Pani, kiedyś to było...

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy - Oleśnicki Dom Spotkań z Historią

„Pani, kiedyś to było…”. Ten zwrot pada niejednokrotnie, gdy wspominamy i patrzymy w przeszłość. Dlatego tak nazwaliśmy nowy projekt Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.

Projekt w formie podcastów realizowany jest przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią i ma na celu przybliżenie historii naszego miasta.

All Episodes

Razem z Panem Ryszardem Siweckim chcemy zabrać Was w kolejną podróż w czasie… Tym razem szlakiem oleśnickich restauracji, kawiarni, barów piwnych! To będzie długa, zabawna i smaczna opowieść :) Gdzie serwowano najlepszy krem sułtański? W jaki sposób zaczynali i kończyli zmianę pracownicy lokali gastronomicznych? Jaki był jeden z pierwszych telewizyjnych programów kulinarnych i w której oleśnickiej knajpie zrealizowano jego nagranie? Pan Ryszard dzieli się z nami ciekawostkami dotyczącymi gastronomii jako pracownik, przedsiębiorca oraz konsument. Odcinek nosi nadany przez naszego Gościa tytuł – „Od rogu do rogu”, ponieważ gastronomiczny szlak prowadzi przez całe miasto. Pięknie dziękujemy Panu Ryszardowi za to pełne humoru i nostalgii spotkanie. Dzięki Pana wspomnieniom wszyscy możemy się przenieść do tętniącej życiem towarzyskim Oleśnicy, kiedy piwo lane kosztowało wszędzie 3,60, a dancingi trwały do godziny 2:00. Za wsparcie techniczne dziękujemy serdecznie Ewie Kwaczyńskiej-Sierra, Krzysztofowi Kwaśnikowi i Marcinowi Mrowickiemu. Gość specjalny odcinka: Pan Ryszard Siwecki Realizacja nagrania: Krzysztof Kwaśnik Przeprowadzenie wywiadu: Małgorzata Rokosz Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Mix nagrania: Marcin Mrowicki Lektor: Ewa Kwaczyńska-Sierra Okładka odcinka: Wnętrze restauracji Bajka, lata 60. XX w. (Oborniki Śląskie),właściciel praw: Obornicki Ośrodek Kultury w Obornikach Śląskich - licencja; Ewa Kaczmarczyk. Fot. ze strony Cyfrowy Dolny Śląsk (https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra).

Nov 30

44 min 14 sec

Podcast „Pani, kiedyś to było…” po raz kolejny zabiera nas w podróż śladami mikrohistorii Oleśnicy. Pracę domu kultury w Oleśnicy w latach 60. (wówczas Powiatowy Dom Kultury) poznamy dzięki opowieściom Pana Ryszarda Siweckiego, kierownika tej placówki. Jakie kłopoty napotkał podczas występu w Oleśnicy Mieczysław Fogg? Jaka była stawka za 1 km przebyty pieszo przez pracownika domu kultury na delegacji? Kto należał do Klubu Chuligana? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w wywiadzie, którego udzielił nam Pan Ryszard. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz tę niezwykle barwną opowieść. Spotkanie z Panem było jak zawsze wielką przyjemnością. Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja (już wkrótce) dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. Gość specjalny odcinka: Pan Ryszard Siwecki Realizacja nagrania: Krzysztof Kwaśnik Przeprowadzenie wywiadu: Małgorzata Rokosz Wybór fragmentów: Małgorzata Rokosz Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Mix nagrania: Marcin Mrowicki Lektor: Daniel Morzyk Okładka odcinka: Budynek OOK, 1979 rok. Autor nieznany. Fot. pochodzi z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja.

Sep 18

33 min 14 sec

Co ludzie zostawiają pod fotelami w Sali Widowiskowej? Która gwiazda wyjechała z Oleśnicy zaraz po koncercie? Jak przez lata zmieniły się Dni Oleśnicy i Dni Europy? Na te i wiele więcej pytań odpowiada w naszym podcaście „Pani, kiedyś to było…” Pan Zenon, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. Pana Zenka znają chyba wszyscy uczestnicy kultury w naszym mieście :) Z kina, koncerów lub imprez plenerowych... Dlatego tym bardziej zachęcamy do wysłuchania odcinka. Serdecznie dziękujemy Panu Zenkowi za przyjęcie zaproszenia i udzielenie nam wywiadu. To była ogromna przyjemność gościć Pana :) Gość specjalny odcinka: Pan Zenon Realizacja nagrania: Krzysztof Kwaśnik Przeprowadzenie wywiadu: Małgorzata Rokosz Wybór fragmentów: Małgorzata Rokosz Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Mix nagrania: Marcin Mrowicki Lektor: Anna Jach Okładka odcinka: Archiwum MOKiS.

May 30

29 min 51 sec

Karnawał A.D. 2021 zamykamy w salonie w dresach i… restauracji „Arkadia” lat 70. i 80. XX wieku :) Przy okazji ostatniego weekendu karnawału w towarzystwie Pana Marka zabieramy Was na dancing! Pan Marek był klawiszowcem w zespole grającym na dancingach w „Arkadii”. Z dużym poczuciem humoru wspomina barwne czasy, gdy oleśniczanie (i nie tylko) tańczyli i bawili się zawsze od wtorku do niedzieli :) Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie Panu Markowi. Miło jest spotkać ludzi z pasją i dowcipem :) Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. 0:00-1:30 – Informacja o projekcie 1:33-2:01 – Marek – pracownik restauracji „Arkadia” 2:04-3:07 – Początek współpracy z „Arkadią” 3:10-4:22 – Warunki zatrudnienia 4:24-5:50 – Zespół 5:52-9:08 – Dancingi 9:10-10:44 – Koncerty życzeń 10:46-12:05 – Personel „Arkadii” 12:07-13:17 – Bywalcy „Arkadii” 13:19-14:29 – Kuchnia podczas dancingu 14:31-15:46 – Sprzęt 15:48-18:22 – Problemy techniczne i jak je rozwiązywać 18:25-19:50 – Wybuch stanu wojennego 19:52-20:37 – Upadek „Arkadii” Gość specjalny odcinka: Pan Marek (pseudonim „Komar”) Przeprowadzenie wywiadu: Małgorzata Rokosz Wybór fragmentów: Małgorzata Rokosz Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Mix nagrania: Marcin Mrowicki Lektor: Małgorzata Rokosz Okładka odcinka: Plac Zwycięstwa. Fot. Ryszard Bober. Ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja.

Feb 12

20 min 37 sec

Świąteczne wspomnienia z dzieciństwa zajmują szczególne miejsce w pamięci każdego z nas… Smak pierogów lepionych z babcią, oczekiwanie na Mikołaja, droga na pasterkę po ośnieżonych ulicach miasta… Dziś wraz z naszymi gośćmi, Panią Stefanią oraz Panem Stanisławem, będziemy wspominać ich dzieciństwo i święta Bożego Narodzenia przed wybuchem II wojny światowej oraz w trudnych latach 40. XX wieku. Wybierzcie się z nami w tę sentymentalną podróż! Mamy nadzieję, że ten odcinek podcastu „Pani, kiedyś to było…” zmotywuje Was (i nas!) do rozmów z bliskimi na temat, jak dawniej obchodzono święta w waszych (i naszych) rodzinach. Rozmawiajcie z dziadkami i rodzicami o tradycjach bożonarodzeniowych i nie tylko. A jeżeli to Wy jesteście dziadkami lub rodzicami – dzielcie się swoimi wspomnieniami z młodszym pokoleniem ! Przy świątecznym stole lub przez telefon. Serdecznie dziękujemy Pani Stefanii oraz Panu Stanisławowi za poświęcony czas, życzliwość i pozytywną energię. Bez ludzi takich jak Oni, nie byłoby tego projektu.  Wywiady zostały zarejestrowane podczas rozmów telefonicznych. Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. 0:00:1:08 – Informacje o projekcie 1:10-2:55 – Mikołajki – Pani Stefania 2:57-4:13 – Choinka i dekoracje – Pani Stefania 4:15-5:03 – Choinka i dekoracje – Pan Stanisław 5:05-8:09  – Dzień Wigilii – Pani Stefania 8:12-9:30 – Dzień Wigilii – Pan Stanisław 9:32-10:35 – Mierzwa – Pan Stanisław 10:36-12:19 – Dania wigilijne – Pani Stefania 12:20-15:17 – Dania wigilijne – Pan Stanisław 15:18-18:41 – Słodkości – Pani Stefania 18:43-19:18 – Kolędnicy – Pani Stefania 19:19-20:27 – Jasełka – Pani Stefania Goście specjalni odcinka: Pani Stefania, Pan Stanisław Przeprowadzenie wywiadów: Małgorzata Rokosz Wybór fragmentów: Małgorzata Rokosz Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Mix nagrania: Marcin Mrowicki Lektor: Anna Jach Okładka odcinka: Pocztówka K. Hefner i J. Berger, 1937 r. Źródło grafiki: POLONA.

Dec 2020

20 min 27 sec

W towarzystwie Pana Szczepana wracamy do hotelu „Perła”, do szalonych lat 70. i 80. Nie zabraknie barwnych anegdot, znanych gości hotelu, pierwszego piwa w puszce i karpi w fontannie! Serdecznie dziękujemy Panu Szczepanowi Terpilakowi za czas, który nam poświęcił, poczucie humoru i życzliwość. Ten podcast jest dla nas wyjątkowy, ponieważ kilkugodzinny wywiad został zrealizowany nie przez telefon a podczas spotkania „na żywo” (z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad sanitarnych). Dlatego też w tym odcinku nasz rozmówca mówi „własnym głosem”, nie głosem lektora. Wywiad był tak długi i ciekawy, że nie pozostało nic innego, jak wybrać z niego jak najwięcej. Stąd odcinek-gigant, trwający pół godziny… :) Zaparzcie sobie herbatę, zróbcie kawę i wsłuchajcie się w opowieść Pana Szczepana :) Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. 0:00 – Informacja o projekcie 1:40 – Początki mojej pracy w „Perle” 3:09 – Doskonalenie zawodowe 4:08 – Początki hotelu i restauracji „Perła” 7:00 – Hotel i gastronomia 9:45 – Zaopatrzenie 10:45 – Dania popisowe 12:46 – Karpie w fontannie 14:12 – Alkohole 15:21 – Dancingi i programy artystyczne 17:05 – Muzyka w lokalu 18:33 – Klienci 19:43 – Wycieczki zagraniczne 21:42 – Kelnerka Stenia i niemieccy klienci 22:59 – Autorodeo i imieniny Zosi 23:41 – Znane osoby w „Perle” 26:52 – Dekoracje sylwestrowe 28:11 – Zakończenie Gość odcinka: Pan Szczepan Terpilak Przeprowadzenie wywiadów: Małgorzata Rokosz Wybór fragmentów: Małgorzata Rokosz Realizacja nagrania: Małgorzata Rokosz, Rafał Wojtczak Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Mix nagrania: Marcin Mrowicki Lektor: Małgorzata Rokosz Okładka odcinka: Hotel Perła. 1985 r., I Bieg Uliczny w Oleśnicy. Fot. Jerzy Złoty.

Oct 2020

29 min 11 sec

Trzeci odcinek podcastu „Pani, kiedyś to było…” zabiera nas do lat 80. i 90., do modnej restauracji „Perła”. Odcinek jest częścią cyklu „Seta i galareta”, który koncentruje się na oleśnickiej gastronomii. Historię „Perły” opowiada nam Pan Władysław, który pracował tu jako kelner. Udamy się z nim w podróż sentymentalna, gdzie czekają na nas dancingi, ciasto „brzdąc” i wódka ze śledzikiem! Dobra zabawa gwarantowana :) Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. 0:00-1:06 – O projekcie 1:08-1:38 – Władysław – pracownik hotelu „Perła” 1:41-2:20 – „Perła” 2:22-4:09 – Wnętrze restauracji 4:11-5:32 – Personel 5:34-6:54 – Kuchnia 6:56-7:39 – Desery 7:41-9:56 – Alkohol 9:58-11:19 – Dancing 11:21-12:26 – Imprezy w „Perle” 12:28-13:27 – Znani goście w „Perle” 13:29-13:53 – Gospodarowanie resztkami jedzenia 13:54-14:29 - Zakończenie Przeprowadzenie wywiadów: Małgorzata Rokosz Opracowanie wywiadów: Małgorzata Rokosz Korekta: Anna Jach Lektor: Daniel Morzyk Realizacja nagrania: Krzysztof Kwaśnik Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Okładka odcinka: Hotel Perła. 1989. Autor nieznany. Zdjęcie pochodzi z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja.

Sep 2020

14 min 29 sec

Drugi odcinek naszego podcastu „Pani, kiedyś to było…” inauguruje cykl „Kultura ma miejsce”. Chcemy w nim przybliżyć historie kultowych miejsc na kulturalnej mapie Oleśnicy kilkadziesiąt lat temu. Pierwszym miejscem, do którego Was „zapraszamy” jest nieistniejące już kino „Meteor”. Niezwykle popularne miejsce spotkań, swoiste „okno na świat”, w czasach gdy ludzie nie posiadali telewizorów, magnetowidów ani anten satelitarnych. Naszym przewodnikiem po „Meteorze” jest Pan Ryszard, operator, który pracował w kinie na przełomie lat 50. i 60. Z sentymentem wspomina on pierwszy film, który wyświetlał, tłumy przed kasą biletową czy poranki filmowe z „Myszką Miki” Walta Disneya. Mamy nadzieję, że historie Pana Ryszarda wywołają u Was wiele wspomnień związanych z „Meteorem” lub będą przyczynkiem do rozmów z rodzicami lub dziadkami na temat życia kulturalnego Oleśnicy w przeszłości. Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja dostępne już wkrótce na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. 0:00-1:10 – O projekcie 1:10-1:39 – Ryszard 1:40-2:49 – Początki kina 2:50-3:19 – Wygląd sali kinowej 3:20-3:47 – Sprzęt 3:48-4:40 – Praca 4:41-5:51 – Seanse 5:52-7:01 – Pamiętne projekcje 7:02-7:23 – Poranki 7:24-8:55 – Pozyskiwanie taśm 8:56-9:27 – Plakaty filmowe 9:28-10:09 – Bilety 10:10-10:32 - Zakończenie Przeprowadzenie wywiadów: Anna Jach, Małgorzata Rokosz Opracowanie wywiadów: Małgorzata Rokosz Lektor: Rafał Wojtczak Realizacja nagrania: Krzysztof Kwaśnik Montaż nagrania: Małgorzata Rokosz Okładka odcinka:  Kino „Meteor”, rok 1977. Fot. E. Niczypor. Zdjęcie pochodzi z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja.

Aug 2020

10 min 32 sec

W czasach „zamrożonej Nocy Muzeów” zabieramy Was w podróż sentymentalną do… restauracji "Piast"! Naszym przewodnikiem będzie Pani Halina, która przez prawie ćwierć wieku pracowała w tym lokalu.  Dancingi, Zbigniew Boniek, kotlety schabowe po parysku… Podczas wielu godzin rozmów telefonicznych udało nam się odtworzyć obraz tej niezwykle popularnej w czasach PRL restauracji! Zapraszamy do odsłuchu pierwszego odcinka naszego podcastu „Pani, kiedyś to było…”, który inauguruje cykl „Seta i galareta”. Cykl ten będzie poświęcony oleśnickiej gastronomii. Ale restauracje to nie jedyne miejsca, które „zwiedzimy”. Wszystko w swoim czasie :) Serdecznie dziękujemy Pani Halinie za długie rozmowy telefoniczne, życzliwość, poczucie humoru. Dziękujemy także Ani, naszej koleżance, która przeczytała tekst. Niestety, w dobie pandemii wywiady z Panią Haliną odbywały się przez telefon, stąd pomysł na zarejestrowanie ich przez lektora. Więcej informacji o projekcie oraz transkrypcja dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. Okładka odcinka: fot. Jerzy Złoty, maj 1984. Przygotowania do przejazdu X etapu Wyścigu Pokoju na trasie Oleśnica-Łódź. Seta i galareta, odcinek 1 - Restauracja Piast 0:00-1:10 – O projekcie 1:10-1:48 – Halina – pracownica restauracji „Piast” 1:50-2:33 – Początki restauracji 2:36-3:14 – Pracownicy 3:16-4:18 – Wygląd wnętrza sali 4:20-5:40 – Kuchnia 5:43-6:29 – Dancingi 6:33-7:01 – Godziny otwarcia restauracji 7:03-8:40 – Menu obiadowe restauracji „Piast” 8:42-10:52 – Desery i napoje 10:54-11:23 – Wydarzenie w restauracji „Piast” 11:27-12:26 – Znani goście w „Piaście” 12:28-13:57 – Dokształcanie pracowników w kierunkach zawodowych na mistrza kucharza i kelnera

May 2020

13 min 57 sec