This browser doesn't support Spotify Web Player. Switch browsers or download Spotify for your desktop.

Sahte Rakı

Popular

 1. 1.
  Seni Çok İstiyorum
  2:420:30
 2. 2.
  Aklımı Senden
  3:260:30
 3. 3.
  Bebek
  4:370:30
 4. 4.
  Ferah
  4:570:30
 5. 5.
  Kredi Kartı
  4:010:30
2005 yılından bu yana Türkiye’de Rock’n Roll ve Blues müziğin en iddialı temsilcilerinden biri olan Sahte Rakı, birlikte vakit geçirmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı seven sekiz sıkı dosttan oluşuyor.
Grup, canlı performanslarında müzik ile harmanlanan teatral sunum, dans ve sahne gösterileri ile geniş bir kitlenin ilgisini çekerek, adını farklı müzik türlerinin dinleyicilerine ve İstanbul dışına taşırmayı başardı.
Sahte Rakı, 2018 Şubat ayında dijital ortamda yayınlanan "Aşk Bu" isimli teklisinde, efsanevi “Everybody Needs Somebody To Love” parçasını kendi yazdıkları Türkçe sözlerle yorumladı. Sahte Rakı mevcutta pek çok önemli festival ve konser alanında sahne almaya, seyircisiyle sık sık buluşmaya devam ediyor. Bir yandan ise yeni albüm çalışmalarını yoğun biçimde sürdürüyor.
Sahte Raki, a prominent Rock’n Roll and Blues band in Turkey has been established in 2005 by 8 close friends, who admires to produce, share and spend quality time together. The band attracted a wide audience of diverse genres and from several locations around Turkey, Bosnia and Herzegovina and Crotia, by blending music with theatrical presentation, dance and stage shows. Sahte Rakı released their last digital single in February 2018, in which they covered the legendary song, “Everybody Needs Somebody To Love”, with their own Turkish words, “Aşk Bu / This Is Love”. Sahte Raki is still keeping to participate leading festivals and concerts, and frequently meeting with their worthy listeners.

9,731

Monthly Listeners

8,062

Followers

Where people listen

Singles

Discovered On

Related Artists

Listen to Sahte Rakı now.

Listen to Sahte Rakı in full in the Spotify app