29. Gastronomia, budownictwo i ekologia. O tym, jak nauka wspiera eko-innowacje rozmawiam z dr inż. Marią Kurańską.

By Joanna Pachałko

Jeśli zastanawialiście kiedyś, jak połączyć gastronomię, budownictwo i ekologię – moje dzisiejsza gościni znalazła na to sposób:) Zapraszam do rozmowę z dr inż. Marią Kurańską, autorką innowacyjnej technologii recyklingu oleju posmażalniczego, z którego wytwarzane są materiały termoizolacyjne dla budownictwa.Brzmi to trochę jak sciene-fiction (przynajmniej dla mnie!), ale to są właśnie momenty, w których nauka opuszcza cztery ściany laboratorium i wchodzi do życia codziennego. Marysia na pomysł tego projektu wpadła w wieczór, w którym jej mąż smażył w domu frytki. Kilka miesięcy później ociepliła część swojego domu pianką poliuretanową wykonaną ze składnika oleju posmażalniczego.Jeśli chcecie posłuchać o szczegółach tej historii – zapraszam serdecznie! Z Marysią porozmawiałyśmy o tym:• czym się różni gospodarka cyrkularna od linearnej,• jak od kulis wygląda praca nad projektem badawczym,• co to znaczy „uzieleniać tworzywa sztuczne”.*Maria jest jedną z sześciu finalistek Plebiscytu Lirene: Kobieta.Innowacja. Natura. Jeśli chcecie właśnie na Marysię oddać swój głos, możecie to zrobić na stronie https://kameny.lirene.pl/ do 8 października 2021. *Przydatne linki:Projekt Eko2IZOPUR: http://eko2izopur.pk.edu.pl/ *Podcast powstał we współpracy z marką Lirene.

Listen to 29. Gastronomia, budownictwo i ekologia. O tym, jak nauka wspiera eko-innowacje rozmawiam z dr inż. Marią Kurańską. now.

Listen to 29. Gastronomia, budownictwo i ekologia. O tym, jak nauka wspiera eko-innowacje rozmawiam z dr inż. Marią Kurańską. in full in the Spotify app