflektovaly současnost (tedy obrodný proces, okupaci a úplný počátek normalizace) způsobem, který byl v následujícím období v oficiální kultuře nemožný.

Aug 18

24 min

Autor toho nejlepšího z české meziválečné poezie, zároveň autor hluchých veršů z přelomu 40. a 50. let, přitakávajících dobové atmosféře třídního boje. Tím vším byl Konstantin Biebl.

Aug 12

26 min

Český antisemitismus měl různé podoby. Některé importované zvenčí, některé přežívající u nás. Vybrané nahrávky mapují tento fenomén od roku 1938 až po období normalizace.

Aug 11

26 min

Bílé kápě, hořící kříže, rasismus, násilí, vraždy spojené s Ku-klux-klanem – snadný terč pro komunistickou propagandu. Jak konkrétně vypadala ta rozhlasová? Od prvního národního sjezdu Ku-klux-klanu uplyne v sobotu 8. srpna přesně 95 let.

Aug 7

24 min

Léto roku 1968 přineslo v Československu nebývalý závan svobody do sdělovacích prostředků. Otevřeně se psalo zejména o chybách uplynulých dvaceti let. I tak ale zůstávaly jistoty, o kterých se nepochybovalo: vítězný únor byl vítězný a přátelství se Sovětským svazem na věčné časy.

Aug 4

26 min

Jeho jméno mělo být vymazáno z české literatury – nejlépe „navždy“, jak to tenkrát psali autoři článků v Rudém právu. Nepovedlo se: Jiří Knap se mezi spisovatele vrátil nedlouho poté, co byl vymazán.

Jul 31

30 min

Gymnastka, která získala řadu zlatých medailí a stala se jedním ze symbolů roku 1968. To byla Věra Čáslavská.

Jul 24

26 min

Od prvního přistání lidí na Měsíci uběhlo už 51 let. V přímém přenosu ho sledovaly snad všechny rozhlasové a televizní stanice na světě. Nechyběl ani Československý rozhlas.

Jul 21

24 min

Prý je to v historii světové zábavy vůbec nejdéle vystupující dvojice loutek: Spejbl a Hurvínek. Trochu přitroublý taťulda (1920) a malinko rozjívený synek (1926). 

Jul 17

26 min

Jedním z klíčových hráčů politické scény byl v prvních dnech po 17. listopadu 1989 tehdejší šéf komunistů Miloš Jakeš. Veřejnost se v té době ještě stále bavila záznamem jeho vystoupení na Červeném Hrádku. Jaké ale opravdu byly Jakešovy projevy?

Jul 15

24 min

Za normálních okolností by to byla jen nákladná dopravní stavba. V letech reálného socialismu se ale pražské metro stalo především politickým tématem. Když se totiž do svých křesel usadili Husákovi normalizátoři, bylo zapotřebí pomluvit vše, co napáchali „ekonomičtí hazardéři“ v roce 1968. 

Jul 14

26 min

REPRÍZA | Uběhlo 111 let od narození Karla Högera (1909–1977). Zářil na divadle, ve filmu, v televizi a mimořádný vztah měl i k rozhlasu. „Rozhlasový mikrofon je prubířským kamenem, který přesně ukáže, když se slovo mění ve frázi,“ řekl tento majitel pastelově barevného hlasu.

Jul 9

25 min

Kvůli komunisty vyvolanému konfliktu na Korejském poloostrově se svět v létě 1950 ocitl na pokraji jaderné války.

Jul 3

24 min

REPRÍZA | Byl to text sotva na stránku, přesně 458 slov. Přesto provolání Několik vět, zveřejněné 29. června 1989 ve vysílání Svobodné Evropy, nemalou měrou přispělo k pádu komunistického režimu v Československu. Přesně před 31 lety na prohlášení reagoval v Rudém právu proslulý článek Kdo seje vítr.

Jun 30

24 min

V těchto dnech je tomu 65 let, co se konala první československá spartakiáda. Za dobu trvání komunistického režimu se těchto akcí konalo šest.

Jun 26

24 min

Ze stalinisty reformistou, z reformisty disidentem, z disidenta exulantem – taková je životní cesta historika Karla Bartoška. Spoluautor Černé knihy komunismu zemřel v Paříži v roce 2004.

Jun 19

24 min

Rozhlasové vysílání pro základní – po většinu normalizace devítileté – školy sestávalo z několika nestejnorodých segmentů.

Jun 12

24 min

V těchto dnech je tomu 70 let, co komunistický režim zavraždil Miladu Horákovou. A právě jako oběť totalitního systému ji většina lidí zná.

Jun 5

24 min

Byly to první svobodné volby po víc jak půl století! Proběhly ve dnech 8. a 9. června roku 1990 a ti, kdo je zažili, dodnes pamatují euforii, která je provázela. Pro mnohé z nás to byly vůbec první svobodné volby v životě. I v tak hektickém období ale lidé prožívali své každodenní starosti i radosti, obavy a naděje.

May 29

24 min

V noci z 20. na 21 srpna 1968 okupovala naši zemi vojska pěti států Varšavské smlouvy. Co do počtu šlo převážně o vojska sovětská, více či méně symbolické kontingenty Bulharska, Maďarska, NDR a Polska byly navíc v poměrně krátké době staženy. Sovětské jednotky u nás ale zůstaly až do počátku 90. let...

May 22

24 min

Pandemie nedovolila hokejistům bojovat o cenné kovy na mistrovství světa. Díky Archivu Plus ale můžeme některé slavné hokejové bitvy prožít ještě jednou. A zavzpomínáme na nejsilnějšího možného soupeře – na hokejisty Sovětského svazu.

May 15

24 min

Období těsně po konci druhé světové války v Evropě u nás naplno ilustrovalo směr, kterým se obnovené Československo ve své poválečné historii bude ubírat.

May 8

25 min

Pravděpodobně nejtěžší období ve své moderní historii český národ prožíval za druhé světové války, která začala před 80 lety. Okupace vlasti probudila u některých Čechů odvahu a houževnatost, u jiných pro změnu bezpáteřní prospěchářství. A právě ti začali spolupracovat s nepřítelem.

May 5

24 min

Historické časové znamení odstartuje archivní pohled do prvomájové historie...

May 1

27 min

Mezi zásadní dny komunistického režimu patřil jednoznačně 1. máj – Svátek práce. V režimu, kde byli lidé redukováni na pracující a kde se zdravilo „práci čest“, to bylo pochopitelné.

May 1

24 min

Jaro 1950 je v naší historii nejvýznamněji spjato s politickým procesem s Miladou Horákovou a společníky, nebyl to ale proces jediný. Naproti tomu nadšení z krvavého budování bylo ostentativně vyjadřováno širokými vrstvami národa (nebo alespoň jejich nikým nevolenými zástupci).

Apr 24

24 min

Jestli se v něčem může Česká republika měřit se světem, tak v počtu památek. Podle UNESCO konkurujeme zemím jako Francie, Itálie, Německo nebo Japonsko. Vždy jsme se svým památkovým fondem pyšnili. Můžeme ale být pyšní i na péči, jakou mu věnujeme?

Apr 17

24 min

První polovina válečného roku 1940 přinesla celou řadu zásadních událostí. Svobodné národy jeden za druhým padaly před nezastavitelným nacistickým Německem, v Protektorátu Čechy a Morava se zostřovala opatření proti obyvatelům a v Anglii se formovala exilová vláda v čele s Edvardem Benešem.

Apr 10

24 min

Folklorní záležitost moravského venkova, která časem nejspíš zanikne. Právě takový obraz Velikonoc nabízel Československý rozhlas posluchačům v letech socialismu. Země, která v ústavě zakotvila svobodu náboženského vyznání, ve skutečnosti nutila svým obyvatelům křesťanské svátky bez křesťanství.

Apr 10

26 min

Už sto let mají české ženy plné volební právo. Při volbách do senátu a parlamentu v dubnu roku 1920 ho mohly poprvé naplnit, a to nejen jako voličky, ale i jako kandidátky. Prakticky všechny velké strany tehdy posílaly ženy do volebního klání.

Apr 3

24 min

O odkaz předčasně zesnulého básníka Jiřího Wolkera (1900-1924) se vedla řada polemik, sporů i bojů. Vraťme se tedy prostřednictvím jeho díla a vzpomínek přátel k Wolkerovi samotnému.

Mar 27

24 min

Maršál a vůdce komunistické Jugoslávie Josip Broz Tito stál v čele této dnes již neexistující země od konce druhé světové války až do své smrti v roce 1980. V rámci komunistického bloku si vždy dokázal uhájit – tu větší, tu menší – autonomii.

Mar 20

24 min

Normalizace, která se rozběhla od počátku 70. let 20. století, byla pro řadu Čechů a Slováků důvodem k odchodu do exilu.

Mar 17

24 min

Zatímco jména tří tajemníků Jana Masaryka (Lumíra Soukupa, Antonína Suma a Jiřího Špačka) jsou známá, Mikuláš Mára pozornosti badatelů unikal. Tajemnické povinnosti vykonával totiž pouze v době, kdy Masaryk pobýval v USA.

Mar 13

24 min

Do roku 1989 to byli jen odrodilci, kteří opustili vlast svých předků. To v lepším případě. V tom horším je bývalý režim nazýval zrádci, zaprodanci, diverzanty a špióny. To pokud šlo o vlastní občany, kteří z Československa před rokem 1989 emigrovali. I v tom přinesl Listopad 1989 změnu. Do veřejného prostoru se totiž opět vrátili jako čeští a slovenští krajané.

Mar 6

24 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.