28. "Magia natury" w badaniach naukowych. O ekologicznej alternatywie dla sztucznych nawozów rozmawiam z dr hab. Anną Sroką-Bartnicką.

By Joanna Pachałko

Wiecie, co dzieje się, gdy w jednym projekcie badawczym spotkają się chemicy i biolodzy?;) Dr hab. Anna Sroka-Bartnicka, gościni 28 odcinka podcastu powiedziała mi, że to właśnie na pograniczu różnych nauk powstają najbardziej fascynujące odkrycia.Serdecznie zapraszam Was do wysłuchania rozmowy o projekcie badawczym prowadzonym w Zakładzie Genetyki i Mikrobiologii UMCS w Lublinie, w ramach którego powstał ekologiczny preparat do stymulacji wzrostu roślin uprawnych i leczniczych – czyli naturalna alternatywa dla sztucznych nawozów azotowych.Po zastosowaniu preparatu w ramach projektu badawczego zaobserwowano wzrost plonów aż o 30%! Bez użycia chemii i syntetycznych składników.;)Z Anną porozmawiałyśmy o tym:• czym są nawozy azotowe i dlaczego są niebezpieczne dla środowiska,• na czym polegał projekt badawczy Anny,• jak chemiczka odnalazła się w pracy z roślinami,• jakie to uczucie, gdy twój projekt badawczy trafia do powszechnego użytku.Zapraszam serdecznie! *Anna jest jedną z sześciu finalistek Plebiscytu Lirene: Kobieta.Innowacja. Natura. Jeśli chcecie właśnie na Annę oddać swój głos, możecie to zrobić na stronie https://kameny.lirene.pl/ do 8 października 2021. *Przydatne linki:Projekt LIDER: https://www.umcs.pl/pl/projekt,15169.htm Podcast powstał we współpracy z marką Lirene.

Listen to 28. "Magia natury" w badaniach naukowych. O ekologicznej alternatywie dla sztucznych nawozów rozmawiam z dr hab. Anną Sroką-Bartnicką. now.

Listen to 28. "Magia natury" w badaniach naukowych. O ekologicznej alternatywie dla sztucznych nawozów rozmawiam z dr hab. Anną Sroką-Bartnicką. in full in the Spotify app