This browser doesn't support Spotify Web Player. Switch browsers or download Spotify for your desktop.

Sezen Aksu

Popular

 1. 1.
  Ben De Yoluma Giderim
  3:200:30
 2. 2.
  Karşıyım
  3:580:30
 3. 3.
  Yetinmeyi Bilir Misin?
  2:400:30
 4. 4.
  Yansın İstanbul
  3:200:30
 5. 5.
  Şanıma İnanma
  3:550:30
Sezen Aksu'nun yaşam macerası Denizli Sarayköy'de başladı. 1975 yılından bu yana yorumladığı eserlerin hemen hemen tamamı kendisine ait olduğu için, hayat duruşu ve felsefesini dinleyicileri ile paylaşabilen ve bu nedenle de kendine ait sarsılmaz bir kitle oluşturabilen nadir sanatçılardan biri olma şansını yakaladı.
Merakla beslenen tutkusu ve kabullenmeden önce sorgulayan aklı, insanların, başka hayatların, en derin duyguların, özetle yaşamın ta kendisinin farkında olmasını sağladı. Dışarı çıkarken şeklinden, doğallığından ödün veren insana insanlığını, ilk olarak sesiyle yeniden hatırlattı; en katıksız hallerimiz şairliğe varan şarkı sözleri ve besteleri ile beden buldu.
Sezen Aksu was born in Denizli and spent much of her early years in Izmir, Turkey. Sezen Aksu is the first female Turkish artist who composes and performs her own music. Sezen Aksu mostly writes and performs her own songs. This gives her the chance to be one of the rare artists who shares her life's philosophy with her audience. Her songs remind us of a world freed from negative beliefs. It is her passion and questioning attitude that sparks her awareness of humanity, of other lives and their innermost feelings. Her inspiring voice reminds us of an uncorrupted human nature. She provokes our most untamed human feelings through her lyrics and music. Her intuition sparks her compassion, allowing her to hear every message – all free from social, racial and national discrimination.

2,384,551

Monthly Listeners

3,624,115

Followers

Where people listen

Albums

Singles

Discovered On

Related Artists

Listen to Sezen Aksu now.

Listen to Sezen Aksu in full in the Spotify app